افزایش 10 برابری سالمندان متقاضی وام ازدواج

به گزارش کنفرانس هکا، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان آخرین آمار پرداخت تسهیلات ازدواج را به تفکیک گروه های سنی مختلف اعلام نمود.

افزایش 10 برابری سالمندان متقاضی وام ازدواج

محمد مهدی تندگویان در گفت وگو با خبرنگاران، ضمن تشریح میزان پرداخت وام ازدواج به تفکیک سنین مختلف در سال های اخیر، گفت: براساس آمار سال 96، تعداد افراد زیر 15 سال دریافت نماینده وام ازدواج 51 نفر بوده است. از آنجایی که وام ازدواج به دختران از 13 سال و به پسران از 15 سال پرداخت می گردد، این افراد شامل دختران بین سنین 13 تا 15 سالی هستند که تسهیلات مذکور را دریافت نموده اند.

افزایش چشمگیر تعداد دختران زیر 15 سال وام گیرنده بعد از افزایش رقم وام ازدواج

وی با تاکید بر اینکه این آمار به میزان ثبت ازدواج در سنین مذکور اشاره نمی کند و فقط شامل تعداد وام هایی است که به افراد در این رده سنی پرداخت شده است، اظهار کرد: درسال 97 همزمان با افزایش مبلغ وام ازدواج به 15 میلیون تومان، این رقم به 3432 دختر زیر 15 سال رسیده است. براساس اعلام بانک مرکزی در سال 98 هم تا سرانجام مرداد ماه 4460 دختر زیر 15 سال وام ازدواج را دریافت نموده اند.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان توضیح داد: این آمار به معنی افزایش کودک همسری نیست، بلکه نشان دهنده افزایش تعداد افراد زیر 15 سالی است که متقاضی دریافت وام ازدواج شده اند؛ این درحالیست که بعضی سودجویان در جهت تشویش افکار عمومی ورسیدن به مقاصد خود، این هشدار آماری که برای توجه قانونگذار به ابهامات و نواقص و در نظر دریافت نظارت های درست بر اجرای قانون داده می گردد را به مباحثی چون کودک همسری و... مرتبط می نمایند تا قانون گذار توجه لازم به نظارت قانونی در پرداخت این وام را نادیده بگیرد.

تندگویان با بیان اینکه بر همین اساس اگر فرایند مذکور تا سرانجام سال با همین شیب پیش برود، بینی می کنیم تعداد این افراد به 12 هزار نفر نیز برسد، شرح داد: این رقم نسبت به کل سال 97 نشان دهنده افزایش 3 تا 4 برابری دختران زیر 15 سالی است که تقاضای دریافت وام ازدواج نموده و آن را دریافت نموده اند.

پیشنهادی درخصوص نحوه پرداخت وام ازدواج به دختران زیر 15 سال

وی با بیان اینکه از لحاظ عقلانی معین است که یک دختر زیر 15 سال توانایی بازپرداخت اقساط وامش را ندارد، اضافه کرد: حتی اگر تصور کنیم که این دختران در مواردی به بلوغ کامل جسمی و فکری رسیده باشند، اما در هرحال توانایی پرداخت اقساط وام خود را ندارند و احتمالا همسر یا سایر اعضای خانواده آنها باید اقساط وام را پرداخت کند. این درحالیست که اگر این وام در سنین 18 سال به بالا به دختران پرداخت گردد، فرد قدرت تصمیم گیری و مطالبه گری در خصوص سهم اقتصادی خود در زندگی مشترک را خواهد داشت. به عبارت دیگر به نظر می رسد قانونگذار باید سهم وام این دختران را تا سنی که فرد بتواند وارد عرصه مدیریت اقتصادی زندگی و خانوادگی گردد، محفوظ نگه دارد و به میزان سهم اشتراکی افراد در زندگی مشترک توجه کند.

افزایش 10 برابری متقاضیان بالای 60 سال وام ازدواج جوانان

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اضافه کرد: از سوی دیگر در سال 96 تعداد افراد بالای 60 سال که وام ازدواج دریافت نموده اند 224 نفر بوده است که این رقم در سال 97 به 3530 نفر و در 5 ماه نخست سال 98 به 2244 نفر رسیده است. همچنین این موارد روی میانگین سن ازدواج در کشور هم موثر هستند. این موضوع نشان می دهد قانون گذار تا کنون به بازه سنی دریافت وام ازدواج توجه ننموده است.

تندگویان با بیان اینکه گفته می گردد با پرداخت وام ازدواج یا افزایش آن مخالفم، اما این گفته ها صحیح نیست، اظهار کرد: اتفاقا با هر نوع خدمت، از جمله پرداخت تسهیلات ازدواج به جوانان موافق هستم. به دنبال آسیب شناسی پرداخت این وام نیز بعضی اظهار نظرها در خصوص اینکه با پرداخت وام ازدواج به جوانان مخالف هستم نیز مطرح شد که این موضوع خلاف واقع است.

پیشنهاد افزایش وام ازدواج به 50 میلیون تومان

وی با بیان اینکه سال جاری نیز کمیسیون فرهنگی مجلس تصویب نموده است که رقم این وام برای سال آینده به 50 میلیون تومان افزایش پیدا کند، توضیح داد: اتفاقا اگر شرایط بازپرداخت این وام برای جوانان تسهیل گردد، به طوریکه آنها را به دلیل اقساط بالا تبدیل به بدهکاران بانکی نشوند، شاید بخشی از هزینه های آنها برای شروع زندگی مشترک تامین گردد.

وی با بیان اینکه سامانه رسمی پرداخت وام ازدواج در کشور از سال 88 شروع به کار نموده است، شرح داد: مبلغ تسهیلات ازدواج در آن موقع حدود 3 میلیون تومان و با اقساط 36 ماهه بود. مبلغ و شرایط بازپرداخت این وام تا سال 95 تقریبا دچار تغییر خاصی نشد، این درحالیست که طی آن بازه زمانی نیز شاهد تورم حدود 45 درصدی بودیم.

معاون امور جوانان ادامه داد: سال 96 با همت دولت کوشش شد تا مسائل مربوط به وام ازدواج در کشور رفع گردد، یعنی هم وام افرادی که سال ها در نوبت بودند پرداخت شد و هم با توجه به تورم، مبلغ تسهیلات نیز به شکل معقولی افزایش یافت، به این ترتیب وام ازدواج به 10 میلیون تومان افزایش یافت و حتی افرادی که از سال ها پیش در نوبت وام بودند، این تسهیلات را با سقف 10 میلیون تومان دریافت کردند.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه بعد از آن موقع پرداخت وام ازدواج در کشور به روز شد، اضافه کرد: در آن سال حدود 10 هزار میلیارد تومان از سوی دولت برای تسهیلات وام ازدواج پرداخت شد. این رقم در سال 97 به 15 میلیون تومان و در سال 98 هم به 30 میلیون تومان افزایش یافت. این درحالیست که با وجود همه این تغییرات از سال 96 تا به امروز براساس اعلام سازمان ثبت احوال، نرخ ازدواج در کشور رشد نداشته است. به این ترتیب افزایش وام هدفی که دولت برای افزایش نرخ ازدواج دنبال می کرد را محقق ننموده است.

هشدار درخصوص خرید و فروش وام ازدواج و سایت های ترویج دهنده ازدواج صوری

تندگویان ادامه داد: از دیگر موارد نگران نماینده ای که در سال های اخیر با آن رو به رو بودیم نیز می توان به مطرح شدن موضوع خرید و فروش وام ازدواج، سایت های ترویج دهنده ازدواج صوری و ... اشاره نمود که قانوگذار نسبت به آن توجه ننموده است، چراکه اگر این موارد تخلف هستند باید فکری در این خصوص کرد. نباید فراموش کرد که اگر این وام به جامعه هدف خود یعنی جوانان نرسد و تبدیل به معامله گردد، منجر به بروز آسیب های اجتماعی می گردد. همچنین بعضی از افراد نیز ممکن است به دلیل عدم توانایی در تامین تضامین یا پرداخت اقساط مجبور به واگذاری وام خود شوند.

وی با بیان اینکه به هرحال این تسهیلات به دلیل پایین بودن نرخ سود آن در مقایسه با سایر وام های بانکی تبدیل به تسهیلات ارزشمندی شده که پیامدهای مذکور را به همراه داشته است، اظهار کرد: باید این سوال را یکبار دیگر به عنوان قانوگذار و دولت بپرسیم چرا به جوانان وام ازدواج پرداخت می کنیم؟ به عبارت دیگر قطعا هدفی از پرداخت این وام وجود دارد. آیا قصد داریم جوانان با این وام مسکن تهیه نمایند؟ آیا با این رقم تهیه مسکن ممکن است؟ آیا می خواهیم جوانان زمینه اشتغالشان را فراهم نمایند؟ آیا قصد داریم هزینه مراسم و تهیه جهیزیه را تامین نمایند؟ .

تندگویان ادامه داد: در مدل بازپرداخت نیز قانون گذار توجه ویژه ای به جوانان نداشته است. سال گذشته با 60 میلیون تومان وام رقم اقساط ماهانه به 1 میلیون و 100 هزار تومان می رسید که این رقم برای وام 50 میلیونی به حدود 1 میلیون و 700 هزار تومان افزایش می یابد، این درحالیست که هنوز برای مسکن و اشتغال جوانان فکری نشده است.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در سرانجام نسبت به افزایش میزان تجرد قطعی هشدار داد و گفت: این موضوع موجب ایجاد حفره جمعیتی و کاهش میزان فرزندآوری می گردد. به همین دلیل باید نسبت به موانع ازدواج جوانان حساسیت نشان داد و راه حل مناسبی پیدا کرد. پیشنهاد اعطای تسهیلات دو میلیاردی به شکل وام تجمیعی نیز یکی از این پیشنهادات بوده است که طی چند روز اخیر آن را مطرح کردم.

3napix.ir: مجله تفریحی و سرگرمی عکسها

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8080

به "افزایش 10 برابری سالمندان متقاضی وام ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 10 برابری سالمندان متقاضی وام ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید