این ساعت ساسانیان است!

به گزارش کنفرانس هکا، قدمت این ساعت آبی بر اساس کاوش های اجرا شده به دوران قبل از اسلام بازمی شود که بر اساس این آنالیز ها و قدمت ساعت آبی به نظر می رسد قدمت اولیه این سراب متعلق به دوره ساسانی بوده است.

این ساعت ساسانیان است!

خبرنگاران: در داخل پارک شهر هرسین مجموعه آثاری از دوره ساسانیان وجود دارد که یکی از آنها حوضی است که بخشی از آب سراب چشمه هرسین وارد آن می شود.ساعت سنگی هرسین یکی از آثار بی نظیر تاریخی در مرکز شهر هرسین از توابع استان کرمانشاه است.

این حوض که با سنگ ساخته شده، دارای مخروط فواره مانندی در وسط است که سطح این مخروط شبیه ساعت به 12 قسمت تقسیم شده است.به اعتقاد تاریخ دانان و باستان شناسان کاربرد این بنا در گذشته ساعت بوده است.

این حوض از سنگ یکپارچه به شکل دایره موجود است که در قسمت شمال آن پیش رفتگی به صورت مستطیل به ابعاد 4 در20 سانتی متر وجود دارد. قطر دهانه حوض 86.3 متر و عمق آن 66 سانتیمتر است و در وسط حوض مخروط ناقصی مانند فواره که محیط زیرین آن 24.4 متر و ارتفاع اش 66 سانتی متر می باشد، قرارگرفته است.

قسمت زیرین این مخروط ناقص یک دوازده ضلعی منتظم را تشکیل می دهد.بعلاوه در سطح فوقانی آن دایره ای که کنگره های دوازده ضلعی دیگر را محصور نموده دیده می شود.این ساعت سنگی در زمان ساسانیان ساخته شده است.

ساعت آبی مکانیسمی خاص و جالب دارد و جذابیت آن زمانی دوچندان می شود که بدانید این ساعت از قسمت های مختلفی تشکیل شده و در مرکز این دایره یک بخش مخروطی شکل وجود دارد که به نظر می رسد به عنوان فواره از آن استفاده می شده و در زیر این بخش مخروطی یک فضای 12 ضلعی منتظم واقع شده است که بر اساس گفته های باستان شناسی این بخش 12 ضلعی به عنوان ساعت آفتابی استفاده می شده است.

قدمت این ساعت آبی بر اساس کاوش های صورت گرفته به دوران قبل از اسلام بازمی شود که بر اساس این آنالیز ها و قدمت ساعت آبی به نظر می رسد قدمت اولیه این سراب متعلق به دوره ساسانی بوده است.

در کنار این ساعت آبی حجاری هایی نیز در کوه های نزدیک این سراب وجود دارد و این حجاری ها که به حجاری های ساسانی یا فرتاش معروف هستند در دامنه کوه دیوانگاه واقع شده است.

در این حجاری یک بخش از کوه به صورت کامل تراش خورده و صفحه صاف و بزرگی را ایجاد نموده که به نظر می رسد قرار بوده کتیبه ای در این صفحه حجاری شود ولی بنا به دلایل نامعلومی نیمه تمام به جای مانده است و این حجاری ها شامل سه بخش بوده که مجموع ابعاد آن در حدود 46.5 متر طول و 12.25 متر عرض دارد.

در قسمت شرقی حوض سنگی در سراب هرسین کرمانشاه یک پلکان سنگی یکپارچه واقع شده است که در کتب تاریخ و قدیمی از شباهت های این پلکان سنگی با پله های موجود در پاسارگاد نکاتی گفته شده است و متأسفانه امروزه دیگر خبری از این پله های سنگی نیست.

در قسمت فوقانی این پله ها یک طاق سنگی وجود دارد که قوس قسمت فوقانی آن گهواره ای شکل و قسمت پایینی آن به گونه ای است که برای طاق نقش نگه دارنده را ایفا می نماید که با توجه به آثار به دست آمده به نظر می رسد که این بناها بقایای یک کاخ سلطنتی نیمه کاره در دوران ساسانی و به احتمال زیاد شاپور اول بوده که بنا به دلایلی این کاخ و کتیبه مربوط به آن نیمه تمام به جای مانده است.

هرسین یکی از شهرستان های تاریخی و زیبای استان کرمانشاه است که از جنوب به شهرستان دلفان استان لرستان، از شمال به شهرستان صحنه، از غرب به شهرستان کرمانشاه و از شرق به نهاوند محدود می شود و طبیعت زیبا و وجود چشمه ها، کوهستان، فضای سبز و آثار تاریخی، زیبایی مضاعفی به طبیعت بکر شهرستان هرسین داده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 8 بهمن 1402 بروزرسانی: 8 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14619

به "این ساعت ساسانیان است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این ساعت ساسانیان است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید