آن روی فروش پنیر بی برند لیقوان

به گزارش کنفرانس هکا، سید مرتضی احمدپور - تبریز - خبرنگار: پنیر لیقوان یکی از گران ترین و در عین حال، خوشمزه ترین چاشنی های صبحانه ای آذری ها به شمار می رود.

آن روی فروش پنیر بی برند لیقوان

در ماه های اخیر و پس از گرانی چندباره لبنیات، پنیر لیقوان هم از این گردونه خارج نمانده و قیمت این ماده خوراکی سفید و لذیذ تا 45 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. با این که به واسطه نبود شفافیت اعلام میزان تولید پنیر در این روستا اطلاعات دقیقی وجود ندارد تولید کارخانه های بزرگ پنیر در این روستا که تا 20 کارخانه بزرگ اعلام می شود سالانه حدود 600 تن پنیر تنها در این واحدها تولید و به مناطق مختلف داخلی و خارجی صادرات می شود. اما چرخه تولید پنیر لیقوان حتی نحوه فروش آن از صدها سال قبل تقریبا ثابت مانده است.

  • پنیر اصل لیقوان در داخل روستا

از چند صد متر مانده به روستای سرسبز لیقوان، مغازه هایی با تابلوهای بزرگ پنیر این منطقه عمده و خرده توجه گردشگران را به خود جلب می کند. مغازه هایی که هر یک مدعی اند پنیرشان اصل است و پنیر دیگر مغازه ها از مناطق دیگر آمده است. اما یک آذری که هر روز صبحش را با پنیر لیقوان آغاز می کند، بهتر از همه این مغازه دارها می فهمد که در اکثر این مراکز فروش خبری از پنیر لیقوان نیست و فروشندگان هم بیشتر مایل به فروش پنیر به گردشگرانی غیرمحلی هستند تا دستشان رو نشود.

داخل روستا اما وضعیت کمی متفاوت است. مغازه های زیادی پنیر می فروشند، اما خبری از تابلوی پنیر لیقوان نیست، چراکه اینجا رقابت بر سر کیفیت است. به یک جوان چوپان که دام هایش را از وسط کوچه ها عبور می دهد و گرد و خاک داخل مغازه و البته پنیرهای فله را بی نصیب نمی گذارد، می گویم دنبال پنیر خوب لیقوان هستم و آن جوان با صداقت جواب می دهد که پنیر لیقوان را می توانی در کوچه انتهایی روستا، در بزرگ آبی از یک پیرزن که خودش پنیر درست می کند، تهیه کنی و وقتی قیمتش را سوال می کنم، جواب می دهد کیلویی 50 هزار تومان است.

برای تهیه پنیر به خانه پیرزن می روم و با کمی انتظار یک کیلو پنیر 50 هزار تومانی خرید می کنم که در مغازه های بالاشهر تبریز حداکثر 45 هزار تومان است و زمانی که علت این تفاوت را می پرسم، به جای پاسخ قطعه کوچکی از پنیر به من تعارف می شود که مزه ای کاملا متفاوت با تمام پنیرهایی دارد که تاکنون خورده ام؛ پنیری پرچرب و بسیار نرم با رنگی مایل به کرم و البته بسیار خوشمزه که شوری بسیار کمی هم دارد. پیرزن روستایی می گوید: یک جوان تبریزی هر ماه چند حلبی از پنیرهایم را به همین قیمت می خرد و به گفته خودش، به کویت می برد و خرج زندگی اش را درمی آورد. پس حتما سود خوبی دارد، ولی این اطراف ارزش این پنیر را نمی دانند.

چند متر آن طرف تر، مغازه ای بزرگ وجود دارد که از پرده وسط مغازه تعیین است آن پشت کارگاهی کوچک دایر است. از صاحب مغازه می خواهم تا در مورد پنیر کمی اطلاعات بدهد و نحوه تولید و میزان سود و فرایند فروشش را توضیح دهد. مغازه دار که خودش را قاسم نجف پور معرفی می کند، با بیان این که معمولا از هر 5 لیتر شیر یک کیلو پنیر به دست می آید می گوید: شیر این منطقه چرب است و معمولا از هر 3-4 لیتر، بسته به زمان دوشیدن گوسفند، پنیر به دست می آید.

وی ادامه می دهد: اصلی ترین قیمت تعیین کننده پنیر پس از شیر، مایه پنیر و حلبی است. در حال حاضر، مایه پنیر را کیلویی 450 هزار تومان، حلبی های 17 کیلویی را 10 هزار تومان و حلبی های 5 کیلویی را 3 هزار تومان خریداری می کنیم. اما مهم تر از همه این موارد، دستمزد کارگران است، چراکه اولا تولید پنیر زمان بر است و برای به دست آوردن یک کیلو پنیر کهنه مرغوب تا 6 سال زمان نیاز است.

ثانیا به خاطر تخصصی بودن این کار، پنیر را هر کسی نمی تواند بزند و افرادی با عنوان شیرپز این کار را انجام می دهند. اگر افرادی غیرآشنا به اصول تولید پنیر دست به این کار بزنند، ممکن است صدها لیتر شیر خراب شود و به اصطلاح مایه را نگیرد که هم هزینه شیر و هم مایه هدر برود. نجف پور عنوان می کند: با این حال، تولید پنیر برایمان سود 100 درصدی دارد. البته برخی از اهالی روستا که در تهران و کرج فروشگاه زده اند، سودشان بیشتر است و پنیرشان را مستقیم می فروشند. فروشندگان دیگر پنیرها را در حلبی های 17 کیلویی و به ندرت در حلبی های 5 کیلویی می فروشند.

  • عدم استقبال از پنیرهای بسته بندی شده لیقوان

برای پیدا کردن پنیر لیقوان بسته بندی شده جست وجو در مرکز و پایین شهر تبریز تقریبا بی فایده است و باید به سراغ فروشگاه های بزرگ یا سوپری های بالاشهر رفت. علی باقری فروشنده لبنیاتی خیابان فروغی ولی عصر است که مانند تمام سوپری ها و لبنیاتی های تبریز یک سینی سفید با مقداری پنیر پشت ترازو دارد و با یک تکه سیم پنیرها را به دلخواه مشتری وزن می کند و می فروشد. وقتی از او سراغ پنیر بسته بندی شده لیقوان را می گیرم، به یخچال اشاره می کند و چند بسته را نشانم می دهد. بسته ها 400 گرمی و 800 گرمی هستند و 2 نوع برند نیز بیشتر نیست.

اما قیمت بسته های پنیر کمی زیادتر از پنیر فله ای است. پنیرهای 400 گرمی 28 هزار تومان و 800 گرمی حدود 52 هزار تومان قیمت گذاری شده اند. وقتی از فروشنده علت قیمت بالاتر این پنیرها را می پرسم، می گوید: خب از همین پنیرهای فله ای بگیرید. می توانید اینها را هم تست کنید. اما آن پنیرها بسته ای هستند و امکان تست هم ندارند. قیمتشان هم کمی بالاتر است و معمولا مشتری چندانی ندارد. ما هم این پنیرها را به شرط فروش خریده ایم.

اروپا: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6941

به "آن روی فروش پنیر بی برند لیقوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آن روی فروش پنیر بی برند لیقوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید