اوباما و بازی با یک وعده 8 ساله

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید، می گوید باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا هنوز وقت دارد تا پیش از خاتمه دوره ریاست جمهوری خود زندان گوانتانامو را تعطیل کند.

اوباما و بازی با یک وعده 8 ساله

یکی از دلایلی که کاخ سفید مدعی است اوباما به واسطه آن نتوانسته به وعده خود عمل کند دلیل مخالفت جمهوریخواهان و مسائل حقوقی تاکنون نتوانسته است به وعده انتخاباتی خود برای بستن این بازداشتگاه عمل کند.

زندان گوانتانامو پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر 2001 به آمریکا، در سال 2002 به دستور جورج بوش، رییس جمهوری سابق این کشور، در پایگاهی در خلیج گوانتانامو در جنوب شرق کوبا که در اجاره نیروی دریایی آمریکاست برپا شد تا زندانیانی که تابعیت آمریکایی نداشتند و در ارتباط با تروریسم در افغانستان و سایر نقاط جهان بازداشت می شدند، در آنجا نگهداری شوند.

از آنجایی که این زندانیان تابعیت آمریکا را ندارند مشمول قوانین قضایی آمریکا نظیر حق دسترسی به وکیل و تفهیم رسمی اتهام نیز نمی شوند و چون آمریکا آن ها را به عنوان اسیر جنگی نیز به رسمیت نمی شناسد بلکه این افراد در عملیات مبارزه با تروریسم دستگیر شده اند، از حقوق اسرای جنگی نیز برخوردار نیستند.

انتشار گزارش هایی مربوط به نحوه رفتار با زندانیان در گوانتانامو و بازپرسی های خشن از شماری از آن ها باعث انتقادهای نهادهای مدافع حقوق بشر شد و باراک اوباما نیزدر جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داد که در صورت پیروزی آن را تعطیل کند.

اوباما در سال 2009 پس از رسیدن به ریاست جمهوری دستور انجام تحقیقات درباره شیوه بازپرسی ها در این بازداشتگاه را داد و برخی از این روش ها را مصداق شکنجه دانست و وعده داد که تا سرانجام سال 2010 با تعیین تکلیف زندانیان، آن را تعطیل کند و در ابتدای دوره ریاست جمهوری اش نیز دستور تعطیلی آن را صادر کرد اما به علت مخالفت شدید جمهوریخواهان در کنگره تاکنون نتوانسته است آن را اجرا کند.

دولت اوباما طی این سال ها بر مبنای توافق هایی که با برخی کشور ها رسید، شماری از زندانیان گوانتانامو را به آن کشور ها بازگردانده است اما براساس گزارش خبرگزاری رویترز در مردادماه سال جاری هنوز 116 زندانی در آنجا نگهداری می شدند.

اکنون نیز به گزارش رویترز، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به پرسش خبرنگاران که آیا تصور می کند اوباما بتواند تا پیش از سرانجام دوره ریاست جمهوری اش در سال 2017 زندان گوانتانامو را تعطیل کند، گفته است: مسلما امکان موفقیت تا آن زمان وجود دارد و آن ها همچنان درحال گفتگو با برخی کشور ها هستند تا برای انتقال 53 زندانی که مشمول شرایط انتقال می شوند به توافق برسند و تا سرانجام سال جاری میلادی، حدود دو ماه دیگر، این کار انجام شود.

در یکی از تازه ترین موارد انتقال این گونه زندانیان، شاکر عامر، یک شهروند بریتانیایی سعودی الاصل در هشتم آبان ماه پس از 13 سال زندانی بودن، از گوانتانامو به بریتانیا تحویل داده شد. او که 46 سال دارد از سال 2002 در گوانتانامو زندانی بود اما رسما تفهیم اتهام نشده بود.

آمریکا گفته است که او از فرماندهان یک گروه از طالبان بوده و با اسامه بن لادن، رهبر القاعده نیز ملاقات کرده بود اما شاکر عامر این اتهام را رد کرده و می گوید که برای کارهای خیریه به افغانستان رفته بود.

شماری دیگر از زندانیان گوانتانامو نیز تاکنون از جمله، به افغانستان، مراکش، کانادا و فرانسه بازگردانده شده اند.

طرفداران رونالدو: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6321

به "اوباما و بازی با یک وعده 8 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوباما و بازی با یک وعده 8 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید