6 اشتباهی که نباید برای خرید پردازنده و کارت گرافیک مرتکب شوید

به گزارش کنفرانس هکا، در دنیایی ایده آل، همه ما کامپیوترهای شخصی کاملاً متوازنی با ترکیب پردازنده و کارت گرافیک مناسب برای هر نوع کاربری ای می ساختیم. اما ما در چنین دنیایی زندگی نمی کنیم. دنیای ما مملو از حجم بالای اطلاعات، سیل اطلاعات غلط و کمبود همیشگی زمان است. این موضوع اغلب منجر به انتخاب اشتباه هنگام جفت کردن CPU و GPU و در نتیجه ساخت سیستمی می گردد که به طور جدی از حداکثر توان بالقوه خود عقب می ماند.

6 اشتباهی که نباید برای خرید پردازنده و کارت گرافیک مرتکب شوید

برخلاف تصور رایج، راه های زیادی برای اشتباه در ترکیب کردن پردازنده و کارت گرافیک وجود دارد. خوشبختانه این اشتباه به راحتی قابل اجتناب است و در ادامه به 6 اشتباه می پردازیم که برای خرید پردازنده و کارت گرافیک نباید مرتکب شوید.

خرید کارت گرافیک مقرون به صرفه قیمت برای پردازنده گران قیمت

ممکن است دلایل منطقی برای خرید یک کارت گرافیک بسیار مقرون به صرفه قیمت داشته باشید. شاید به یک کامپیوتر مخصوص بازی احتیاجی ندارید و یا صرفا برای وبگردی و انجام امور اداری در پی یک کارت گرافیک مقرون به صرفه هستید. اما در چنین شرایطی، بسیار عاقلانه تر است که به سراغ یک پردازنده با گرافیک داخلی بگردید و به طور کلی از کارت گرافیک استفاده نکنید.

حتی در صورتی که قصد اسمبل کردن یک کامپیوتر گیمینگ سطح پایه را دارید، بهتر است به جای صرفه جویی در هزینه و پشیمانی بعدی، یک کارت گرافیک میان رده با قیمت مناسب تهیه کنید. حتی اگر در حال حاضر احتیاجهای گیمینگ شما ساده هستند، با ارتقای کارت گرافیک برای اجرای بازی ها با رزولوشن بالاتر (مثلا از 1080p به 1440p)، در نهایت هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد.

علاوه بر این، اگر در حال اسمبل کردن یک کامپیوتر با پردازنده مرکزی قدرتمند 6 هسته ای میان رده هستید، منطقی نیست که آن را با یک کارت گرافیک ضعیف محدود کنید. در این شرایط، عقلانی تر است کمی بیشتر هزینه کنید و یک کارت گرافیک میان رده انتخاب نمایید که بتواند هم سطح با پردازنده مرکزی قدرتمند شما کار کند.

خرید پردازنده مقرون به صرفه قیمت برای کارت گرافیک رده بالا

فشار آوردن بیش از حد به سیستم هم می تواند به عملکرد کامپیوتر شما آسیب بزند. شاید فکر کنید با انتخاب یک پردازنده ضعیف و پایین رده در کنار یک کارت گرافیک قدرتمند و تازه، در رزولوشن های بالا مثل 1440p یا 4K مسئله ای پیش نمی آید و می توانید کل بودجه خود را صرف کارت گرافیک کنید. اما حتی در این رزولوشن های بالا هم، برای همگام سازی با کارت گرافیک قوی خود، به پردازنده ای با توان مناسب احتیاج دارید. درواقع، برای بعضی از کاربران، با توجه به مزایای این پردازنده ها در اجرای همزمان چند برنامه، امور سنگین کامپیوتری و بازی های قدرتمند، شاید سال جاری زمان مناسبی برای ارتقا به پردازنده های 8 هسته ای باشد.

گلوگاه (Bottleneck) پدیده ای است که در همه کامپیوترهای جهان وجود دارد. اما تنها زمانی احتیاج به نگرانی است که یک پردازنده ابتدایی را کنار یک کارت گرافیک رده بالا از سری RTX 40 شرکت انویدیا یا RX 7000 شرکت AMD قرار کنید. شاید این افت عملکرد را به طور محسوس احساس نکنید، اما بخش قابل توجهی از توانایی های سیستم خود را هدر داده اید. بعضی از بازی های مدرن مانند Cyberpunk 2077 و Alan Wake 2 حتی روی پردازنده های 8 هسته ای هم به استفاده بیش از 90 درصدی از منابع آن می رسند. بنابراین، برقراری تعادل مناسب هنگام انتخاب پردازنده، بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا نموده است.

خرید پردازنده بدون در نظر گرفتن ارتقای آن

فرض کنید نتیجه گرفته اید که Ryzen 5 5600X برای کارت گرافیک RTX 4070 کامپیوتر گیمینگ شما ترکیب ایده آلی است. شاید این ترکیب واقعا عالی باشد، اما آیا انتخاب درستی هم هست؟ مسئله اینجاست که با توجه به سوکت AM4 این پردازنده، امکان ارتقاء به نسل های بعدی CPU در آینده وجود ندارد. AM4 یک پلتفرم منسوخ شده است و تمامی پردازنده های حال حاضر و آینده AMD تنها بر روی سوکت تازه این شرکت، یعنی AM5، قابل استفاده خواهند بود. بنابراین، با انتخاب این پردازنده عملا طول عمر کامپیوتر خود را محدود می کنید.

اهمیت دوام پلتفرم برای افراد مختلف فرق دارد، اما اگر قصد دارید کامپیوتر خود را از ابتدا اسمبل کنید، تقریبا هیچ علتی برای انتخاب AM4 وجود ندارد. به جز صرفه جویی اندکی در هزینه، این پلتفرم معایب دیگری از جمله افت عملکرد، صرف هزینه بیشتر برای ارتقاء به پلتفرم تازه در آینده و دردسر ناشی از این فرآیند را به همراه دارد.

خرید پردازنده بیش از حد قدرتمند برای گیمینگ

پردازنده (CPU) برای اجرای روان بازی های کامپیوتری اهمیت زیادی دارد، اما در خرید آن نباید زیاده روی کرد. خرید یک پردازنده فوق العاده قدرتمند به طور معجزه آسایی باعث افزایش فریم ریت (FPS) نمی گردد و تنها باعث هدر رفتن بودجه شما خواهد شد. اگر کار اصلی شما روی کامپیوتر فقط اجرای بازی است، خرید تازهترین پردازنده های 6 یا 8 هسته ای کفایت می نماید. پردازنده های قوی تر تنها در صورتی به کار شما می آیند که کارهای دیگری مانند ویرایش ویدیو، رندرگیری سه بعدی، مجازی سازی و … را نیز انجام می دهید.

اگر کارت گرافیک (GPU) شما از میان مدل های میان رده بالارده یا رده بالا است، به احتمال زیاد با رزولوشن 1440p یا 4K بازی می کنید. در این رزولوشن ها، بازی ها معمولا بیشتر وابسته به قدرت کارت گرافیک هستند و در نتیجه، پردازنده فوق العاده قدرتمند شما حتی بی فایده تر هم می گردد. بنابراین، توصیه می گردد بودجه خود را عاقلانه خرج کنید - خرید یک پردازنده 6 هسته ای مدرن به همراه یک کارت گرافیک قوی برای کامپیوتر گیمینگ ایده آل است.

خرید کارت گرافیک قدرتمند با VRAM محدود

طی چند سال گذشته، تولیدنمایندگان پردازنده های گرافیکی (به ویژه انویدیا) در اندازه حافظه رم گرافیکی (VRAM) کارت های خود، حتی در مدل های میان رده با قیمت های 500 تا 800 دلاری، صرفه جویی بی جا نموده اند. با توجه به نتایج چندین تست معتبر که کمبود VRAM را حتی در اجرای بازی های تازه با رزولوشن 1080p نشان داده اند، این اقدام غیرمنطقی و دور از انتظار به نظر می رسد.

بنابراین، حتی اگر شما یکی از کارت های قدرتمند سری RTX 3000 یا 4000 را با تصور کارایی چند ساله خریداری نموده اید، به نظر می رسد در اشتباه بوده اید. کارت گرافیک RTX 3070 که تنها با 8 گیگابایت حافظه عرضه شد، در سال 2023 به علت کمبود شدید حافظه فریم بافر، عملکرد ضعیف تری نسبت به انتظارات نشان داده است.

با در نظر گرفتن قیمت 800 دلاری، کارت گرافیک RTX 4070 Ti نیز باید حداقل با 16 گیگابایت حافظه عرضه می شد. انویدیا بعداً با عرضه مدل RTX 4070 Ti Super این کمبود را جبران کرد، اما این اقدام صرفاً برآورده کردن حداقل احتیاجها به شمار میرود. کارت گرافیک RTX 4080 Super نیز با قیمت 1000 دلار، همچون مدل RTX 4080، تنها با 16 گیگابایت حافظه عرضه می گردد. با روی آوردن گیمرها به رزولوشن های بالاتر مانند 1440p و 4K، مشکل کمبود VRAM وخیم تر خواهد شد، مگر اینکه شرکت ها کارت های گرافیک خود را به اندازه کافی حافظه برای دستیابی به حداکثر کارایی مجهز نمایند.

خرید کارت گرافیک ناسازگار با کیس

در نهایت، حتی بعد از انتخاب برترین پردازنده مرکزی و کارت گرافیک برای سیستم خود، باید مطمئن شوید که کارت گرافیک از نظر فیزیکی داخل کیس شما جا می گیرد. بسیاری از کارت های گرافیک تازه سه اسلاته برای کیس های کوچک تر بسیار بزرگ هستند. در این صورت، یا فضای کافی برای نصب کارت گرافیک نخواهید داشت و یا کارت بیش از حد برای کیس شما بلند خواهد بود. این موضوع به خصوص برای کسانی که فقط کارت گرافیک خود را ارتقا می دهند اهمیت ویژه ای دارد، زیرا احتمالاً ابعاد کیس خود را فراموش نموده اید.

مشکل دیگری که ممکن است به وجود بیاید، استفاده از یک منبع تغذیه (PSU) ضعیف برای کارت گرافیک تازه شما است. فرض کنید در حال ارتقا به یک کارت گرافیک سری RTX 40 هستید، اما منبع تغذیه قدیمی شما توان کافی برای پشتیبانی از کارت تازه پرقدرت شما را ندارد. در این صورت، مجبور خواهید بود منبع تغذیه خود را نیز تعویض کنید و یا به کارت گرافیک کم توان تری بسنده کنید. هیچ کدام از این گزینه ها ایده آل نیستند.

منبع: XDA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 فروردین 1403 بروزرسانی: 9 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16355

به "6 اشتباهی که نباید برای خرید پردازنده و کارت گرافیک مرتکب شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 اشتباهی که نباید برای خرید پردازنده و کارت گرافیک مرتکب شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید