آجیل شب یلدا فعلا گران نمی شود ، رشد 70 درصدی در تولید خشکبار در ایران

به گزارش کنفرانس هکا، احمدی گفت: کمبودی در بازار آجیل برای استقبال از شب یلدا فعلا وجود ندارد و از مردم می خواهیم گرانفروشان را به تعزیرات معرفی کنند.

آجیل شب یلدا فعلا گران نمی شود ، رشد 70 درصدی در تولید خشکبار در ایران

مصطفی احمدی رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل در گفت وگو با خبرنگار ، درخصوص آخرین شرایط بازار آجیل و خشکبار با نزدیک شدن به شب یلدا، اظهار کرد: بازار آجیل و خشکبار هیچ کمبودی برای تامین نیاز مردم جهت برگزاری شب یلدا ندارد.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کدام اقلام سبد خشکبار شاهد افزایش قیمت هستند؟ گفت: افزایش 10 درصدی را در تخم کدو و آفتابگردان شاهدیم که البته مورد پذیرش ما نیست و علت این امر را می توان عدم ترخیص کالا در گمرک دانست.

رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل ادامه داد: از گمرک تقاضا داریم که همکاری بیشتری را با بازار آجیل و خشکبار داشته باشند تا کمبودی در بازار احساس نشود.

به گفته احمدی؛ بادام هندی؛ افزایش قیمتی در بازار نداشته است.

رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل با بیان اینکه 80 درصد نیاز به خشکبار در داخل تأمین می شود، اظهار کرد: 20 درصد مابقی نیاز آجیل که بیشتر مربوط به بادام هندی بوده که در ایران تولید نمی شود و محصول بومی کشور هند است که به ایران وارد می شود.

احمدی خاطرنشان کرد: امسال، بر اثر بارندگی ها و سرمازدگی که در کشور داشتیم مسائلی برای درختان بوجود آمد اما با تلاش مضاعف و پیش بینی ها خوشبختانه توانستیم بازار را به تعادل برسانیم.

رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل در پاسخ به این پرسش، که بازار آجیل نسبت به سال گذشته چگونه ارزیابی می شود؟ افزود: خوشبختانه تولیدات ما 70 درصد نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

شب یلدا یا شب چله از جمله رسومات دیرینه ایرانی است که در شب 30 آذر به هنگام ورود به اولین روز زمستان برگزار می شود ایرانیان این شب را با صرف انواع آجیل به پایان می رسانند. از این رو خبرنگاران به بررسی بازار این اقلام و کمبودها آن به طور ذره بینی می پردازد و از مخاطبان خود برای اعلام هرگونه تخلف و گرانفروشی دعوت به همکاری و اطلاع رسانی می کند.

گفتنی است، با وجود آنکه ایران قطب خشکبار در دنیا به شمار می رود، اما سال قبل به سبب سرمازدگی و اُفت محسوس تولید جایگاه خود در بازار های هدف را از دست دادیم که امسال با وجود رشد چندبرابری تولید در صورت رفع مسائل نقل و انتقال ارز، بازگشت رونق مجدد به صادرات اقلام آجیل و خشکبار دست یافتنی است.

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7725

به "آجیل شب یلدا فعلا گران نمی شود ، رشد 70 درصدی در تولید خشکبار در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آجیل شب یلدا فعلا گران نمی شود ، رشد 70 درصدی در تولید خشکبار در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید