IPS LCD در برابر OLED؛ کدام پنل برای نمایشگر لپ تاپ بهتر است؟

به گزارش کنفرانس هکا، برای سال ها بحثی در بازار گوشی های هوشمند در خصوص رجحان نمایشگرهای OLED نسبت به IPS LCD وجود داشت که به نظر می رسد OLED برنده این جدال شده است. حالا زمین نو این رقابت نمایشگر های لپ تاپ است، پس بیایید به نقاط قوت و ضعف هر یک از این رقیبان نگاهی بیندازیم.

IPS LCD در برابر OLED؛ کدام پنل برای نمایشگر لپ تاپ بهتر است؟

OLED فوق العاده است و IPS زیبا

شاید شما هوادار رنگ های اشباع شده اولد نباشید، اما نمی توانید انکار کنید که سیاهی مطلق آن چقدر خیره نماینده است. کنتراست بی نهایت آن به سادگی حتی رجحانن نمایشگرهای IPS را تحت الشعاع قرار می دهد. از آنجایی که پنل های IPS خودشان نور فراوری نمی نمایند، دچار پدیده ای به نام درخشش IPS می شوند. این پدیده زمانی رخ می دهد که بخشی از نور پس زمینه درون پنل به جلوی نمایشگر بازتاب پیدا می نماید و باعث ایجاد نقاط روشن در بخش های مختلف صفحه می گردد. نمایشگرهای OLED این مشکل را ندارند و درخشندگی یکنواخت تری را در سراسر پنل حفظ می نمایند.

از طرف دیگر، همانطور که اشاره شد، پنل های OLED تمایل دارند تا در مقدار اشباع رنگ اغراق نمایند. نمایشگرهای IPS در این زمینه متعادل تر هستند. بعلاوه، نمایشگرهای IPS نسبت به نمایشگرهای TN که نوعی LCD مقرون به صرفه قیمت رایج در لپ تاپ های سطح پایین و مانیتورهای مالی است، از دقت رنگ و زاویه دید بهتری برخوردارند.

قیمت بالاتر نمایشگرهای OLED

تا همین چند سال پیش، علتی منطقی وجود داشت که چرا بیشتر فراورینمایندگان از معرفی نمایشگرهای OLED بزرگتر مانند تلویزیون های OLED (و بعلاوه مانیتورها و لپ تاپ ها) خودداری می کردند: فراوری آن ها بسیار گران بود. قیمت این نمایشگرها حتی به مراتب بیشتر از نمایشگرهای گوشی های هوشمند پرچم دار بود. البته نباید فراموش کرد که گوشی ها کوچک تر، سبک تر هستند و به دفعات بیشتری تعویض می شوند، اما این موضوع بحث دیگری است.

به همین علت، مقایسه لپ تاپ های دارای نمایشگر OLED با مدل هایی که دارای نمایشگر IPS هستند و در یک بازه قیمتی مشابه قرار می گیرند، به احتمال زیاد به این معنی است که مدل های IPS به طور کلی از نظر تعیینات فنی، رجحان خواهند داشت. برای مثال، ممکن است مجبور شوید بین داشتن پنل OLED و داشتن فضای ذخیره سازی بیشتر یا عملکرد بالاتر، یکی را انتخاب کنید.

نمایشگرهای IPS روشن تر هستند

در حالی که پنل های OLED با ترکیب میکرولنز (MLA) که سطوح روشنایی قابل مقایسه ای با LCDها دارند رو به رواج هستند، همچنان استفاده از آن ها به تعداد محدودی از تلویزیون ها و مانیتورها با حداقل مقدار 27 اینچ محدود شده است. ال جی وعده داده است که در سال 2024 نمایشگرهای OLED با روشنایی تا 3000 نیت عرضه خواهد نمود، اما کوچکترین آن ها مقدار 55 اینچ دارد.

بنابراین، اگر لپ تاپی با نمایشگر OLED انتخاب کنید، باید با یک صفحه نمایش کم نورتر سر و کار داشته باشید. اگر قصد استفاده از لپ تاپ در محیط های داخلی و به دور از پنجره ها را دارید، این موضوع ممکن است چندان مهم نباشد. اما از طرف دیگر، اگر ایده آل شما برای وب گردی یا کار کردن، گذراندن ساعت های طولانی زیر نور مستقیم خورشید است، احتمالاً پنل IPS گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

تعداد پایین لپ تاپ های دارای نمایشگر OLED

لپ تاپ های OLED هنوز نسبتاً خاص و کمیاب هستند، اما این روند ممکن است به زودی تغییر کند. در نمایشگاه CES 2024، برندهای مختلفی مانند لنوو و ریزر از لپ تاپ هایی با نمایشگر OLED رونمایی کردند. بعلاوه، بسیاری از شرکت ها که امکان سفارشی سازی لپ تاپ پیش از خرید را می دهند، حتی اگر مدل پایه دارای پنل LCD باشد، گزینه های صفحه نمایش OLED را در فهرست انتخاب های خود قرار داده اند.

با این حال، با بعضی محدودیت ها روبرو خواهید شد. اگر در پی نمایشگر بزرگ تر، مثلاً 17 اینچی، هستید، تنها گزینه موجود تا ژانویه سال 2024 لپ تاپ تاشوی ASUS Zenbook 17 Fold OLED است. این لپ تاپ بعلاوه 3500 دلار قیمت دارد، از پردازنده ای بسیار کم توان استفاده می نماید و تنها در صورتی می توانید از کل صفحه نمایش 17 اینچی (نسبت تصویر 3:4) لذت ببرید که صفحه کلید (ناخوشایند) آن را به صورت صاف روی میز قرار دهید.

نمونه دیگری را در نظر بگیرید: اگر می خواهید مک بوکی با نمایشگر OLED داشته باشید، باید یک Mac Mini، Mac Studio یا Mac Pro تهیه نموده و یک مانیتور OLED را به صورت جداگانه بخرید. از آنجایی که هیچ مک بوکی به چنین پنل هایی مجهز نیست، در حال حاضر گزینه لپ تاپ با نمایشگر OLED برای مک وجود ندارد.

مشکل سوختگی نمایشگر در پنل های OLED

سوختگی (Burn-in) که به صورت تصویری روح مانند از عناصری که برای مدت طولانی روی صفحه نمایشگر ثابت می مانند ظاهر می گردد، مسئله ای است که در نمایشگرهای OLED قابل اجتناب نیست. گرچه می توان شدت آن را کاهش داد یا روند ایجادش را کند کرد، اما به مرور زمان با آن روبرو خواهید شد.

بعضی شرکت ها مانند ال جی و دل، برای نمایشگرهای خود گارانتی ضد سوختگی ارائه می دهند. این به معنای عدم رخداد این مشکل نیست، بلکه به این معنی است که در مدت زمان تعیین شده، سوختگی به صورت قابل توجهی بروز پیدا نمی نماید. اگر در پی ریسک نکردن هستید، فعلاً بهتر است به پنل های IPS پایبند باشید. شاید با پیشرفت فناوری در آینده، سوختگی تصویر در نمایشگرهای OLED به طور کامل قابل اجتناب گردد.

تفاوت در کالیبره کردن نمایشگر

کالیبراسیون مانیتور کار چندان پیچیده ای نیست و حتی ابزار خاصی برای انجام آن وجود دارد. با این حال، مطابقت دادن رنگ ها در مانیتورهای مختلف، به خصوص اگر از مدل های متفاوتی باشند، کار بسیار دشوارتری است. انجام این کار در حالی که از پنل های LCD و OLED به صورت ترکیبی استفاده می کنید، کابوسی تمام عیار است.

اگر در زمینه هایی مانند عکاسی، ادیت فیلم و گرافیک کار می کنید، پس بدون شک دقت رنگی نمایشگر مانیتور برای شما اهمیت زیادی دارد. در نتیجه بهتر است یک مانیتور تعیین را به این کار اختصاص دهید یا اگر هم از مانیتورهای متفاوتی استفاده می کنید، تمام مانیتورها از یک مدل یکسان باشند.

احتمالا مصرف انرژی بیشتر به وسیله نمایشگر OLED

شرکت ریوردی، فراورینماینده نمایشگرهای هوشمند، ادعا می نماید که پنل های LCD (شامل نوع IPS) از نظر مصرف انرژی، نسبت به پنل های OLED کارآمدتر هستند. نلسون میلر، شرکتی که مدارهای صنعتی (از جمله نمایشگرها) فراوری می نماید، معتقد است که در این زمینه، هر دو فناوری تقریباً در یک سطح قرار دارند.

اگر بیشتر اوقات به تصاویر روشن نگاه می کنید، صفحه نمایش LCD گزینه بهتری خواهد بود. پنل های OLED در هنگام نمایش یک تصویر کاملا سفید با همان مقدار روشنایی، تا سه برابر بیشتر انرژی مصرف می نمایند.

با این حال، اگر محتوای نمایشگر شما عمدتا از رنگ های تیره تر تشکیل شده باشد، یک نمایشگر OLED احتمالا به صرفه جویی در مصرف انرژی یاری خواهد نمود. از آن جایی که این نوع نمایشگر از پیکسل های خود-روشن شونده استفاده می نماید، هر چه تصویری کم نورتر باشد، انرژی کمتری احتیاج دارد. بنابراین، این بهانه ای است که می توانید برای فعال سازی حالت تاریک در مرورگر خود جهت صرفه جویی در باتری، بهره ببرید.

در نهایت، انتخاب بین نمایشگر OLED یا IPS برای لپ تاپ بعدی شما فراتر از صرفاً سلیقه شخصی است. تصمیم گیری در خصوص نوع پنل نه تنها به زیبایی ظاهری آن برای شما بستگی دارد، بلکه عوامل دیگری نیز در آن دخیل هستند.

ممکن است رنگ های پویاتر را ترجیح دهید، اما اگر بودجه محدودی دارید، توجیه خرید لپ تاپ های OLED که گران تر هستند، دشوارتر خواهد بود. اگر در پی نمایشگر روشن تر هستید، اما نمی توانید در برابر سیاهی مطلق و کنتراست بی نهایت مقاومت کنید، باید تصمیم بگیرید که کدام ویژگی برای استفاده روزانه شما اهمیت بیشتری دارد.

می توانید با در نظر گرفتن معیارهای خود، بین هر یک از انواع صفحه نمایشگر سازش کنید یا راهکاری میانه پیدا کنید. Mini LED نمونه ای از این راهکار میانی است: نوعی صفحه LCD با هزاران LED کوچک به عنوان نور پس زمینه که امکان کاهش نور به صورت نقطه ای را فراهم می نماید. این فناوری شاید به مقدار OLED چشمگیر نباشد، اما به مقدار پنل های IPS هم دارای نقاط ضعف نیست.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 اسفند 1402 بروزرسانی: 10 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15563

به "IPS LCD در برابر OLED؛ کدام پنل برای نمایشگر لپ تاپ بهتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "IPS LCD در برابر OLED؛ کدام پنل برای نمایشگر لپ تاپ بهتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید