ایرانیان 4000 سال پیش نخستین رژ لب جهان را ساخته اند

به گزارش کنفرانس هکا، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده و گزارش های بدست رسیده، ایرانیان 4000 سال پیش نخستین رژ لب جهان را ساخته اند.

ایرانیان 4000 سال پیش نخستین رژ لب جهان را ساخته اند

پژوهش ها و تحقیق دکتر نصیر اسکندری استاد باستان شناسی دانشگاه تهران با همکاری محققان ایتالیایی بر روی تمدن جیرفت در جنوب کرمان به یک کشف علمی بزرگ منجر شده که نشان می دهد ایرانیان چهار هزار سال پیش نخستین رژ لب جهان را ساخته اند؛ خبری که به تازگی مجله های معتبر جهانی آن را منتشر کردند.

نتایج کار این تحقیق به تازگی در معتبرترین مجله علمی جهان یعنی نیچر به چاپ رسیده و در دیگر رسانه های جهانی نیز بازتاب داشته است.

باستان شناسان در میان آثار تاریخی بدست آمده در منطقه جیرفت در استان کرمان ایران، از داخل یک ظرف سنگی از جنس کلوریت پودری را کشف کردند که با انجام تحقیقات و آزمایش های شیمیایی بر روی آن متوجه شدند این محصول یک ظرف نگهدارنده مواد آرایشی بوده و محتویات آن نیز برای رنگ آمیزی لب در چهار هزار سال پیش مورد استفاده قرار گرفته است.

اسکندری خود اهل جیرفت و محقق اصلی این پژوهش بوده که خبرنگار در این زمینه با وی گفت و گو کرد.

وی هدف اصلی از مطالعه مواد آرایشی باستانی را پی بردن به دانش علم شیمی ساکنان فلات ایران بیان کرد که در این زمینه در جهان سرآمد بوده اند.

به گفته اسکندری، تجزیه و تحلیل شیمیایی ماده برجا مانده در داخل این ظرف سنگی باستانی که شبیه سرمه دان های امروزی است، نشان می دهد ایرانیان نخستین اختراع نمایندگان رژ لب بوده اند.

وی ادامه داد: با بهره گیری از روش های تابش پرتو ایکس و طیف سنجی جرمی معین شد، بقایای مانده در ظرف از کانی هایی همانند هماتیت، منگنیت، برونیت، گالن و آنگلزیت همراه با صمغ های گیاهی و سایر مواد آلی تشکیل شده است.

اسکندری با بیان اینکه این نمونه باستانی شباهت زیادی به دستورالعمل های تهیه رژ لب در زمان معاصر دارد، تاکید نمود: مواد مشابه پیش از این از تمدن مصر بدست آمده بود، اما نمونه ای که از ایران کشف شده هم دارای قدمت بیشتری است و هم نشان می دهد ایرانیان در آن موقع توانسته اند محصولات آرایشی پیچیده تری فراوری نمایند.

این باستان شناس افزود: در این پژوهش علمی معین شد این ماده به خودی خود جزئیات بسیاری دارد و تهیه آن مستلزم دانش عمیق از پردازش شیمیایی و رفتار ترکیبات آهن و منگنز، تأثیرات کوارتز ریز آسیاب شده به عنوان براق نماینده و روغن، موم و احتمالا اوره به عنوان عوامل مرطوب نماینده بوده است.

وی یادآور شد: در جوامع اولیه شهری با سلسله مراتب اجتماعی، رسم دفن ظروف لوازم آرایشی همراه با متوفی نشان دهنده اهمیت شخص حتی پس از مرگ او بوده است.

استاد دانشگاه تهران و رئیس موسسه باستان شناسی این دانشگاه گفت: به نظر می رسد عمل دفن لوازم آرایشی می تواند به این معنا باشد که مردم آن موقع اعتقاد داشتند زندگی افراد پس از مرگ نیز ادامه خواهد داشت و آنان با همان ظاهر دنیوی به حیات ادامه خواهند داد.

وی افزود: پژوهش حاضر در تهران اجرا شده است و اینک به همراه یکی از دانشجویان مقطع دکتری خود در دانشگاه تهران در قالب رساله وی مشغول بررسی (تجزیه و تحلیل) نمونه های بیشتری از مواد آرایشی تمدن جیرفت هستیم که در آینده اطلاعات بیشتری از علم و دانش شیمی ایرانیان باستان ارائه خواهد شد.

منبع: همگردی
انتشار: 24 بهمن 1402 بروزرسانی: 24 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15057

به "ایرانیان 4000 سال پیش نخستین رژ لب جهان را ساخته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرانیان 4000 سال پیش نخستین رژ لب جهان را ساخته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید