افشای اسرار گورهای تاریخی از طریق باستان شناسان

به گزارش کنفرانس هکا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، افشای اسرار گورهای تاریخی از طریق باستان شناسان صورت پذیرفت.

افشای اسرار گورهای تاریخی از طریق باستان شناسان

گورهای انسانها از تلخ ترین و البته مهمترین بقایای به جا مانده از دنیای باستان اند و مردم به روش های مختلفی در آن دفن می شدند، از خاکسپاری در داخل اهرام بزرگ گرفته تا انداختن جسد در باتلاق، روش دفن و خاکسپاری مردم در دوره ها و نقاط مختلف دنیا گوناگون بوده است.

در برخی موارد، مردم می ترسیدند مرده ها زنده شوند و آسیب بزنند، در نتیجه گاهی اجساد را قطع عضو می کردند و یا آنها را می بستند. در ادامه، منتخبی از این گورها را که لایو ساینس شناسانده و بخش نخست آن چندی پیش منتشر شد، معرفی می گردد:

پسوسنس یکم

پسوسنس یکم فرعونی بود که در طول سلسله بیست و یکم مصر یعنی در حدود 3100 سال پیش حکومت میکرد. در سال 1940 میلادی بود که مقبره او در شهر باستانی تانیس کشف شد. او را با نقابی از جنس طلا به خاک سپرده بودند. درونی ترین تابوت در تابوت دان او از نقره ساخته شده بود، از این رو برخی از نویسندگان امروزی، سوسنس یکم را فرعون نقره ای نامیده اند. اشیاء مخصوص خاکسپاری نفیسی از جمله گردنبند و دستبند ساخته شده از فلزات گرانبها و جواهرات نیز در این مقبره کشف شد. با وجود تمام این آثار چمشگیر، کشف این مقبره در مقایسه با کشف مقبره توت عنخ آمون مورد توجه مردم قرار نگرفت که البته بخشی از آن به دلیل کشف مقبره پسوسنس یکم در دوران جنگ دنیای دوم بود.

مقبره آمفیپولیس

مقبره آمفیپولیس که قدمت آن به قرن چهارم پیش از میلاد باز می گردد، در مقدونیه واقع در یونان ساخته شده است و در طراحی آن جزئیات زیادی به کار رفته است. ابوالهول هایی در این مقبره قرار دارند که از دروازه ها حفاظت می کنند، همچنین مجسمه های زن و موزائیک های تصویرگر داستان های اساطیر یونانی نیز در آن قرار گرفته است. با اینکه بقایای دست کم پنج انسان در این مقبره کشف شده است، هویت این افراد یا اینکه مقبره برای چه کسی ساخته شده است، مشخص نیست. براساس مقاله افشای اسرار گورهای تاریخی از طریق باستان شناسان باید بدانید که قدمت این مقبره به دوران اسکندر مقدونی باز می گردد و این احتمال وجود دارد که برای یکی از اعضاء خانواده و یا یکی از دوستان او ساخته شده باشد.

اوتسی مرد یخی

براساس مقاله افشای اسرار گورهای تاریخی از طریق باستان شناسان باید بدانید که بقایای یخ زده و سالم مردی که اوتسی نام گرفته است، به بیش از 5300 سال قبل تعلق دارد و از طریق محققان در مرز ایتالیا و اتریش در سال 1991 میلادی پیدا شد. تحقیقات نشان داد که این مرد 1.6 متر قد داشته و در زمان مرگ حدودا 45 ساله بوده است. او پس از اصابت یک تیر جان خود را از دست داده است. همچنین اثری از یک زخم عمیق در دست راست او وجود دارد که احتمالا حین جلوگیری از اصابت تیر ایجاد شده است.

مقبره های سلطنتی اور

مقبره های سلطنتی اور که به حوالی 4500 سال قبل تعلق دارند، از حدود 16 مقبره تشکیل شده اند که به افراد سطلنتی یا اشراف زادگان جامعه تعلق داشتند. این افراد به همراه اشیاء نفیسی از جمله سربند، گردنبند و گوشواره دفن شده بودند. از جمله اشیاء قابل توجهی که در این مکان کشف شده است به یک چنگ میتوان اشاره کرد که به شکل سر یک گاو نر طراحی شده بود. در نزدیکی این مقبره های سلطنتی همچنین افرادی به همراه اشیاء خاکسپاری به مراتب ساده تر دفن شده بودند.

قبرهای چاتال هویوک

قدمت محطوطه چاتال هویوک در ترکیه به بیش از 9 هزار سال باز می گردد و این محوطه یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های کره زمین شناخته می گردد. در این سکونتگاه هیچ خیابانی وجود ندارد و ساختمان ها به اندازه ای به یکدیگر نزدیک بودند که مردم با استفاده از نردبان های روی سقف، وارد آنها می شدند. باستان شناسان همچنین به این نتیجه رسیدند که مردم در زیر ساختمان ها دفن می شدند و در برخی از موارد تا 30 نفر در زیر یک ساختمان دفن میشد. در سال 2011 میلادی نتایج یک تحقیق نشان داد افرادی که زیر ساختمان ها دفن می شدند، اغلب از لحاظ بیولوژیکی با یکدیگر رابطه نداشتند که نشان می دهد خویشاوندی عامل مهمی در انتخاب محل دفن نبوده است.

تابوت دان خاتمه دنیا

در سال 2018 گروهی از باستان شناسان یک تابوت دان سیاه و گرانیتی در ابعاد 2.7 در 1.5 در 1.8 متر را در اسکندریه واقع در یونان کشف کردند. کشف این تابوت بسیار مورد توجه قرار گرفت و برخی در فضای مجازی این موضوع را مطرح کردند که باز کردن تابوت می تواند نفرینی را رها کند که ممکن به خاتمه رسیدن دنیا منجر گردد. زمانی که باستان شناسان در این تابوت باز کردند، دریافتند که آب فاضلاب به درون آن راه یافته است. کاوشگران همچنین بقایای سه انسان به همراه حکاکی هایی روی ورقه های طلا پیدا کردند. قدمت تابوت دان به حوالی بعد از فتح این مکان از طریق اسکندر مقدونی در سال 332 پیش از میلاد باز می گردد اما مشخص نیست که این تابوت دان برای چه کسی ساخته شده است.

مقبره سن پیتر

مقبره سن پیتر در زیر محراب کلیسای سنت پیتر در واتیکان واقع شده است، یعنی نزدیک به منطقه ای که اعتقاد بر این است که او در قرن اول پس از میلاد به صلیب کشیده شده است. چندین قبر با بقایای انسان در داخل مقبره قرار گرفته است، همچنین مجموعه ای از استخوان ها در این مکان وجود دارد که برخی معتقدند به سن پیتر تعلق دارد.

مقبره سئوس سوم

سئوس سوم (Seuthes III)، پادشاه ادروسی قلمرویی واقع در تراکیه (سرزمینی در جنوب شرق اروپا) بود که در طول قرن چهارم پیش از میلاد حکومت میکرد. این پادشاه زمانی که در گذشت، در مکانی که اکنون مرکز بلغارستان محسوب می گردد، دفن شد. در مقبره او اشیاء خاکسپاری مختلفی از جمله یک تاج طلا، جام طلا، سلاح، سپر و یک کلاه خود برنز و یک سردیس برنزی که احتمالا تصویرگر خود شاه است، وجود داشت. مقبره او زیر تپه ای به ارتفاع 20 متر و قطر 90 متر قرار گرفته است.

مقبره هادریان

مقبره هادریان که در رم واقع شده، مقبره ای است که برای هادریان، امپراتور روم ساخته شده است و در آن خاکستر این امپراتور، همسر و تعدادی از جانشینانش نگهداری می گردد. این ساختمان استوانه ای 50 متر ارتفاع دارد و بعدها به قلعه ای تبدیل شد که در مقطعی از طریق پاپ مورد استفاده قرار گرفت. این مکان اکنون یک موزه را در خود جای داده است.

تئودوریک بزرگ

مقبره تئودوریک برای تئودوریک بزرگ (حکومت در حدود 471 تا 526 پس از میلاد) ساخته شد که پادشاه استروگوت ها بود. این مقبره یک سازه مدور واقع در راونا در ایتالیا است. این سازه دو طبقه 15 متر ارتفاع و 11 متر قطر دارد و از دست کم 230 تن سنگ ساخته شده و سقف آن به صورت گنبدی طراحی شده است. پس از اینکه امپراتوری بیزانس در سال 540 استروگوت ها را شکست داد، آنها بقایای تئودوریک را برداشتند و مقبره را به کلیسا تبدیل کردند.

هرم جوزر

جوزر یکی از فرعون های مصر بود که حدود 4700 سال قبل حکومت کرد. او یک هرم پلکانی را در سقاره ساخت. این هرم نخستین هرمی بود که در مصر ساخته شد و ارتفاع آن به 60 متر می رسید و در مجموع از 6 طبقه پلکانی تشکیل شده بود. تونل هایی که زیر این هرم ساخته شده است یک هزار تو به طول 5.5 کیلومتر را تشکیل می دهد و داخل آنها یک اتاقک خاکسپاری قرار گرفته است که جوزر در آن دفن شده است. با اینکه اثری از مومیایی او وجود ندارد اما 32 تکه از تابوت دان گرانیتی فرعون در این اتاقک پیدا شد.

مقبره سلطنتی مایا

در ژانویه سال 2024 باستان شناسانی از دانشگاه تولین از کشف مقبره 1700 ساله یک پادشاه مایا در محوطه ای واقع در چوچکیتام (Chochkitam) در گواتمالا خبر دادند. در این مقبره یک نقاب یشم، صدف نرمتنان و طراحی ها و کنده کاری هایی روی استخوان ران انسان پیدا شد. یکی از این کنده کاری ها فردی شبیه به یک پادشاه را به تصویر میکشد که یک نقاب یشم شبیه به آنچه را که در مقبره پیدا شده است، دست دارد. نوشته های کشف شده نیز به پدر و پدربزرگ پادشاه اشاره دارند و آنها را به حکمرانان شهرهای تیکال و تئوتیئواکان مرتبط می کنند.

منبع: همگردی
انتشار: 13 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17096

به "افشای اسرار گورهای تاریخی از طریق باستان شناسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای اسرار گورهای تاریخی از طریق باستان شناسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید