افتتاح موزه شهاب سنگ در برج آزادی

به گزارش کنفرانس هکا، موزه شهاب سنگ برج آزادی برای اولین بار میزبان دو قطعه شهاب سنگ مریخی شد.

افتتاح موزه شهاب سنگ در برج آزادی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی برج آزادی، آئین رونمایی از شهاب سنگ مریخی با حضور حجت کمالی، مدیر موزه شهاب سنگ (مرد شهاب سنگی ایران)، محمد نخعی رئیس دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی، دکتر شهریار محمودی عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی، فرزاد هوشیار پارسیان رئیس برج آزادی و جمعی از اهالی علم و فرهنگ و رسانه برگزار گشت.

حجت کمالی در خصوص این شهاب سنگ گفت که این شهاب سنگ مریخی شامل دو قطعه و در مجموع 72 گرم است و پوسته آن احتمالاً مربوط به زیر 100 سال اخیر و کاملاً تازه و سالم است. اصالت این دو قطعه شهاب سنگ مریخی به تأیید دانشگاه سرژ (CEREGE) فرانسه رسیده و برای ثبت و دریافت شناسنامه در فهرست ثبت جهانی قرار گرفته است.

همچنین وی گفت؛ با اشاره به اینکه همه دانشمندان و پژوهشگران در پی شهاب سنگ های مریخی هستند، ثبت جهانی شهاب سنگ مریخی رتبه ایران را به خصوص در حوزه علمی در جهان ارتقا خواهد داد.

همچنین در ادامه این مراسم از یک نوع سنگ جواهر فوق العاده کمیاب و قیمتی به نام الکساندریت (Alexandrite) که جز گرانبهاترین و با ارزش ترین جواهرات جهان به شمار می رود رونمایی شد.

خصیصه اصلی این جواهر تغییر رنگ آن در شرایط نوری مختلف است که البته زاویه دید نیز در مشاهده رنگ های مختلف از این سنگ تأثیر دارد. این سنگ را در رنگ های زمردی (سبز)، بنفش، آبی، خاکستری، زرد، صورتی و قرمز می توان مشاهده کرد. سنگ های الکساندرایتی از انوع چشم گربه بسیار کمیاب و گران بها هستند.

محمد نخعی رئیس دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی پس از رونمایی و بازدید از موزه شهاب سنگ گفت: که مطمئناً موزه شهاب سنگ حجت کمالی رتبه اول در جهان را با توجه به بازدید از موزه شهاب سنگ در دانشگاه کالیفرنیا و قیاس با آن به خود اختصاص خواهد داد.

علاقه مندان برای بازدید از این موزه می توانند همه روزه به جز شنبه ها از این مجموعه بازدید کنند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 12 بهمن 1402 بروزرسانی: 12 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14768

به "افتتاح موزه شهاب سنگ در برج آزادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح موزه شهاب سنگ در برج آزادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید