تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور، هشدار هواشناسی به 31 استان

به گزارش کنفرانس هکا، سازمان هواشناسی از تشدید فعالیت سامانه بارشی در برخی استان ها خبر داد و برای کشاورزان 31 استان کشور هشدار آسیب به نهاده ها و محصولات کشاورزی صادر کرد.

تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور، هشدار هواشناسی به 31 استان

خبرنگاران : به گزارش تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز سامانه بارشی در سواحل دریای خزر، شمال شرق و برخی منطقه ها دامنه های زاگرس در استان های لرستان، همدان، مرکزی، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، منطقه ها جنوبی کرمان، سیستان و بلوچستان و غرب هرمزگان فعال است. شدت بارندگی امروز برای استان های مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی است.

سامانه بارشی امروز از کشور خارج می شود. فردا دوشنبه ابرناکی و بارش در سواحل شمالی و استان های خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی ادامه دارد و در سایر منطقه ها کشور آسمان صاف همراه با وزش باد پیش بینی می شود، طی این روز بارش ها در غرب گیلان و شرق اردبیل شدید است.

روز سه شنبه با ورود سامانه بارشی تازه از شمال غرب کشور ابرناکی، بارش برف و باران در شمال غرب و دامنه های جنوبی البرز واقع در قزوین، البرز و تهران شروع می شود، همچنین در نیمه غربی سواحل دریای خزر بارندگی تقویت می شود و در خراسان رضوی نیز بارش روی می دهد. روزهای چهارشنبه و پنجشنبه این شرایط در غرب، مرکز و سواحل غربی دریای خزر ادامه دارد.

به گزارش تسنیم، امروز در دامنه های جنوبی البرز واقع در تهران، سمنان و نوار شرقی کشور وزش باد شدید و در برخی منطقه ها همراه با خیزش گردوخاک پیش بینی شده است، همچنین تا روز چهارشنبه دریای خزر و طی روزهای شنبه و یکشنبه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج است.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی

زمان خاتمه: پنج شنبه 1402/11/12

نوع مخاطره: بارش باران وبرف و وزش باد و کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/11/08: لرستان، شمال و شرق خوزستان، شرق هرمزگان، جنوب کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، غرب کردستان، همدان، مرکزی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال و شرق سمنان.

دوشنبه 1402/11/09: آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی.

سه شنبه 1402/11/10: شمال خوزستان، شمال ایلام، لرستان، چهارمحال و بختکمک، نیمه شمالی مرکزی، همدان، کرمانشاه، کردستان، زنجان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، قزوین، البرز، گیلان، مازندران، شمال شرق خراسان رضوی.

چهارشنبه 1402/11/11: شمال و شرق خوزستان، شمال غرب فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختکمک، لرستان، ایلام، اصفهان، قم، مرکزی، همدان، کرمانشاه، کردستان، زنجان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، قزوین، البرز، تهران، غرب سمنان، گیلان، مازندران.

پنجشنبه 1402/11/12: شمال شرق خوزستان، چهارمحال و بختکمک، اصفهان، شرق لرستان، غرب یزد، مرکزی، همدان، قم، جنوب قزوین، البرز و تهران، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی.

اثر مخاطره: بارش باران و برف و بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، لغزندگی و کاهش دید جاده ها در منطقه ها سردسیر و کوهستانی، احتمال یخ زدگی در ساعات شب و اوایل صبح.

توصیه: احتیاط و امتناع از رفت وآمد و تردد غیرضروری، به همراه داشتن وسایل ایمنی و گرمایش مناسب در وسایل نقلیه، احتیاط و امتناع از کوهنوردی، آمادگی سازمان های امدادی و شهرداری ها برای کمک رسانی برای هرگونه خسارت احتمالی.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان خاتمه: پنج شنبه 1402/11/12

نوع مخاطره: وزش باد شدید و کاهش دما

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/11/08: شرق تهران، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، شرق هرمزگان.

سه شنبه 1402/11/10: جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق سمنان.

چهارشنبه 1402/11/11: هرمزگان، فارس، نیمه غربی کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، شرق سمنان.

پنجشنبه 1402/11/12: کرمان، جنوب فارس، هرمزگان، جنوب خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: وزش باد شدید و خیزش گردو خاک، کاهش دید و کاهش دما، احتمال سقوط اشیا، شکستن درختان کهن و فرسوده

توصیه: احتیاط و امتناع از رفت وآمد و ترددهای غیرضروری در فضای باز، امتناع و احتیاط در هرگونه رفت وآمد، توقف در مجاورت ساختمان های نیمه کاره و سازه های موقتی و همچنین درختان فرسوده و کهنسال.

توصیف سامانه: کاهش دما و ماندگاری هوای سرد

زمان شروع: یکشنبه 1402/11/08

زمان خاتمه: پنجشنبه 1402/11/12

نوع مخاطره: کاهش دما و ماندگاری هوای سرد

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/11/08:

دوشنبه 1402/11/09:

سه شنبه 1402/11/10:

چهارشنبه 1402/11/11 و پنجشنبه 1402/11/12: استان های واقع در منطقه ها شمال غرب و سواحل شمالی و شمال شرق و دامنه جنوبی البرز و استان های قم و اصفهان.

اثر مخاطره: کاهش دما و ماندگاری هوای سرد، افزایش مصرف حامل های انرژی.

توصیه: تنظیم و تعمیر وسایل گرمایشی، صرفه جویی در مصرف انرژی، برنامه ریزی و آمادگی سازمان ها و نهادهای مربوط به ذخیره و انتقال سوخت.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: شنبه 1402/11/07

زمان خاتمه: دوشنبه 1402/11/09

نوع مخاطره: بارش باران و برف و وزش باد

منطقه اثر:

یک شنبه 1402/11/08: مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات در شرق تهران، سمنان.

دوشنبه 1402/11/09: غرب گیلان.

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل ونقل جاده ای، ریلی و هوایی، یخ زدگی و لغزندگی زمین در گردنه های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه های مسیرهای برف گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل ها، آب گرفتگی معابر و احتمال قطعی برق در نواحی روستایی در نقاط سردسیر.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری به ویژه در گردنه های برف گیر و مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در منطقه ها سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، خودداری از فعالیت های کوه نوردی و جابه جایی عشایر، پرهیز از فعالیت های عمرانی، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها و آمادگی راهداری جهت برف روبی در گردنه ها و نقاط سردسیر و صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی.

هشدار هواشناسی به کشاورزان

زمان خاتمه: پنجشنبه 1402/11/12

نوع مخاطره: بارش باران و برف و وزش باد و کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، اصفهان، قم، مرکزی، همدان، ایلام، کردستان، کرمانشاه، زنجان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، قزوین، البرز، تهران، سمنان، لرستان، کرمان، یزد، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختکمک، کهگیلویه و بویراحمد.

اثر مخاطره: آسیب به نهاده ها و محصولات کشاورزی.

توصیه: پاک سازی نهرها و آبراهه ها جهت جلوگیری از آب گرفتگی مزارع و تنش غرق آبی در محصولات زراعی.

استفاده از کودهای ازته و پتاسه قبل از شروع بارش ها.

کشت حبوبات انتظاری در استان های سردسیر مانند خراسان شمالی و چهار محال و بختکمک و کشت سیب زمینی در استان سیستان و بلوچستان.

زدودن برف از شاخه های جوان جهت جلوگیری از شکستن نهال.

استحکام پوشش سازه های کشاورزی و دامداری ها در برابر باد شدید.

عدم انجام عملیات هرس به دلیل وقوع برف، ذخیره سازی سوخت دوم جهت گلخانه ها، مرغداری ها، دامداری ها، واحدهای تولیدی با توجه به کاهش دما و وقوع برف در استان های سردسیر.

رنگ آمیزی تنه درختان برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و بیماری شانکر باکتریایی.

نگهداری از تأسیسات و عایق بندی لوله های آب برای جلوگیری از ترکیدگی و یخ زدگی لوله ها در باغات و واحدهای تولیدی.

استفاده از نور مصنوعی در گلخانه ها در روزهای ابری.

انجام کود سرک در مزارع غلات و کلزا در استان های ساحلی قبل از شروع بارش.

عدم تردد ماشین آلات کشاورزی روی مزارع در هنگام بارندگی.

توصیف سامانه: افزایش وزش باد و ارتفاع امواج

زمان خاتمه: پنجشنبه 1402/11/12

نوع مخاطره: وزش باد شدید تا گاهی خیلی شدید با بیشینه سرعت باد در ساحل و دور از ساحل(32-20 نات) با تاکید بر استان های گیلان و مازندران و بیشینه ارتفاع امواج در سواحل بین 1تا 2متر و دور از ساحل بیشتر از 2 متر.

منطقه اثر: منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های گیلان و مازندران و گلستان، در دریای خزر.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگرها، آسیب به تورهای صیادی، احتمال آسیب به شناورهای سبک و تفریحی، اختلال در فعالیت های ساحلی و فراساحل.

توصیه: منع شنا و غواصی، منع فعالیت های شیلاتی، محدودیت در تردد شناورهای سبک و تفریحی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت ورود و خروج کشتی ها به بنادر و فعالیت های پشتیبانی صنایع فراساحل.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 8 بهمن 1402 بروزرسانی: 8 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14621

به "تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور، هشدار هواشناسی به 31 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور، هشدار هواشناسی به 31 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید