این 13 استان منتظر برف و باران سنگین و سیلاب باشند

به گزارش کنفرانس هکا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار بارش برف و باران در 13 استان از احتمال آب گرفتگی، کولاک برف، کاهش دما، یخ زدگی و وقوع بهمن در ارتفاعات اطلاع داد.

این 13 استان منتظر برف و باران سنگین و سیلاب باشند

خبرنگاران : به گزارش تسنیم، پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسینشان می دهد امروز، دوشنبه، در بعضی منطقه ها استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، همدان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، شمال ایلام و ارتفاعات البرز مرکزی و سه شنبه با شدت کمتری در این منطقه ها و به صورت پراکنده در شمال شرق بارش برف، باران و وزش باد پیش بینی می گردد.

بیشترین بارش های امروز برای جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان و شمال کرمانشاه است.

طی امروز و فردا در شمال غرب، غرب، استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی، بعضی منطقه ها شمال شرق و مرکز وزش باد شدید، در بعضی منطقه ها گردوخاک و در استان های ساحلی دریای خزر و اردبیل وزش باد گرم جنوبی و افزایش دما پیش بینی می گردد.

طی این مدت احتمال وقوع بهمن در ارتفاعات البرز، زاگرس و جاده های این منطقه ها وجود دارد. از روز چهارشنبه تا شنبه هفته آینده جو آرامی در کشور حاکم می گردد.

از امروز تا آخر هفته در بیشتر منطقه ها کشور به جز بخش هایی از جنوب کشور افزایش نسبی دما روی می دهد. خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان طی سه روز آینده و دریای خزر در روزهای سه شنبه و چهارشنبه مواج است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان سرانجام: سه شنبه 1402/11/17

نوع مخاطره: بارش برف، باران و وزش باد

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/11/16: کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، شمال استان های ایلام، زنجان، البرز و قزوین، دامنه و ارتفاعات استان های تهران، همدان، آذربایجان شرقی و لرستان.

سه شنبه 1402/11/17: کردستان، کرمانشاه، شمال خراسان رضوی، نوار غربی آذربایجان غربی و شمال استان های تهران، البرز و قزوین، دامنه و ارتفاعات استان های لرستان، همدان و آذربایجان شرقی.

اثر مخاطره: احتمال آب گرفتگی معابر عمومی، مه آلودگی، وزش باد و کولاک برف، کاهش دما و احتمال یخ زنی سطح جاده ها، لغزندگی و کاهش دید در جاده های کوهستانی و گردنه ها.

توصیه: احتیاط در رفت وآمد در سطح شهرها و روستاها، احتیاط در مسافرت های بین شهری، به همراه داشتن ادوات زمستانی به ویژه آنالیز سالم بودن وسایل گرمایشی خودروها، امتناع از هرگونه فعالیت های کوه نوردی و آمادگی سازمان های امدادی و یاری رسان از جمله راهداری ها و شهرداری ها.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان آغاز: سه شنبه 1402/11/17

زمان سرانجام: سه شنبه 1402/11/17

نوع مخاطره: وزش باد شدید

منطقه اثر: خراسان رضوی، قزوین، زنجان، همدان، مرکزی و سمنان

اثر مخاطره: وزش باد شدید و احتمال سقوط اجسام، احتمال تخریب سازه های موقتی همانند گلخانه ها و احتمال شکستن درختان فرسوده.

توصیه: احتیاط در تردد، اجتناب در توقف و عدم پارک خودرو در مجاورت ساختمان های نیمه کاره، درختان فرسوده و سازه های موقتی، مستحکم سازی گلخانه ها و تابلوها.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج دریا

زمان آغاز: سه شنبه 1402/11/17

زمان سرانجام: چهارشنبه 1402/11/18

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا 30 نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا 2 متر در منطقه ها ساحلی و بیش از 2 متر در منطقه ها دور از ساحل.

منطقه اثر:

سه شنبه 1402/11/17: منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های بوشهر و هرمزگان، در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان.

چهارشنبه 1402/11/18: منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های بوشهر و هرمزگان، در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز و منطقه ها دور از ساحل دریای عمان.

اثر مخاطره: اختلال در تردد و فعالیت های دریایی، خطر غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین، پاره شدن تورهای صیادی و خطر غرق شدن شناگرها، خسارت به تأسیسات ساحلی و فراساحل و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی.

توصیه: منع فعالیت های شیلاتی و تفریحی و ممانعت از تردد شناورهای سبک، ممانعت از ورود و خروج کشتی ها به بنادر، منع فعالیت های پشتیبانی فراساحل، اتخاذ تمهیدات لازم برای فعالیت های ساحلی، فراساحل و سکوهای نفتی، آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی به وسیله فعالان دریایی.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

زمان آغاز: اواخر وقت دوشنبه 1402/11/16

زمان سرانجام: ظهر چهارشنبه 1402/11/18

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا 28 نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا 1.5 متر در منطقه ها ساحلی و فراساحلی (با تأکید بر افزایش سرعت وزش باد)

منطقه اثر: دوشنبه 1402/11/16: سه شنبه 1402/11/17: چهارشنبه 1402/11/18: منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های گیلان، مازندران و گلستان، در دریای خزر.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگرها، آسیب به تورهای صیادی، احتمال آسیب به شناورهای سبک و تفریحی، اختلال در فعالیت های ساحلی و فراساحلی.

توصیه: منع شنا و غواصی، منع فعالیت های شیلاتی، محدودیت در تردد شناورهای سبک و تفریحی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت ورود و خروج کشتی ها به بنادر و فعالیت های پشتیبانی صنایع فراساحل.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 16 بهمن 1402 بروزرسانی: 16 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14872

به "این 13 استان منتظر برف و باران سنگین و سیلاب باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 13 استان منتظر برف و باران سنگین و سیلاب باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید