ETF ها برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟ ، ارزش سهام صندوق واسطه گری اقتصادی یکم چقدر است؟

به گزارش کنفرانس هکا، عضو هیئت مدیره کانون کارگزاران با بیان اینکه طبق برآوردها هم اکنون ارزش سهام صندوق واسطه گری اقتصادی یکم که هنوز در مرحله پذیره نویسی به سر می برد به دو برابر افزایش یافته، گفت: سرمایه گذاری در صندوق های ETF فرصت خوبی برای مردم است تا بخشی از پس انداز خود را در این صندوق ها سرمایه گذاری نمایند.

ETF ها برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟ ، ارزش سهام صندوق واسطه گری اقتصادی یکم چقدر است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، علیرضا تاجبر با تاکید بر اینکه جامعه هدف تشکیل صندوق های ETF افرادی هستند که تا به امروز در بورس سرمایه گذاری نداشته یا مشارکت بسیار کمی در این بازار داشته اند، اظهار کرد: یعنی صندوق های ETF فعالان خارج از بورس را هدف قرار داده اند. اما متأسفانه هم اکنون بیشتر تبلیغات و اطلاع رسانی ها درباره این صندوق ها در نشریات و کانال های بورسی و به طور کلی رسانه های کارگزاران در حال اجرا است. در حالی که برای جلب توجه مردم ناآشنا با بورس باید اطلاع رسانی ها به وسیله رسانه های عمومی و رسانه ملی انجام گردد تا آحاد مردم از موضوع آگاه شوند.

وی در مقایسه صندلی بورس در ایران و آمریکا به عنوان کشوری با سابقه بورسی طولانی، مطرح کرد: خوب است که از تجربیات ممالک پیشرفته از نظر بازارهای مالی استفاده کنیم. بازار بورس ایالات متحده پیشینه 250 ساله دارد و دو نفر از هر سه نفر، بخشی از پس انداز خود را در بورس به شکل غیرمستقیم وارد نموده اند. به عبارتی می توان گفت که شغل دوم و درآمد دوم مردم آمریکا از بازار بورس تأمین می گردد.

عضو هیئت مدیره کانون کارگزاران ادامه داد: در ایران نیز اکنون دولت سهام چند عدد از بهترین، با بنیادترین و عظیم ترین شرکت های خود را با نرخ تنزیل بسیار جذابی وارد سه صندوق ETF نموده و در حال عرضه به مردم است. این فرصتی بسیار جذاب است تا مردم در بازار سرمایه مشارکت داشته باشند و اتفاقا به دنبال سهم های کوچک و با ریسک بالاتر نروند، زیرا شرکت های عضو صندوق ETF جزو بهترین شرکت های موجود در بورس هستند.

تاجبر با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در صندوق های ETF فرصت خوبی برای مردم است تا بخشی از پس انداز خود را در این صندوق ها سرمایه گذاری نمایند، گفت: راه سرمایه گذاری بسیار آسان شده است. در حالت عادی، دریافت کد بورسی و ثبت نام در سامانه سجام فرآیند سخت و زمانگیری است. اما اکنون با مساعدت دولت، صرفأ با یک کد ملی و با ورود به سایت بانک ها یا اپلیکیشن بانک ها و یا رجوع به باجه بانک ها می توان به ازای کد ملی هر یک از اعضای خانواده تا سقف دو میلیون تومان سرمایه گذاری کرد.

به گفته وی ارزش سرمایه صندوق های ETF مذکور، همان دو میلیون تومان سرمایه گذاری شده از طرف مردم نیست، بلکه هم اکنون بیش از چهار میلیون تومان شده است. این در حالی است که معمولأ سرمایه گذاران برای دریافت پاداش سرمایه گذاری خود باید حداقل دو ماه صبر نمایند. به عبارت دیگر هر فردی که اقدام به خرید سهام صندوق واسطه گری مالی یکم کند، ارزش دارایی خود در این صندوق را دو برابر نموده است.

عضو هیئت مدیره کانون کارگزاران ادامه داد: به نظر من اگر کسی می خواهد وارد بورس گردد و سرمایه گذاری کند، بهترین روش سرمایه گذاری غیرمستقیم است و چه بهتر است که این سرمایه گذاری غیرمستقیم به وسیله یک صندوق قابل معامله باشد و باز هم چه بهتر که متولی این صندوق دولت باشد و اعتبار دولت پشت آن باشد.

تاجبر با بیان اینکه بیش از 23 هزار میلیارد تومان ارزش صندوق ETF است و نزدیک به 2000 میلیارد تومان وجه برای بازارگردانی آن اختصاص داده شده است، اظهار کرد: یعنی نقدشوندگی این اوراق بعد از اعطا به مردم تا حدی تأمین می گردد.

  • ETF چیست؟

بر اساس این گزارش، وزارت امور مالی و دارایی چندی پیش طی اطلاعیه ای فراخوان واگذاری (شماره 1) پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری مالی یکم را منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده بود که وزارت امور مالی و دارایی به وسیله این واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، به جامانده سهام خود در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه های البرز و اتکایی امین را واگذار خواهد نمود.

به طور کلی قرار است 23 هزار و 800 میلیارد تومان به جامانده سهام دولت در سه بانک و دو شرکت بیمه ای مذکور در قالب یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان واسطه گری مالی یکم عرضه گردد.

  • برای پذیره نویسی چه باید کرد؟

در این راستا، بانک های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات و قرض الحسنه مهر ایران، پارسیان و پاسارگاد به عنوان بانک های منتخب از تاریخ 14 تا 31 اردیبهشت ماه، آماده پذیره نویسی متقاضیان خریداری واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) هستند. در واقع متقاضیان می توانند به صورت غیر حضوری و با مراجعه به درگاه بانک های مذکور نسبت به پذیره نویسی اقدام نمایند.

  • همه از تخفیف برخوردارند؟

ویژگی شاخص این واگذاری، بهره مندی کلیه ایرانیان از تخفیف 20 درصدی است. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی) 20 میلیون ریال (دو میلیون تومان) معین شده است. پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

پذیره نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) به وسیله کارگزاری های بورس و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک های منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، به وسیله درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک های منتخب انجام می گردد. آغاز پذیره نویسی از 14 اردیبهشت و خاتمه پذیره نویسی 31 اردیبهشت خواهد بود.

  • بازی دو سر برد صندوق های قابل معامله ETF به شرط آموزش

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 10599

به "ETF ها برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟ ، ارزش سهام صندوق واسطه گری اقتصادی یکم چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ETF ها برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟ ، ارزش سهام صندوق واسطه گری اقتصادی یکم چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید