آقای جهانگیری اطلاعات رو کنید!

به گزارش کنفرانس هکا، 700 میلیارد دلار عدد بزرگی است و هر چه هم رئیس دولت قبل در سفرهای استانی، به هر نامه تقاضای کمک، یکی یا چند چک پول 50 هزار تومانی پرداخت کرده باشد، ته نمی کشد. حتی اگر پول هایی که به افراد پرداخت می شد تا در سفرهای مزبور دنبال کاروان ماشین های او و همراهش بدوند، باز هم باید ته حساب چیزهایی مانده باشد.

آقای جهانگیری اطلاعات رو کنید!

به گزارش خبرنگاران، محمد مهاجری، روزنامه نگار، در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: آقای جهانگیری، معاون اول محترم رئیس جمهوری در آخرین سخنرانی خود به نکات مختلفی اشاره کرده و ضمناًً به طرح یک سؤال تکراری هم پرداخته ا ست: 700 میلیارد دلار درآمد نفتی دولت قبل کجا رفته است؟

مخاطب این سؤال کیست و چه کسی باید به آن پاسخ بدهد؟ و در طول 6 سال گذشته که این پرسش مطرح شده (و چندین بار خود ایشان از آن سخن گفته)، جوابی برایش یافت نشده است؟

اگر درآمدهای نفتی و غیر نفتی کشور حساب و کتاب دارد که باید این مبلغ پس از وصول به خزانه واریز شده باشد. آقای جهانگیری می تواند به اعتبار شخصیت حقوقی ا ش طی نامه ای از وزیر اقتصاد یا خزانه دار کل کشور استعلام کند که آیا مبلغ 700 میلیارد دلار ادعایی ایشان به خزانه رفته یا نه؟ و سپس این که این 700 میلیارد اگر وارد خزانه شده و به حساب بانک مرکزی واریز شده، برای هزینه کردنش روش های قانونی و مرسوم وجود دارد. سازمان برنامه و بودجه اعتبار را تخصیص داده و دستور لازم به خزانه و بانک مرکزی برای پرداخت آن داده شده است. وجه مزبور قاعدتاً روانه دستگاه های گیرنده بودجه شده و زیر نظر ذیحسابان خرج شده است. دیوان محاسبات هم مته به خشخاش گذاشته که مبادا یک ریال از فلان ردیف بودجه به بهمان ردیف منتقل نشده باشد. سازمان بازرسی کل کشور هم حواسش به همه جا بوده که مدیران دست از پا خطا نکنند.

آقای جهانگیری به جای این که مکرراً سؤال کند، باید جواب بدهد که:

اولاً آیا استعلام از خزانه و بانک مرکزی کرده است تا روشن شود این 700 میلیارد دلار وارد حساب های دولت شده؟ اگر چنین استعلامی اجرا شده، پاسخ چه بوده است؟ و اگر این اقدام ساده انجام نشده، چه دلیلی دارد؟

ثانیاً بر فرض که این پول ها وارد خزانه شده، چگونه و با دستور چه کسی و منطبق بر کدام ضوابط و مقررات هزینه شده؟

لحن کلام آقای جهانگیری نشان می دهد که ظاهراً اشکال کار در همین مرحله است. به نتیجه رسیدن در اینجا هم نباید کار سختی باشد. ممکن است بخش بزرگی از این مبلغ صرف واردات شده باشد. گمرک که در اختیار آقای جهانگیری است و با یک تلفن می تواند آمار تمام واردات دوره دولت های نهم و دهم را دریافت کند. یا فرضاً پول بیت المال خرج چیزهایی شده که قانوناً نباید می شده است. ذیحسابان وزارت اقتصاد می توانند گزارش عملکرد بدهند. به علاوه دیوان محاسبات کشور، گزارش تفریغ بودجه سالانه را دست کم تا 2 سال قبل داده است و آقای جهانگیری می تواند با رجوع به آن پاسخ پرسش های خود را بگیرد.

فرض دیگری موجود است و آن این که در دولت قبل، فسادهای مالی گسترده ای اجرا شده و تک مضراب های آقای جهانگیری، آلارمی برای هوشیار کردن اذهان به سمت آنهاست. خب، این هم راه دارد. الان که به همت رئیس محترم قوه قضائیه، شفاف سازی عملیات مالی بازار رونق گرفته، آقای جهانگیری هر چه دارد، روی دایره بریزد و خلاص.

700 میلیارد دلار عدد بزرگی است و هر چه هم رئیس دولت قبل در سفرهای استانی، به هر نامه تقاضای کمک، یکی یا چند چک پول 50 هزار تومانی پرداخت کرده باشد، ته نمی کشد. حتی اگر پول هایی که به افراد پرداخت می شد تا در سفرهای مزبور دنبال کاروان ماشین های او و همراهش بدوند، باز هم باید ته حساب چیزهایی مانده باشد.

اگر آقای جهانگیری حرف ناگفته ای دارد، بسم الله. این گوی و این میدان. معطل قوه قضائیه هم نباشد که مثلاً به آنجا گزارش کند. سخنگوی پیشین قوه قضائیه بارها در برابر این سؤال که تکلیف پرونده رئیس جمهوری سابق چه شد، جوابی می داد که در ادبیات جوان ها به آن می گویند: پیچاندن! و عملاً گفت حالا حالاها خبری نیست و هر زمانی وقتش برسد، محاکمه صورت خواهد گرفت. عجالتاً آقای جهانگیری برای این که نشان دهد گفته هایش شعار نیست، دو سه تا اطلاعات ناب رو کند تا بعد.

7ronaldo7.ir: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5218

به "آقای جهانگیری اطلاعات رو کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای جهانگیری اطلاعات رو کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید