الشرق الاوسط: نخست وزیری سعد الحریری تقریبا نهایی شده است

به گزارش کنفرانس هکا، یک روزنامه سعودی اعلام کرد، با توجه به رویکرد احزاب مختلف و دوگانه شیعه حزب الله و امل به نظر می رسد سعد الحریری در جلسه فردای مجلس لبنان بار دیگر به عنوان نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه شود.

الشرق الاوسط: نخست وزیری سعد الحریری تقریبا نهایی شده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، تنها یک روز به موعد برگزاری جلسه مجلس لبنان مانده و چشم ها به رایزنی های مجلسی دوخته شده تا نام نخست وزیر جدید اعلام شود.

روزنامه سعودی الشرق الاوسط در این باره نوشت، آرای ائتلاف های مجلسی برای انتخاب نخست وزیر تعیین نیست، اما انتخاب سعد الحریری با اکثریت آرا تقریبا تعیین شده است.

در ادامه این گزارش آمده، پس از آنکه جبران باسیل وزیر خارجه خاطرنشان کرد در دولتی که الحریری رئیس آن باشد مشارکت نمی کند و سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله به امکان انتخاب الحریری توسط ائتلاف وابسته به این جنبش در مجلس اشاره کرد، سمیر جعجع رئیس حزب القوات اللبنانیه پس از دیدار با وزیر سابق غطاس الخوری به عنوان فرستاده الحریری خاطرنشان کرد، او در دولت مشارکت نمی کند و انتخاب یا عدم انتخاب الحریری را بر عهده فراکسیون متبوعش الجمهوریه القویه گذاشت.

در همین زمینه منابع مطلع به الشرق الاوسط گفتند: رویکرد (حزب) القوات اللبنانیه به سمت نامزد کردن الحریری برای نخست وزیری است و در این زمینه به حزب سمیر جعجع استناد کردند که دیروز گفت: اگر نخست وزیر الحریری را رد کنیم پس باید میشل عون رئیس جمهور و نبیه بری رئیس مجلس را هم رد کنیم.

این روزنامه درباره موضع نصرالله هم مدعی شد: به نظر می رسد رویکرد حزب الله و امل هم نامزد کردن الحریری باشد و نصرالله در سخنرانی خود به این موضوع اشاره کرد، زمانی که گفت: دو گزینه وجود دارد یا مأمور کردن الحریری یا جایگزینی که او تعیین کند. از آنجایی که هیچ جایگزینی برای الحریری تا چند ساعت قبل از آغاز جلسه مجلس مطرح نشده انتظار می رود دوگانه شیعه هم الحریری را نامزد کنند.

این روزنامه در ادامه آرای احتاقتصادی را که الحریری کسب خواهد کرد، به این ترتیب خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود الحریری 74 رأی از 128 رأی را به دست آورد؛ حزب التقدمی الاشترامی 9 کننده، حزب الله 13 کننده، امل 17 کننده، تیار العزم به ریاست نجیب میقاتی 4 کننده، القوات اللبنانیه 15 کننده و المستقبل 18 کننده. تعدادی از ائتلاف ها و کنندگان مستقل هنوز مواضع خود را اعلام نکرده اند، حزب الکتائب با سه کننده پیش تر اعلام کرده بود که به نواف السلام رأی می دهد و تیار المرده هنوز موضعش را نگفته است.

سعد الحریری پس از استعفا خاطرنشان کرد که قصد نخست وزیری دوباره ندارد، اما هر بار که جایگزین های دیگری مانند محمد الصفدی و سمیر الخطیب به جای وی معرفی می شود به شیوه ای جلوی پای آن ها سنگ اندازی می شد.

مشکل اصلی سعد الحریری حضور جبران باسیل وزیر خارجه در دولت آینده بود. باسیل به عنوان رئیس التیار الوطنی الحر دیروز خاطرنشان کرد در صورتی که سعد الحریری بار دیگر مأمور تشکیل کابینه شود، این جریان در دولت جدید مشارکت نمی کند.

لبنان شصت روز است که در اعتراض به شرایط اقتصادی و وضع اقتصادیات شاهد تظاهرات است و بیروت دیشب شاهد درگیری های شدیدی بود؛ درگیری هایی که دست کم بیست نیروی امنیتی در آن زخمی شدند.

آیان کتاب: مجموعه ای از بهترین کتاب های دنیا را در این مجموعه بخوانید

دبی: دبی: زیباترین شهر حاشیه خلیج فارس و امارات

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7771

به "الشرق الاوسط: نخست وزیری سعد الحریری تقریبا نهایی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الشرق الاوسط: نخست وزیری سعد الحریری تقریبا نهایی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید