استخراج طلا از زباله با استفاده از شیر مانده

به گزارش کنفرانس هکا، یک هواژل ساخته شده از شیر مانده می تواند قطعات طلای بسیار خالص را از بردهای اصلی یا مادربردهای (Motherboards) دور ریخته شده رایانه استخراج کند.

استخراج طلا از زباله با استفاده از شیر مانده

به گزارش خبرنگاران ، تجهیزات الکترونیکی دور ریخته شده موسوم به زباله های الکترونیکی اغلب حاوی مقادیر زیادی طلا و سایر فلزات سنگین هستند. دانشمندان روش هایی را برای استخراج فلزات ارزشمند ابداع نموده اند، اما این فرآیندها اغلب به مواد شیمیایی مصنوعی متکی هستند که می توانند به محیط زیست آسیب برسانند.

به نقل از ایسنا، پژوهشگران مؤسسه فناوری فدرال زوریخ(ETH Zurich)، راهی را برای استخراج طلا از زباله های الکترونیکی ابداع نموده اند که از یک هواژل به دست آمده از شیر استفاده می نماید.

آنها کار خود را با پروتئین به دست آمده از آب پنیر شروع کردند که محصول جانبی صنعت پنیرسازی است. آنها با این محصول، یک هواژل را با چگالی کم ساختند. رافائل مززنگا(Raffaele Mezzenga) از پژوهشگران این پروژه، گفت: ساخت مواد اسفنج مانند مقرون به صرفه است. ارزش طلای استخراج شده، 50 برابر ارزشی است که برای تبدیل کردن پروتئین به این اسفنج سرمایه گذاری می کنیم.

پژوهشگران، پروتئین آب پنیر را در یک محلول اسیدی گذاشتند و آن را حرارت دادند. این کار، پروتئین ها را از گوی های کوچک به چندین رشته تبدیل کرد. سپس، آنها محلول را در حالت خشک کردن انجمادی قرار دادند و یک محصول سبک را با تخلخل بالا به دست آوردند.

محمد پیدایش، مهندس شیمی مؤسسه فناوری فدرال زوریخ و از پژوهشگران این پروژه، گفت: مزیت هواژل این است که سطح رویی بالایی دارد.

پژوهشگران، توانایی هواژل را برای جذب طلا از یک محلول حاوی فلزات دیگری مانند مس، سرب و نیکل با همان غلظت آزمایش کردند. آنها دریافتند که هواژل، 93 درصد از طلا را جذب می نماید و حذف سایر فلزات به وسیله آن کمتر از 10 درصد است.

پژوهشگران برای آزمایش اسفنج پروتئینی روی زباله های الکترونیکی واقعی، مادربردهای رایانه را در ترکیبی از اسید نیتریک و اسید هیدروکلریک حل کردند. یون های طلا روی سطح هواژل نشستند و طلای فلزی را تشکیل داد. هر گرم هواژل، 190 میلی گرم طلا را جذب کرد. سوزاندن هواژل، طلا را آزاد کرد و آن را به صورت یک قطعه کوچک فلز درآورد. پیدایش گفت: حدود 91 درصد این قطعه طلا بود که معادل 21 تا 22 قیراط است.

این روش پیشتر فزونی خود را نسبت به روش کربن فعال نشان داد که یک روش جذب معمولی برای بازیابی طلاست. پژوهشگران دریافتند که هر گرم کربن فعال فقط حدود 60 میلی گرم طلا را از مخلوط زباله های الکترونیکی جذب می نماید. از آنجا که انرژی زیادی برای ایجاد کربن فعال ضروری است، استخراج همان اندازه طلا با استفاده از روش کربن فعال، اثر زیست محیطی بیشتری را به همراه دارد.

این گروه پژوهشی در حال حاضر بر سایر پروتئین های حاصل از ضایعات غذایی مانند کراتین و توفو(پنیر سویا) تمرکز نموده اند که شاید بتوانند سایر نیازها مانند بازیافت فلزات کمیاب خاکی را رفع نمایند.

پیدایش گفت: ما می توانیم به طور همزمان به دو موضوع ضایعات مواد غذایی و زباله های الکترونیکی بپردازیم تا یک محصول باارزش را فراوری کنیم.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 بهمن 1402 بروزرسانی: 22 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14965

به "استخراج طلا از زباله با استفاده از شیر مانده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استخراج طلا از زباله با استفاده از شیر مانده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید