آجر نسوز یا آجر نما، کدام نوع آجر مد نظر و مورد استفاده شماست؟

به گزارش کنفرانس هکا، آجر نسوز یا آجر نما، کدام نوع آجر مد نظر و مورد استفاده شماست؟ شاید اطلاعی در این مورد نداشته باشید؛ ولی آجر نسوز هم به نوعی آجر نما محسوب می گردد. البته آجر نسوز احتیاج به صحبت و آنالیز جداگانه دارد. در اصل آجر نما دنیایی از تنوع در مدل، طرح، رنگ و ابعاد دارد که آجر نسوز هم نوعی از آن به شمار می آید. خیلی از افراد جامعه از این اندازه تنوع برای نمای آجری بی اطلاع هستند. همین عدم آگاهی است که باعث شده در استفاده از آجر نما برای پروژه های ساخت و ساز کم لطفی گردد. حال اینکه نوع نمای آجری پاسخ تعداد زیادی از سلیقه ها و نظرات افراد مختلف را می دهد. در این مطلب به صورت کلی از نمای آجری می گوییم. قطعاً امکان صحبت از تنوع این نوع نما به صورت کامل احتیاج به نوشتن مطلبی مفصل و طولانی دارد. پس حد امکان و در قالب متنی مختصر و مفید از تنوع آجر نما هم در قسمت هایی از این مطلب خواهید خواند.

آجر نسوز یا آجر نما، کدام نوع آجر مد نظر و مورد استفاده شماست؟

آجر نسوز، واژه ای است که با شنیدن آن در فکر بسیاری از افراد دیدگاه و کاربردی صنعتی دارد. این تفکر اشتباه نیست؛ اما کامل هم نیست. آجر نسوز در صنعت و بیشتر در ساخت کوره ها و قسمت هایی که در معرض حرارت بالا قرار گرفته است، استفاده می گردد. اما کاربرد آجر نسوز محصور به صنعت نیست. با توجه به مقاومت بالا و قیمت آجر نسوز و نیز جذابیت در تنوع طرح و رنگ آن، در نمای آجری سازه هم از این نوع آجر به کار برده می گردد.

آجر نما و آجر نسوز و دلایل کاربرد آن

آجر نما و نمای آجری جایگزین سنگ و نمای سنگی شد. شاید اگر روزنامه یا مجله ای مختص ساختمان باشد، بتوانید چنین جمله یا جمله مشابهی را در آن پیدا کنید. نمای سنگی مدت طولانی است که در ساخت و ساز و برای استفاده در نمای سازه، حکمرانی می نماید. اما آجر نما و استفاده از تنوع آن از جمله آجر نسوز نما، در حال تاخت وتاز در این حوزه است. معایبی که در نمای سنگی وجود دارد هم در این مقوله بی تأثیر نبود. وزن بالا، هزینه بالا و نیز خطرات و حوادثی که امکان بروز آن در نمای سنگی وجود دارد، دلایل اصلی کاهش کاربرد این نوع نما شد.

نمای آجری هزینه معقول و بسیار مناسبی دارد.قیمت آجر نما از سنگ پایین تر است و ضمن پوشش دادن معایب نمای سنگی، از تنوع بالایی برخوردار است. آجر نما معایبی هم دارد که می توان به جذب رطوبت و گرد و غبار اشاره نمود. لازم به ذکر است این مشکل با استفاده از محلول هایی نظیر نانو یا نانو رزین قابل جلوگیری است. البته مشکل وزن نما در نمای آجری هنوز وجود دارد.

اگر هنوز نتوانستیم شما را متقاعد کنیم که از آجر نما یا آجر نسوز بهره ببرید، لطفاً جملات و قسمت های بعدی را حتماً مطالعه کنید.

تنوع آجر نما و آجر نسوز

تنوع آجر نما بسیار بالا است که عناوین آن شامل آجر نسوز، آجر قزاقی ، آجر رسی، آجر دکوراتیو (آنتیک)، آجر لعابی و چندین مدل در طرح های چرم و چوب است. هر یک از این مدل ها طرح، رنگ و ابعادی متنوع دارند. با در نظر گرفتن عوامل مؤثر بر انتخاب آجر نما (که در قسمت بعد این مقاله به آن می پردازیم) می توانید آجر مناسب را انتخاب کنید. اگر بخواهیم در اینجا برای این عناوین آجر نما که خواندید، تعریفی کوتاه بیاوریم، ممکن از حوصله خواننده خارج باشد.

عوامل مؤثر بر انتخاب و نصب آجر نما

عوامل زیادی در انتخاب و نصب آجر نما تأثیرگذار هستند. برای اجرای نمای آجری باید تمام این موارد را در نظر بگیرید، سپس با مشاوره با طراح و مجری، آجر نمای خود را انتخاب و بخرید. طبیعی است عدم رعایت این مورد با توجه به قیمت آجر، شما را دچار خسارت خواهد نمود. عوامل مؤثر در نمای آجری عبارت اند از:

- شرایط محیطی و اقلیمی پروژه: شرایط محیط، درصد رطوبت، درجه حرارت و نظیر این ها عوامل متغیری هستند که در انتخاب و نصب آجر نما تأثیر دارند. اندازه تغییرات این عوامل در طول زمان باید آنالیز و مدنظر قرار بگیرد.

- طراحی نما: طراح، طرح نمای آجری را با توجه به سلیقه و نظر شما برای پروژه و سازه آماده می نماید. این طرح گویا و معرف این است که از چه نوع آجر یا آجرهایی و چه رنگ، شکل یا سایز باید بهره ببرید.

- ابعاد و متراژ پروژه: متراژ در مشخص نوع آجر هم مؤثر است. ممکن است متراژ پروژه آن قدر زیاد باشد که انتخاب و خرید بعضی مدل های آجر نما یا آجر نسوز معقول و ارزان نباشد. یا برعکس متراژ در حدی باشد که نگرانی برای خرید هیچ کدام از مدل های متنوع آجر نما وجود نداشته باشد.

- بودجه و هزینه ها: در تمام مراحل ساخت و ساز این موضوع و مدیریت آن بسیار با اهمیت و حیاطی است. اینکه چه بودجه و هزینه ای را برای نمای آجری و اجرای آن (طراحی، خرید آجر و هزینه و اجرت نصب) اختصاص داده اید، مشخص می نماید که چه گزینه یا گزینه هایی برای خرید آجر دارید.

- زیر سازی و نوع آن: این که روی چه متریال، ماده یا عنصری قصد اجرای نمای آجری دارید بسیار مهم است. سیمان، گچ، بتن، دیوار آجری و… کدام نوع از آن ها بیس و پشت نمای آجری شما است؟ انتخاب آجر و نصب آن را با توجه به زیرکار و جنس آن انجام دهید.

عوامل دیگری هم برای انتخاب آجر وجود دارد و تنها به مهم ترین آن اشاره شد. ملاحظه و رعایت همین موارد هم در اولویت باقی موارد است.

روش نصب و اجرای آجر نما

این که از آجر نسوز یا از چه آجری برای نما استفاده نموده اید مشخص شد. حالا دیگر وقت عمل است. نمای آجری به صورت های مختلفی انجام می گردد. جالب است که روش های نصب آجر را بدانید. 3 روشی که بیشتر در نصب آجر در ایران استفاده می گردد را برای شما خواهیم گفت.

  1. نصب با چسب: نصب با چسب خمیری یا چسب پودری (بسته به محل اجرای نمای آجری)
  2. نصب با ملات: استفاده از سیمان، ماسه و آب و درست کردن ملات برای پست آجر نما
  3. نصب به روش خشک (نما خشک): روش مهندسی نصب که با استفاده از فولاد و آلومینوم انجام می گردد.

انتهای کلام

یک بار با هم عناوین مطالب را مرور کنیم. آجر نما و آجر نسوز و دلایل کاربرد آن، تنوع آجر نما و آجر نسوز، عوامل مؤثر بر انتخاب و نصب آجر نما و روش نصب و اجرای آجر نما. تقریباً می گردد گفت صفر تا صد نمای آجری به صورت خلاصه و مفید در این چهار عنوان ذکر شد. احتیاجی به جمع بندی چندانی ندارد؛ چون متن عناوین بسیار پویا، گویا و کاربردی است.

امیران نما با بیش از 15 سال تجربه در حوزه فراوری انواع آجر، آجر نما، آجر نسوز و… و حضور در صنعت بزرگ ساخت و ساز، تجربه ای گزاف در این حوزه به دست آورده است. این مجموعه و کارشناسان امیران نما حاضرند این تجربه را رایگان و تنها با گرفتن چند شماره در اختیار شما قرار دهد. از انتخاب نمای آجری و آجر نما گرفته تا روش نصب آن و تأمین تمام متریال مورد احتیاج برای نمای آجری در حیطه تخصص ماست. با اطمینان می گوییم که با اطمینان و ضمانت کافی مشتری ما خواهید شد. بدانید ما پشتیبان شما همراهتان هستیم و در خاتمه، در کنارتان از تماشای نتیجه کار خرسندیم.

منبع: www.amirannama.com

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق
انتشار: 7 اسفند 1402 بروزرسانی: 7 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15450

به "آجر نسوز یا آجر نما، کدام نوع آجر مد نظر و مورد استفاده شماست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آجر نسوز یا آجر نما، کدام نوع آجر مد نظر و مورد استفاده شماست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید