ما درباره وضع مالیات بیشتر هشدار داده بودیم

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران به نقل از النشره، شیخ علی دعموش معاون رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان به موضع گیری درباره اعتراضات مردمی در این کشور پرداخت.

ما درباره وضع مالیات بیشتر هشدار داده بودیم

وی اضافه نمود: اعتراضات مردمی که لبنان شاهد آن است ناشی از حجم بحرانی معیشتی است که مردم از آن رنج می برند. ما درباره سیاست های مالی غلط و وضع مالیات بیشتر و تحمل بار بر روی دوش شهروندان هشدار داده و اعلام نموده بودیم که این به انفجار مردمی خواهد رسید زیرا مردم به مرحله سختی رسیده اند که دیگر توان اوضاع مشقت بارتر معیشتی را ندارند.

معاون رئیس اجرایی حزب الله لبنان اظهار داشت: مردم درد و رنج خود را بیان می نمایند و باید به فریاد آنها گوش داده گردد اما باید تحرکات مسالمت آمیز باشد و اموالی دولتی و خصوصی در معرض خطر قرار نگیرد.

دعموش تاکید نمود: بحرانهای انباشته شده مسئولیتش فقط با دولت کنونی نیست بلکه به دوره های قبل و دولتهای متوالی است و نباید فساد و ناکامی 30 ساله به پای دوره کنونی گذاشته گردد. موضع حزب الله از ابتدا معین بوده است و ما آشکارا گفته ایم که مخالفت وضع مالیات جدید بر قشر فقیر و متوسط خواه از بودجه یا خارج از آن هستیم. این سیاست ثابت حزب الله در همه جلسات دولت و در آنالیز بودجه 2019 بوده است.

وی گفت: راهکار جیب شهروندان و فقرا نیست بلکه راه درست بهبود بخش صنعتی و کشاورزی، توقف حیف و میل و فساد و آغاز اصلاحات ریشه ای و برنامه ریزی شده و دست برداشتن از سیاست های سابق است که کشور را به اوضاع کنونی رسانده است.

لازم به ذکر است دولت لبنان روز پنج شنبه با طرح اخذ مالیات از مکالمات واتساپ و دیگر پیغام رسان های اجتماعی موافقت کرد و آن را طرحی در راستای افزایش درآمدهای دولت در بودجه سال 2020 اظهار داشت.

این اقدام اغتشاشات و اعتراضات زیادی را در مناطق مختلف لبنان به دنبال داشته است.

شایان ذکر است که اداره کل امنیت عمومی لبنان با صدور بیانیه ای از زخمی شدن 40 نفر از نیروهای امنیتی این کشور در جریان اعتراضات لبنان اطلاع داد.

در بیانیه صبح امروز این اداره کل آمده است: آزادی بیان مقدس و حقی بر طبق قانون اساسی است اما آیا حمله به مراکز دولتی و خصوصی قابل توجیه است؟ آیا آزادی بیان اجازه حمله به نیروهای امنیتی که تاکنون سبب زخمی شدن 40 نفر از آنها را می دهد، می گردد.

اداره کل امنیت عمومی لبنان از شهروندان خواست که به خشونت و هرج و مرج روی نیاورند.

خبرنگار روسیاالیوم هم تظاهرات گسترده در مرکز بیروت در صبح امروز اطلاع داد.

منابع خبری از استفاده نیروهای امنیتی لبنان از گاز اشک آور علیه تظاهرات نمایندگان در شب گذشته اطلاع دادند و اظهار داشتند که نیروهای امنیتی از ماشین آبپاش برای متفرق کردن تظاهرات نمایندگان استفاده نموده اند.

این در حالی است که شب گذشته سعد حریری نخست وزیر لبنان به دنبال شعله ور شدن اعتراضات که در بیروت و بعضی مناطق دیگر به دنبال قوانین جدید مالیاتی رخ داد، از وزیر ارتباطات این کشور خواست که آنالیز اخذ مالیات از واتساب را متوقف کند.

همزمان علی حسن خلیل وزیر دارایی لبنان گفت: آزادی بیان به شکل مسالمت آمیز حق مردم است و مهم است که مردم بدانند که ما با هر تصمیمی درباره واتساپ و دیگر مالیاتها موافق نیستیم. ما به بودجه بدون مالیات پایبندیم.

این در حالی است که محمد شقیر وزیر ارتباطات لبنان شامگاه پنج شنبه اظهار داشت؛ آنالیز طرح اخذ مالیات از کاربران نرم افزارهای ارتباطی از دستور کار دولت خارج شده است.

وی با اشاره به ناآرامی های لبنان تاکید نمود: اتفاقاتی که اکنون در لبنان شاهد هستیم توسط دست های پشت پرده اداره می گردد.

وی خواهان توقف خشونت هایی شد که ممکن است اقتصاد ضعیف لبنان را بیش از پیش تضعیف کند.

maeaedu.ir: آموزش باید برای همه در دسترس باشد

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6601

به "ما درباره وضع مالیات بیشتر هشدار داده بودیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ما درباره وضع مالیات بیشتر هشدار داده بودیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید