افشای راز بزرگ نقاشی مشهور به وسیله هوش مصنوعی، عکس

به گزارش کنفرانس هکا، نقاشی مشهور مدونا دلا رزا اثر نقاش برجسته ایتالیایی رافائل سانتی، مدت ها است که به خاطر چهره سنت جوزف که سمت چپ بالای تابلو واقع شده است، موردبحث قرارگرفته است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این چهره سنت جوزف، اثر رافائل سانتی نیست، حال هوش مصنوعی هم با نظر این کارشناسان موافق است.

افشای راز بزرگ نقاشی مشهور به وسیله هوش مصنوعی، عکس

تینا مزدکی: نقاشی مشهور مدونا دلا رزا اثر نقاش برجسته ایتالیایی رافائل سانتی، مدت ها است که به خاطر چهره سنت جوزف که سمت چپ بالای تابلو قرار گرفته است، موردبحث قرارگرفته است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این چهره سنت جوزف، اثر رافائل سانتی نیست، البته اثبات چنین ادعایی به شواهد گوناگونی نیازمند است. اکنون هوش مصنوعی به یاری محققان آمده و با تحلیل تابلو بر اساس الگوریتم های تعریف شده، به این نتیجه رسیده است که بخشی از این تابلو اثر دست رافائل سانتی نیست!

حسن اوگیل استاد محاسبات، با استفاده از تجزیه وتحلیل ویژگی آثار رافائل، هوش مصنوعی را به شکلی آموزش داد که بتواند با اطلاعاتی که از پالت رنگ، سایه ها، حتی جهت قلم مو و دیگر ویژگی هایی که این نقاش دارد، سبک او را به درستی تشخیص دهد. ازآنجایی که از یک هنرمند معمولاً اطلاعاتی در دسترس نیست و هوش مصنوعی نیز باید بر اساس اطلاعات دقیق آموزش داده گردد؛ دانشمندان معماری از پیش آموزش دیده ای را که به وسیله Microscoft به نام ResNet50 پیشرفته بود، همراه با تکنیکی به نام ماشین بردار پشتیبان اصلاح کردند.

این روش در شناسایی نقاشی های رافائل 98 درصد دقت خود را ثابت نموده بود. البته در این روش نقاشی ها به شکل کلی آنالیز شده بودند، این بار دانشمندان تحلیل چهره های موجود در نقاشی را از این هوش مصنوعی خواستند. مدونا، کودک و سنت جان که چهره شان را در نقاشی می بینیم، همگی اثر دست رافائل هستند اما در خصوص سنت جوزف این طور نیست. محققان می گویند پیش ازاین تصور می شد که رافائل به میزان که برای سه چهره دیگر وقت گذاشته، برای کشیدن سنت جوزف وقت نگذاشته است.

به گفته اوگیل، ابتدا آن ها فقط مدونا را آنالیز کردند اما به نتیجه قطعی نرسیدند، درنهایت تمام جزئیات نقاشی را موردآنالیز هوش مصنوعی قراردادند و درنهایت تعیین شد که چهره جوزف اثر دست رافائل نیست. ممکن است جولیو رومانو، یکی از شاگردان رافائل، چهره رافائل را کشیده باشد اما این نتیجه نیز به هیچ وجه قطعی نیست.

امروزه با روی کار آمدن فناوری مدرن اسرار نقاشی های کلاسیک بسیاری آشکارشده اند اما این بار هوش مصنوعی با نتیجه گیری خود بار دیگر قدرت نمایی نموده است. احتمالاً نقاشی مدونا دلا رزا در سال های 1518 تا 1520 کشیده شده است؛ اما در اواسط دهه 1800 بود که منتقدان هنری شک کردند که تمام نقاشی های رافائل اثر دست خودش باشد.

درواقع اکنون درستی این حدس و گمان ها ثابت شده است، اما دانشمندان می گویند هوش مصنوعی در این ده به جای اثبات کردن چنین مسائلی، به هنرمندان یاری خواهد نمود. البته قرار نیست هوش مصنوعی افراد را بیکار کند و یا شغلشان را بگیرد، بلکه به یاری چنین نرم افزارهایی می توان فرایندها را ساده تر کرد.

منبع: sciencealert

58323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 فروردین 1403 بروزرسانی: 31 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16826

به "افشای راز بزرگ نقاشی مشهور به وسیله هوش مصنوعی، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای راز بزرگ نقاشی مشهور به وسیله هوش مصنوعی، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید