آیا ورزش کراس فیت برای لاغری مفید است؟

به گزارش کنفرانس هکا، وقتی به تمرینات کراس فیت نگاه می کنید مطمئن می شوید که با این ورزش است که می توانید حسابی وزن کم کنید. اما جالب است بدانید که ورزش کراس فیت برای لاغری مناسب نیست. کارشناسان معتقدند که باید از تمرینات دیگر برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام استفاده کنید و سپس کراس فیت را شروع کنید. ورزش کراس فیت و لاغری همیشه برای همه در کنار هم قرار نمی گیرند و فقط افرادی که شرایط بدنی مناسبی دارند می توانند با آن وزن کم کنند. در این مطلب از خبرنگاران مگ می خواهیم این موضوع را به صورت کامل بررسی کنیم.

آیا ورزش کراس فیت برای لاغری مفید است؟

کراس فیت چیست؟

ورزش کراس فیت چیست؟ کراس فیت نوعی تمرین ورزشی است که بدن را در بهترین حالت قرار می دهد. فلسفه این ورزش اصلاح سختگیرانه سبک زندگی، با هدف رساندن بدن به بهترین حالت خود است. ورزشکاران می توانند زیر نظر مربی به صورت انفرادی یا همراه با یک تیم این تمرینات را انجام دهند. تغذیه کراس فیت کارها از فرمول 30-30-40 پیروی می کند، یعنی 40% کربوهیدرات، 30% پروتئین و 30% چربی در برنامه غذایی روزانه شان در نظر گرفته می شود. همچنین رژیم پالئو یکی از رژیم های غذایی محبوب در بین ورزشکاران کراس فیت است.

آیا ورزش کراس فیت برای لاغری مفید است؟

لاغری و ورزش کراس فیت ارتباط کاملا نسبی دارند. ورزش کراس فیت برای لاغری و کاهش وزن برخی از افراد مناسب است. تمرینات سنگین متابولیسم را افزایش می دهد و می تواند کالری زیادی در بدن شما بسوزاند. اما برای کراس فیتر بودن باید ابتدا اضافه وزن اصلی را با ورزش های دیگری مثل ورزش های هوازی، کار با وزنه و ورزش های ترکیبی کاهش دهید و سپس به سراغ این ورزش بیایید تا نتیجه بهترین بگیرید.

تمرینات با شدت بالا برای مبتدیان و افراد با اضافه وزن زیاد نه تنها مفید نیست بلکه می تواند آسیب زا هم باشد. اگر تازه شروع به تمرین کرده اید و آمادگی بدنی بالایی ندارید بهتر است فعلا سراغ این تمرین ها نروید. به مرور زمان وقتی بدنتان قوی تر شد و به ورزش های سنگین عادت کردید می توانید از انجام این تمرینات سخت حسابی لذت ببرید. اما وقتی در شروع کار با چنین تمریناتی روبه رو شوید ممکن است برای همیشه ورزش کردن را کنار بگذارید.

نکات مثبت

  • افزایش متابولیسم
  • کالری سوزی شدید
  • سریع و کاربردی
  • قابل انجام در هر محیطی

نکات منفی

  • احتمال ترک کردن ورزش
  • بسیار رقابتی
  • نیاز به یک مربی با تجربه
  • احتمال آسیب دیدن

مزایای ورزش کراس فیت برای لاغری

کارشناسان معتقدند کراس فیت می تواند یک برنامه عالی برای ایجاد برخی تغییرات در بدن و کاهش وزن باشد. پس اگر به صورت جدی در پی کاهش وزن و تناسب اندام هستید، این ورزش انتخاب خوبی است. در ادامه با مزایای ورزش کراس فیت برای لاغری آشنا می شوید.

متابولیسم را افزایش می دهد

کراس فیترها می توانند انتظار داشته باشند که قدرت و حجم عضلانی آن ها افزایش پیدا کند. بزرگترین تغییری که در ورزشکاران این رشته دیده می شود تغییر در چربی و توده عضلانی بدن آن ها است. تناسب اندامی که در اثر تمرینات کراس فیت به دست می آید نه تنها شما را لاغرتر نشان می دهد بلکه کمک می کند متابولیسم شما به روشی سالم افزایش پیدا کند.

کالری می سوزاند

وقتی تمرین های کراس فیت را به درستی انجام دهید می بینید که شدت و فشار تمرین ها بسیار بالا است و همین موضوع باعث کالری سوزی شدید می شود. در بررسی های اجرا شده مشخص شده است که 15 تا 18 دقیقه کراس فیت بانوان برای لاغری مناسب است. همچنین 13 تا 15 دقیقه تمرین کراس فیت در آقایان هم باعث کالری سوزی بالا می شود. اگر در پی افزایش کالری سوزی در این ورزش هستید خرید طناب ورزشی مناسب برای تمرینات هوازی کراس فیت را به شما پشنهاد می کنیم.

تمرینات سریع و کارآمد هستند

کراس فیت برای افرادی که قبل از شروع کراس فیت به ورزش دیگری مشغول بوده اند و آمادگی بدنی مناسبی دارند کارآمد است. همچنین انجام تمرینات در زمان کوتاه و با سرعت بالا گزینه مناسبی برای افراد پرمشغله است که نمی توانند روزانه زمان زیادی را صرف ورزش کنند. تمرینات کراس فیت می تواند این افراد را به خوبی در مسیر تناسب اندام و سلامتی نگه دارد.

تمرینات در دسترس هستند

شما می توانید به راحتی در یوتیوب تمرینات کراس فیت را پیدا کنید و به صورت روزانه با ویدیوهای آموزشی تمرین کنید. البته بهترین راه برای شروع تمرینات حضور در باشگاه و تمرین زیر نظر یک مربی است اما در صورتی که شرایط حضور در باشگاه را ندارید می توانید از ویدیوهای آموزشی استفاده کنید.

معایب ورزش کراس فیت برای لاغری

در حالی که عده ای انجام ورزش کراس فیت برای لاغری را مناسب می دانند، برخی دیگر معتقدند این ورزش برای کاهش وزن مناسب نیست و می تواند به بدن فرد صدمه وارد کند. پس اگر قصد شروع این ورزش را دارید بهتر است قبل از خرید محصولات کراس فیت با معایب آن از نظر کارشناسان هم آشنا شوید و سپس، با گرفتن مشورت از یک مربی حرفه ای، تصمیم تان را نهایی کنید.

احتمال ترک کردن ورزش وجود دارد

تمرین های کراس فیت برای بسکمک از افراد سنگین و آزاردهنده است، به همین دلیل اگر شروع کاهش وزن آن ها با کراس فیت باشد، ممکن است برای همیشه ورزش را رها کنند. پس اگر قصد لاغری دارید بهتر از از برنامه و تمریناتی شروع کنید که بتوانید به راحتی به آن پایبند بمانید تا نتیجه بخش باشد.

بسیار رقابتی است

ماهیت رقابتی ورزش کراس فیت ممکن است برای برخی از ورزشکاران، مخصوصا افراد مبتدی، آزاردهنده و طاقت فرسا باشد. پس اگر فکر می کنید نمی توانید به برنامه تمرینی سنگین خود پایبند باشید احتمالا از این ورزش نتیجه ای نخواهید گرفت. چون این ورزش نیاز به پایبندی به برنامه و تمرینات مداوم و منظم دارد.

رسیدن به نتیجه زمان بر است

اگر علت انتخاب ورزش کراس فیت برای لاغری است باید بدانید که اگر به طور منظم و به مدت طولانی ورزش نکنید نمی توانید به نتیجه دلخواه برسید. همچنین اگر در بدنتان آسیب دیدگی یا مشکل دارید باید تمرین های شما از طریق مربی اصلاح شود و همین کار می تواند طول زمان شروع تا به نتیجه رسیدن را بیشتر کند.

احتمال آسیب دیدن وجود دارد

تمرینات کراس فیت در دسته تمرینات پرخطر واقع شده است. وقتی تمرینات با فشار بالا را شروع می کنید ممکن است در معرض آسیب های جسمی مختلفی قرار بگیرید؛ مخصوصا اگر آمادگی بدنی لازم را نداشته باشید یا از انجام تمرینات سخت لذت نبرید. تحقیقات نشان داده است که کراس فیترها نسبت به ورزشکاران دیگر بیشتر در معرض آسیب های اسکلتی و عضلانی هستند.

تغذیه مناسب ضروری است

اگر قرار است کراس فیت را به صورت مداوم و طبق یک برنامه ی مشخص انجام دهید قطعا به نتایج مثبتی می رسید. اما وقتی انتخاب ورزش کراس فیت برای لاغری باشد باید حتما یک برنامه تغذیه ای دقیق و مناسب داشته باشید تا لاغر شوید. کراس فیترهایی که برنامه غذایی ندارند وزن کم نمی کنند. وقتی برنامه تمرینات کراس فیت با جدیت پیگیری می شود اشتهای افراد زیاد می شود و بدون برنامه غذایی مناسب هیچ وقت به کاهش وزن دست پیدا نمی کنند. تغذیه بخش مهمی در این ورزش است.

مرور کلی

اگر تناسب اندام دارید، ورزشکار هستید و از انجام ورزش های سنگین لذت می برید انتخاب ورزش کراس فیت برای لاغری را به شما توصیه می کنیم چون بهترین راه کاهش وزن برای شما است. در غیر این صورت نباید سراغ کراس فیت بروید. همچنین وجود یک برنامه تغذیه ای مناسب برای لاغری با کراس فیت بسیار مهم است، پس تغذیه را جدی بگیرید چون می تواند کاهش وزن بیشتری را برای شما داشته باشد.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: verywellfit

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 اسفند 1402 بروزرسانی: 4 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15354

به "آیا ورزش کراس فیت برای لاغری مفید است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ورزش کراس فیت برای لاغری مفید است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید