انتشار یک تصویر واضح بی سابقه از مرکز راه شیری

به گزارش کنفرانس هکا، ناسا یک تصویر جدید مادون قرمز و پانوراما از مرکز کهکشان راه شیری منتشر کرد.

انتشار یک تصویر واضح بی سابقه از مرکز راه شیری

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ ناسا که به سوفیا(SOFIA) معروف است، تصویر جدیدی از مرکز کهکشان راه شیری منتشر کرد که جزئیاتی جدید از مناطقی از راه شیری را نشان می دهد که تا به امروز دریافت عکس از آن ها سخت بوده است.

گرچه که تا به امروز عکس های متعددی از مرکز کهکشان راه شیری گرفته شده، ولی این عکس ناحیه ای به وسعت بیش از 600 سال نوری را پوشش داده است.

تصویر مادون قرمز جدید جزئیاتی را نمایان ساخته که تا به امروز دیده نشده اند.

در بالای بخش مرکزی تصویر که خوشه آرچز نام دارد، متراکم ترین خوشه ستاره ای در کهکشان وجود دارد و تا به امروز تا این حد واضح دیده نشده بود.

این خوشه ستاره ای از حدود 150 ستاره جوان و داغ تشکیل شده که همگی از جمله درخشان ترین و پرجرم ترین ستارگان کهکشان راه شیری به شمار می آیند و در محدوده ای به قطر یک سال نوری در کهکشان گرد آمده اند.

در مرکز کهکشان راه شیری سیاه چاله فوق العاده غول پیکری قرار گرفته است که در مرکز سمت راست این تصویر و به حالت لکه ای سفید و روشن دیده می گردد.

باید گفت این جزئیات جدید به لطف طراحی منحصر به فرد تلسکوپ سوفیا میسر شده است.

سوفیا بر روی یک فروند هواپیمایبوئینگ 747 مدل اس پی(Boeing 747SP) سوار است و در ارتفاع 40 هزار فوت(12 کیلومتر) از زمین پرواز می نماید.

قابلیت پرواز این رصدخانه در ارتفاع 12 کیلومتری از هر نقطه از زمین این مزیت را دارد که از 85٪ لایه رطوبتی جو زمین فراتر رفته و امواج مادون قرمز را از فضا دریافت کند.

اشعه مادون قرمز هم به تلسکوپ اجازه می دهد از میان ابرهای گرد و غبار به رصد بپردازد.

از آنجا که تلسکوپ سوفیا در طول موج های میانی مادون قرمز عمل می نماید، می تواند در میانه غبارهای سرد هم به کار رصد بپردازد.

گفتنی است تصویر مذکور حاصل ترکیب اطلاعات اشعه مادون قرمز توسط چندین تلسکوپ است. بخش های آبی و سبز در هشت پرواز سوفیا گرفته شده اند و بخش های قرمز هم با استفاده رصدخانه فضایی هرشل رصد شده است. بخش های سفید عکس نیز حاصل یافته های تلسکوپ اسپیتزر(Spitzer) ناسا است.

آیان کتاب: مجموعه ای از بهترین کتاب های دنیا را در این مجموعه بخوانید

دبی: دبی: زیباترین شهر حاشیه خلیج فارس و امارات

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8167

به "انتشار یک تصویر واضح بی سابقه از مرکز راه شیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار یک تصویر واضح بی سابقه از مرکز راه شیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید