افشای راز کارخانه بزرگ پروتئین ساز

به گزارش کنفرانس هکا، گروهی از محققان در یک تحقیق تازه با استفاده از میکروسکوپ های الکترونیک یک مدل سه بعدی از یک بخش ریبوزوم انسانی ایجاد نموده و مراحل ساخت پروتئین در بدن انسان را تا حد زیادی روشن کردند.

افشای راز کارخانه بزرگ پروتئین ساز

به گزارش خبرنگاران ، هر سلولی در بدن ما دربرگیرنده یک دستگاه پیچیده با نام ریبوزوم است که مسئولیت ساختن پروتئین را برعهده دارد. پروتئین ها سنگ بناهای ضروری حیات هستند و کارکردهای مختلفی در ارگان ها، بافت ها و سیستم های بدن ما دارند. بدون پروتئین ها ما وجود نخواهیم داشت.

بر اساس گزارش ایرنا، اما کار ریبوزوم چیست و چگونه خود را از ده ها جزء مختلف مجتمع می نماید و زمانی که کارکرد آن مختل و خراب می گردد، چه روی می دهد؟ اینها سوالاتی است که گروهی از محققان مرکز تحقیقات پروتئین بنیاد نوو نوردیسک در یک تحقیق نو درصدد پاسخ به آنها بر آمده اند.

اوا کومر استادیار و هادی این مطالعه گفت: این اعجاب آور است که ما می توانیم جزئیات اتمی ریبوزوم را به تصویر بکشیم و تجسم کنیم زیرا آنها بسیار ریز و حدود 20 تا 30 نانومتر هستند.

ریبوزوم متشکل از آر ان ای ریبوزومال و پروتئین های ریبوزومال است و از دستورات کدگذاری شده در ژن های ما برای ساختن پروتئین استفاده می نماید. ریبوزوم در بخش های مختلفی از سلول یافت می گردد. کومر و همکارانش با استفاده از میکروسکوپ های الکترونی یک مدل سه بعدی از یک بخش از ریبوزوم انسانی ایجاد کردند که کوچکتر از قطر موی انسان است.

این محققان بعلاوه چگونگی ساخته شدن ریبوزوم را ثبت کردند. ریبوزوم قبل از اینکه بتواند ساختن پروتئین را آغاز کند، باید از بیش از 80 جزء ساخته گردد. تجمیع و ساخته شدن ریبوزوم یک فرایند تدریجی و پیچیده است و چندین مرحله دارد. کومر و همکارانش به مدل های سه بعدی از سه مورد از این مراحل دست یافته اند.

یکی از جالب ترین مراحل این کار که قبلا هم توصیف نشده بود، ابتدایی ترین مرحله است. در این مرحله، یک پروتئین خاص موسوم به GTPBP10 با یک منحنی طولانی از آر ان ای که بخش مهمی از ریبوزوم است، تراکنش می نماید. این مطالعه نو دیدگاه ها و دانش ارزشمندی درباره عملکرد ریبوزوم فراهم می نماید که ممکن است تبعاتی برای بیماری های مختلف و فرایند پیرشدن داشته باشد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 اسفند 1402 بروزرسانی: 9 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15510

به "افشای راز کارخانه بزرگ پروتئین ساز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای راز کارخانه بزرگ پروتئین ساز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید