آزمایش مهم یاسمین مقبلی در ایستگاه فضایی، راز تحلیل رفتن استخوان در جاذبه صفر

به گزارش کنفرانس هکا، یاسمین مقبلی فضانورد ایرانی ناسا و فرمانده ماموریت اکسپدیشن 70 که مقیم ایستگاه فضایی بین المللی است، به همراه دیگر فضانوردان حاضر در این ایستگاه به انجام آزمایشاتی پرداختند تا پرده از راز تحلیل رفتن استخوان ها در شرایط ریزگرانش بردارند.

آزمایش مهم یاسمین مقبلی در ایستگاه فضایی، راز تحلیل رفتن استخوان در جاذبه صفر

به گزارش خبرنگاران ، تحقیقات روی سلول های بنیادی به وسیله اعضای خدمه ماموریت اکسپدیشن 70 برای انتها دادن به آزمایشی که اوایل هفته گذشته شروع شده بود، انجام شد.

به نقل از ایسنا، در راستای پیشبرد علم در ایستگاه فضایی بین المللی، روز شنبه یک فضاپیمای باری با 3 تن غذا، سوخت، آزمایشات علمی و سایر منابع به این ایستگاه رسید.

فضاپیمای باری رباتیک پروگرس 87 روسیه که روز چهارشنبه 14 فوریه از قزاقستان پرتاب شده بود، صبح روز شنبه 17 فوریه با تحویل حدود سه تن محموله به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد. این فضاپیمای باری روز شنبه در ساعت 1:06 بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(09:36 به وقت ایران) در حالی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید که هر دوی آنها در ارتفاع حدود 418 کیلومتری بر فراز اقیانوس آرام جنوبی در حال پرواز بودند.

دو فضانورد روس به نام اولگ کونوننکو(Oleg Kononenko) و نیکولای چاب(Nikolai Chub) مسئولیت نظارت بر اتصال اتوماتیک این فضاپیمای باری را بر عهده داشتند.

آزمایش های در حال اجرا در ایستگاه فضایی

روز گذشته یک روز دیگر از تحقیقات سلول های بنیادی برای چهار فضانورد مقیم ایستگاه فضایی در جریان بود. در طول صبح، لورال اوهارا فضانورد ناسا با یاری ساتوشی فوروکاوا مهندس پرواز ژاپنی، نمونه هایی را در جعبه دستکشی علوم زندگی برای تحقیقات تحلیل استخوان مرتبط با شرایط ریزگرانش(MABL-A) پردازش کرد.

این دو نفر این آزمایش را برای یاری به دانشمندان در ارزیابی اثرات قرار گرفتن در شرایط ریزگرانش بر روی سلول های بنیادی مغز استخوان انجام دادند که می تواند درک بهتری از تحلیل استخوان ناشی از قرارگیری در فضا و شرایط استخوانی مرتبط با پیری در زمین ارائه دهد.

سپس یاسمین مقبلی فضانورد ناسا با یاری آندریاس موگنسن از آژانس فضایی اروپا کار با MABL-A را بر عهده گرفت و از سلول های بنیادی اضافی در طول بعد از ظهر نمونه برداری کرد.

تعمیر و نگهداری و تحقیقات تکمیلی

اوهارا بعلاوه مدتی را صرف تعمیر و نگهداری قفل هوایی بیشاپ(Bishop) کرد. فوروکاوا واحدهای دی اکسید کربن قدیمی و نو را در تجهیزات گازرسانی آزمایشگاه کیبو نصب کرد، یاسمین مقبلی بعضی لوله کشی های مداری را انجام داد و موگنسن نمیز بعضی از نمونه های باکتری را که در اوایل هفته جمع آوری شده بود، تجزیه و تحلیل کرد.

در بخش روسی ایستگاه فضایی نیز کنستانتین بوریسف یک چرخه تقطیر را در واحد پردازش آب اجرا کرد. سپس آزمایشی را برای تجزیه و تحلیل جو شبانه زمین از نظر تابش اشعه فرابنفش نزدیک انجام داد.

لازم به ذکر است که کونوننکو به تازگی رکورد جهانی بیشترین زمان سپری شده در فضا را به نام خود ثبت نموده است و چاب نیز در حال حاضر با پنج نفر دیگر در ایستگاه فضایی زندگی می نماید. کنستانتین بوریسوف(Konstantin Borisov) فضانورد روس، لورال اوهارا(Loral OHara) و یاسمین مقبلی فضانوردان ناسا، ساتوشی فوروکاوا(Satoshi Furukawa) از آژانس فضایی ژاپن و آندریاس موگنسن(Andreas Mogensen) از آژانس فضایی اروپا.

بوریسوف، فوروکاوا، موگنسن و مقبلی در ماه اوت گذشته در ماموریتی موسوم به کرو-7(Crew-7) که به وسیله شرکت اسپیس ایکس انجام پذیرفت، به ایستگاه فضایی بین المللی رسیدند. این چهار فضانورد به زودی به زمین باز می گردند و چهار فضانورد ماموریت کرو-8(Crew-8) که قرار است اول مارس 2024 به فضا پرتاب شوند، در آزمایشگاه مداری جایگزین آنها خواهند شد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 بهمن 1402 بروزرسانی: 30 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15220

به "آزمایش مهم یاسمین مقبلی در ایستگاه فضایی، راز تحلیل رفتن استخوان در جاذبه صفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش مهم یاسمین مقبلی در ایستگاه فضایی، راز تحلیل رفتن استخوان در جاذبه صفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید