آلودگی هوا و دود غلیظ، پنجمین فصل سال در لاهور پاکستان!

به گزارش کنفرانس هکا، لاهور، دومین شهر پاکستان، شهری است که در طول سال از دود غلیظ و آلودگی هوای زیادی رنج می برد. همین موضوع سبب شده تا این مدت زمان را به عنوان پنجمین فصل سال در لاهور بدانند.

آلودگی هوا و دود غلیظ، پنجمین فصل سال در لاهور پاکستان!

طی دو هفته اخیر یک بار دیگر لاهور، به عنوان دومین شهر بزرگ پاکستان تبدیل به شهری شده است که گویی با سالنی از خروجی دودهای یک فرودگاه بزرگ روبه رو هستیم. گفته می گردد مقدار آلودگی هوا با توجه به ذرات خطرناک موجود در آن به PM2.5 رسیده است که مقدار کمی از آن برای نفوذ به ریه ها و جریان خون افراد و از پا درآوردن آن ها کافی است. جالب است بدانید این مقدار آلودگی به 1077 میکروگرم در هر مترمکعب رسیده که 30 برابر بیشتر از حد مجاز اعلام شده از سوی دولت پاکستان است.

آمنه منان، مدیر 26 ساله یکی از کمپانی های چند ملیتی در لاهور پاکستان گفته است:

شما در لاهور می توانید در تمام طول روز هم دود را ببینید، هم آن را استنشاق کنید، شما می توانید ذرات آلوده را لمس کنید. تقریبا نیمی از زمان خود می ترسید نفس بکشید.

در حالی که کیفیت هوای آلوده دهلی در روزهای اخیر به بدترین وضع خود رسیده است، متخصصان اعلام نموده اند آلودگی هوا در لاهور، به راحتی می تواند با مرکز هندوستان رقابت کند. اما مشکل آلودگی هوا فقط به این شهر 11 میلیون نفری خلاصه نمی گردد و به گفته سازمان سلامت جهانی در سال 2015، تقریبا نزدیک به 60 هزار پاکستانی به علت سطح بالای ذرات آلوده در هوا و براثر آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند که از این حیث یکی از بیشترین تلفات جهان به شمار می رود.

سال ها است حامیان محیط زیست در پاکستان اعلام می نمایند ماه نوامبر بیشترین آلودگی را دارد و ترکیب آن با هوای سرد باعث می گردد تا شهر لاهور و دیگر منطقه ها استان پنجاب مدت طولانی را به عنوان پنجمین فصل سال با آرودگی هوا دست و پنجه نرم نمایند. این موضوع در خصوص نواحی مرزی پنجاب در هند نیز بدتر است و در ماه جاری بیشتر پاکستانی ها شرایط بحرانی را تجربه نموده اند.

هنوز اطلاعات رسمی کمی درباره آلودگی یا شرایط بد هوا در اختیار منابع خبری قرار گرفته است. دولت پنجاب در تازه ترین سیاست ضد آلودگی هوا در ماه اخیر اعلام نموده است اطلاعات خیلی کمی درباره کیفیت هوا در اختیار دارد و تنها به طور رسمی اعلام شده است که مقدار ذرات آلوده به PM2.5 و 35 میکروگرم در متر مکعب رسیده است.

نسیم الرحمان، مدیر دپارتمان محافظت از محیط زیست پنجاب نیز تایید نموده که دولت سال گذشته شش دستگاه سنجش و نظارت بر کیفیت هوا خریداری نموده است که تا به امروز هیچکدام از آن ها نصب نشده اند. این در حالی است که کمبود اطلاعات موجود نسبت به مقدار آلودگی هوا ایجاب می نماید تا سریع تر این مانیتورها در لاهور نصب شوند. او گفته است دپارتمان زیر نظر او کوشش می نماید با دقت شرایط را آنالیز کند، اما تا روز پنج شنبه هیچ اطلاعات آماری از کیفیت هوا منتشر نشده است.

احمد رفایی علام، یکی از وکلا و فعالان محیط زیست در لاهور گفته است این اطلاعات تنها داده ها بحرانی است. او گفته است شش مانیتور برای شهری در مقدار لاهور خیلی کم است.

با توجه به نبود اطلاعات رسمی، بعضی از پاکستانی ها خودشان دست به کار شده اند. یکی از آن ها آقای عمر است که مانیتورهای کنترل شرایط هوا را در لاهور، اسلام آباد، پیشاور و کراچی نصب نموده است. او در حساب توئیتر خود به طور لحظه ای مطالعاتش را ثبت می نماید.

عمر این شرایط را با الهام از زمان زندگی خود در پکن فراهم نموده است که سفارت آمریکا سال ها پیش با انتشار لحظه ای مطالعات خود در توئیتر باعث تغییر در شرایط موجود شد. مقامات چین در نهایت با نصب هزاران ایستگاه کنترل شرایط هوا در مرکز و دیگر شهرهای چین موافقت کردند.

عمر گفته است:

من فهمیده ام برای این که کیفیت هوا تبدیل به یک دغدغه ملی گردد، باید راهی که در چین پیش گرفته شده را اجرا کنیم تا سطح آگاهی نسبت به خطرات و راه حلهای موجود افزایش یابد.

به روزرسانی های حساب توئیتر عمر باعث شده است تا بسیاری از اقشار میانه و سطح بالای لاهور اقدام به خرید تصفیه نماینده هوا و ماسک نمایند.

عایشه رجا، یکی دیگر از فعالان این حوزه که یک کتاب فروشی مشهور را در لاهور اداره می نماید، گروهی را به نام شهروندانی برای هوای پاک در فیسبوک راه اندازی نموده است که درباره راه حلهای رویارویی با مشکللات مربوط به آلودگی هوا و دود غلیظ بحث نموده و کوشش می نمایند دولت را مجبور نمایند تا به این موضوع اهمیت بیشتری دهد.

رجا گفته است:

به نظر می رسد آبی از سوی سیاسیون و دولتی ها گرم نمی گردد. باید عموم جامعه به عنوان یک اهرم فشار به صورت خودجوش فعالیت نمایند تا به عنوان یک ناظر از اثرات کوشش خود مطمئن شوند.

آلودگی شدید هوا در استان پنجاب مسائل زیادی چون سوزش گلو و چشم را برای مردم به وجود آورده است. به گفته پلیس، تنها در روز پنج شنبه، حداقل هزاران نفر در تصادفت جاده ای مربوط به نبود دید کافی جان خود را از دست داده اند. بزرگراه های بزرگ به علت مسائل کاهش دید تقریبا بسته شده اند.

سیزده نیروگاه برق که با سوخت نفتی کار می نمایند، از هفته گذشته تعطیل شده اند و فراوری برق در چهار نیروگاه دیگر با کاهش روبه رو بوده است. همین موضوع باعث شده تا بیشت منطقه ها شهری با قطعی 12 ساعته برق روبرو شوند. فقط در یکی از بیمارستان های لاهور، بیش از 500 نفر روزانه پذیرش می شوند که از مسائل تنفسی و سوزش چشم رنج می برند.

عادل قاضی یکی از صاحبان تجارت در پاکستان گفته است:

به نظر می رسد در حال حاضر لاهور تبدیل به یک منطقه متروکه شده است که مشابه این صحنه را در فیلم Blade Runner دیده بودیم.

دولت پنجاب نیز چندین راه حل فوری مانند ممنوع کردن آتش زدن محصولات و زباله های جامد را وضع نموده است. گفته می گردد بیش از 100 نفر درباره آتش زدن محصولات دستگیر و صدها کارخانه به علت رعایت نکردن استانداردهای آلودگی تعطیل شده اند.

پلیس ترافیک لاهور بیش از 50 هزار دلار جریمه برای رانندگانی صادر نموده است که خودروهای آن ها استانداردهای رانندگی را رعایت نمی نمایند. دو مرکز بزرگ نیز مشغول معاینه فنی خودروهای مختلف هستند.

اما فعالان حوزه محیط زیست معتقد هستند راه حل واقعی احتیاج به معیارهای قوی تری دارد که می توان به افزایش کیفیت سوخت، ممنوعیت تردد خودروهای پرمصرف، استفاده از منابع خورشیدی و منابع تجدیدپذیر انرژی، کاشت درخت در مقیاس زیاد و بهبود شرایط حمل ونقل با کاهش تعداد خودروها در جاده ها اشاره نمود.

آقای علام گفته است:

رسانه ها علاقه زیادی به این موضوع دارند و در شرایط فعلی خشم عمومی برانگیخته شده است، بنابراین چاره ای جز اتخاذ تصمیمات عاجل نیست، اما به نظر می رسد اولویتی برای راه حلهای بلند مدت وجود ندارد. هنوز حس فوریت و ضرورت به همه القا نشده است.

او گفته مهم تر از همه این است که دولت باید مقصر جلوه دادن دیگران از جمله دولت هند را متوقف کند. سوزاندن محصولات در هند باعث شده است تا مدیران محیط زیست پاکستان، مقصر شرایط بد آلودگی هوای سال جاری در این کشور را هند اعلام نمایند.

عمر گفته است:

شکی نیست که دود ناشی از سوزاندن محصولات در هند مشکل بزرگی است، اما این باعث نمی گردد تا ما به فکر حل شرایط بحرانی خود نباشیم. دولت باید نسبت به این معظل اطلاع رسانی کافی نموده و سطح هوشیاری را افزایش دهد.

منبع: کجارو / nytimes.com
انتشار: 22 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13078

به "آلودگی هوا و دود غلیظ، پنجمین فصل سال در لاهور پاکستان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا و دود غلیظ، پنجمین فصل سال در لاهور پاکستان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید