آیا مصرف کافئین قبل از خواب می تواند بر سلامتی تأثیر بگذارد؟

به گزارش کنفرانس هکا، روبرتا اندینگ، متخصص تغذیه در خصوص اهمیت مواد غذایی که شب ها قبل از خواب می خوریم، اطلاعاتی را ارائه می دهد.

آیا مصرف کافئین قبل از خواب می تواند بر سلامتی تأثیر بگذارد؟

او می گوید: از نظر خوابیدن، اگر قصد دارید ساعت 9 شب به رختخواب بروید، نباید یک وعده غذایی بزرگ را در ساعت هشت شب بخورید. بعلاوه اگر به کافئین حساس هستید، می توانم بگویم حوالی ظهر نوشیدن آن را متوقف کنید. نوشیدن کافئین قبل از خواب بر خواب شما تاثیر می گذارد. یک فرد به طور میانه حدود 10 تا 20 دقیقه طول می کشد تا به خواب برود. اگر کافئین در سیستم بدن شما موجود باشد یا به آن حساس باشید، این مقدار زمان می تواند دو برابر گردد.

کافئین نه تنها در قهوه بلکه در چای و بعضی نوشابه های گازدار هم یافت می گردد.

اندینگ شرح می دهد که خوردن یک وعده غذایی سنگین قبل از خواب ممکن است همواره بر افزایش وزن فرد تأثیر نداشته باشد، اما بر جریان خون تأثیر می گذارد و چرخه خواب/بیداری را تغییر می دهد.

به گفته این متخصص، داشتن مقدار زیادی غذا در معده قبل از خواب می تواند جریان خون را به روده شما راهنمایی کند تا غذا را هضم کند، به این معنی که جریان خون کمتری به مغز شما می رود.

این متخصص اظهار کرد: البته خوردن و آشامیدن در اواخر شب بستگی به برنامه فرد دارد. اگر فردی در شیفت شب کار می نماید یا ورزشکاری است که دیر از یک بازی به خانه می آید، برنامه خوردن و نوشیدن او با کسانی که ساعت کاریشان از 9 صبح تا پنج بعداز ظهر است، فرق دارد.

اگر ضروری است قبل از خواب چیزی بخورید، اندینگ می گوید برترین گزینه این است که چیزی سبک و آسان برای هضم بخورید.

به گزارش نشریه تخصصی مدیکال اکسپرس، این متخصص در خصوص مصرف نوشیدنی ها قبل از خواب هم گفت: قبل از خواب نوشیدنی های بدون کافئین یا دارای کافئین کم مصرف کنید.

از قلم نیاندازید مقدار تحمل کافئین در افراد فرق دارد اما در سیستم بدن برای مقدار کافئین محدودیتی وجود دارد.

برای بسیاری از آمریکایی ها روز بدون نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز نمی گردد و براساس گزارش انجمن ملی قهوه در آمریکا، میانگین مصرف قهوه در این کشور بیش از سه فنجان در روز است و در این میان بعضی افراد هم ترجیح می دهند کافئین را به وسیله نوشیدنی های انرژی زا و قرص های کافئین دریافت نمایند.

مقدار تحمل کافئین در افراد فرق دارد اما در سیستم بدن برای مقدار کافئین محدودیتی وجود دارد. لرزش دستان و بالا رفتن ضربان قلب نشانه های رایجی هستند که از وجود کافئین بیش از حد در بدن خبر می دهند. در شرایطی نادرتر، مصرف بیش از حد کافئین به وضعیتی به نام مسمومیت با کافئین یا سوءمصرف کافئین منجر می گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17169

به "آیا مصرف کافئین قبل از خواب می تواند بر سلامتی تأثیر بگذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مصرف کافئین قبل از خواب می تواند بر سلامتی تأثیر بگذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید