5 ابرقهرمان زن در سینمای امروز

به گزارش کنفرانس هکا، روزنامه همشهری - محمدناصر احدی: فیلم های ابرقهرمانی تقریبا تا همین 10 سال پیش ملک طلق مردان بود و زنان در دنیای جماعت ذکوری که دارای قدرت های فراطبیعی و فراانسانی هستند و برای دفاع از مردم به جنگ شریران شیطان صفت می روند نقش عمده ای نداشتند.

5 ابرقهرمان زن در سینمای امروز

به طور سنتی، ماهیت پدرسالار استودیو های هالیوودی تمایل داشته به زنان نقش های مکمل کوچک بسپارد و حتی اگر گاهی به ندرت به آن ها شانس حضور در صف مقدم داده شده، جزئی از یک تیم بزرگ کاملا مردانه بوده اند؛ برای مثال، 2 شخصیت استورم (با بازی هالی بری) و جین گری (با بازی فامکه جانسون) در مجموعه فیلم های مردان ایکس، به رغم صندلی ستاره وار بازیگران شان، فاصله زیادی از شخصیت های مرد اصلی مثل وُلوِرین (با بازی هیو جکمن) و مَگنتو (با بازی یان مک کلن و مایکل فاسبندر) داشته اند.

اما در سال های اخیر، پا به دورانی گذاشته ایم که استودیو ها و فیلمسازان آغاز به بازاندیشی در ساختار های سنتی نموده اند. هم اکنون، بازیگران زن نقش های بزرگ تری در فیلم هایی بازی می نمایند که چه بسا در سال های نه چندان دور به عنوان بهترین های ژانر ابرقهرمانی شناخته شوند.

کمابیش از سال 2008 ابرقهرمانان زن بیشتری بر پرده ظاهر شده و حتی برخی از آن ها فیلم های مخصوص به خود را داشته اند. اما چه تصویری از زنان در فیلم های ابرقهرمانی عرضه شده است؟ همانطور که اغلب ابرقهرمانان زن در کتاب های کمیک، اندام هایی ترکه ای و لباس هایی چسبان دارند، هالیوود نیز چنین شکل و شمایلی از آن ها در سینما ارائه نموده است. در واقع، هالیوود از ایده جنسی کردن ابرقهرمانان زن استفاده می نماید تا تماشاگران بیشتری را به تماشای این فیلم ها بکشاند.

به طور کلی، با اینکه در سال های اخیر فیلم های بیشتری با موضوع ابرقهرمانان زن فراوری شده، اما به دلیل تصویر جنسی ای که از این زنان جنگاور ارائه می شود، نباید چندان به تغییر نگاه هالیوود به زنان در این ژانر دلخوش بود. زنان در فیلم های 2 کمپانی بزرگ سازنده فیلم های ابرقهرمانی ـ یعنی دی سی و مارول ـ همپای مردان برای نجات جان مردم کوشش می نمایند، اما در نهایت تصویری که از آن ها در خاطر می ماند، دخترکانی با لباس های براق است که جثه کوچکشان با مخاطراتی که از سر می گذرانند، چندان تناسبی ندارد.

شاید، برابری جنسیتی در فیلم های ابرقهرمانی هرگز محقق نشود، اما هم اکنون باید به همین که زنان به عنوان شخصیت های اصلی این ژانر پذیرفته شده اند، بسنده کرد. در مطلب پیش رو 5 ابرقهرمان زن پرطرفدار را که طی سال های اخیر بر پرده نقره ای ظاهر شده اند معرفی نموده ایم.

نگاه هالیوود به زنان

هالیوود از ایده جنسی کردن ابرقهرمانان زن استفاده می نماید تا تماشاگران بیشتری را به تماشای این فیلم ها بکشاند. به طور کلی، با اینکه در سال های اخیر فیلم های بیشتری با موضوع ابرقهرمانان زن فراوری شده، اما به دلیل تصویر جنسی ای که از این زنان جنگاور ارائه می شود، نباید چندان به تغییر نگاه هالیوود به زنان در این ژانر دلخوش بود

زن شگفت انگیز

محبوب ترین ابرقهرمان زن دنیای رقیب مارول- یعنی دی سی- کسی نیست جز زن شگفت انگیز (Wonder Woman) که حتی مورد ستایش گروهی از فمینیست ها نیز بوده است. زن شگفت انگیز- با نام اصلی پرنسس دایانا - زنی از تبار زنان جنگجوی آمازون است که تبار او را باید در میان اسطوره های یونانی جست وجو کرد. این ابرقهرمان محبوب زن توانایی های مختلفی همچون پرواز کردن، سپر فناناپذیر و قدرتی برابر با سوپرمن دارد.

این شخصیت با بازی گال گدوت در سال 2015 در فیلم بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت دیده شد و پس از آن در سال 2017 فیلم مستقل آن با عنوان زن شگفت انگیز به کارگردانی پتی جنکیز به نمایش درآمد. این نخستین فیلم ابرقهرمانی بود که به کارگردانی یک زن و با حضور یک زن در نقش اصلی ساخته شد. موفقیت عظیم این فیلم در گیشه باعث شد تا دومین قسمت از فیلم های مستقل زن شگفت انگیز ساخته و تا چند ماه دیگر اکران شود.

کاپیتان مارول

کارول دنورز یا همان کاپیتان مارول، قوی ترین ابرقهرمان زن دنیای مارول است که فیلم مستقل آن همین سال جاری اکران شد و به فروشی بیش از یک میلیارد دلار دست یافت. در این فیلم، بری لارسن که در سال 2015 در فیلم اتاق بازی چشمگیری از خود ارائه داده بود، در نقش کاپیتان مارول ظاهر شد و تحسین منتقدان را برانگیخت. در کتاب های کمیک مارول، کارول دنورز خلبان نیروی هوایی آمریکاست که در اثر انفجاری، دی ان ای او با ابرقهرمان مردی ترکیب می شود و قدرت هایی فراانسانی مثل پروازکردن، شلیک انرژی و لیزر از دستانش و جذب انرژی (مثل جذب نور) پیدا می نماید.

اما در فیلم کاپیتان مارول، دنورز در حالی که مشغول امتحان یک موتور آزمایشی است از سوی دشمنانش مورد حمله قرار می گیرد و در نهایت بر اثر انفجار موتور، قدرت های فراطبیعی به دست می آورد. دنورز یکی از اعضای اصلی گروه انتقام جویان است و در داستان های آینده این گروه نقشی مرکزی خواهد داشت.

جین گری

یکی دیگر از دختران پرقدرت مارول، جین گری یا فینکس است که در مجموعه فیلم های مردان ایکس نقشی کلیدی دارد. جین جهش یافته ای است که قدرت تله پاتی، خواندن و کنترل ذهن دیگران را دارد و از این بابت تا حدودی شبیه پروفسور اگزاویه است. فامکه جانسون در 5 فیلم و سوفی ترنر ـ بازیگر نقش سانسا استارک در سریال بازی تاج و تخت ـ در 2 فیلم از مجموعه فیلم های مردان ایکس در نقش این شخصیت ظاهر شده اند. جین از افسردگی عمیقی رنج می برد که همین مسئله باعث شده گاهی امکان کنترل نیروی ذهنی مخربش را نداشته باشد.

همین مسئله باعث شده تا گاهی به شخصیت خطرناکی بدل شود که حتی ممکن است به اطرافیانش هم آسیب برساند. آخرین حضور جین گری بر پرده سینما به ژوئن سال جاری برمی شود که فروش موفقیت آمیزی در گیشه نداشت و منتقدان ابعاد مختلف فیلم را ـ از بازیگری گرفته تا فیلمنامه ـ زیر سؤال بردند.

هارلی کویین

شاید به جای انتخاب هارلی کویین باید نام زن گربه ای در این فهرست قرار می گرفت، اما از آنجا که پس از فیلم شوالیه تاریکی برمی خیزد در سال 2012 فعلا خبری از زن گربه ای نیست، ترجیح دادیم یکی از زنان شریر دنیای دی سی را معرفی کنیم که از قدرت های فراطبیعی برخوردار است، اما قصد ندارد از این قدرت ها برای یاری به دیگران استفاده کند. هارلین کویینزل زمانی در شهر گاتهام روانشناس جوکر بود و به تدریج دلباخته او شد.

پس از آن، نامش را به هارلی کویین تغییر داد و جوکر را در شرارت هایش همراهی کرد. کویین ژیمناستی ماهر است که به فنون رزمی تسلط دارد و علاوه بر آن در برابر سموم و بیماری مصون است. مارگو رابی در سال 2016 در فیلم جوخه انتحار به ایفای نقش هارلی کویین پرداخت و با اینکه این فیلم درباره این شخصیت نبود، اما نقش آفرینی رابی چنان جذاب بود که فیلم را مال خودش کرد. تا کنون چند بار زمزمه هایی درباره ساخت فیلم مستقل این شخصیت شنیده شده که هنوز عملی نشده است.

بیوه سیاه

ناتاشا رومانوف یا همان بیوه سیاه (black widow) یکی از مخلوقات استن لی ـ خالق بسیاری از شخصیت های ابرقهرمانی ـ و جاسوسی است که از سردسیر آمد و در آمریکا سر به راه شد و به گروه انتقام جویان مارول پیوست. بازیگر نقش بیوه سیاه اسکارلت یوهانسون است که از سال 2010 در 7 فیلم این فرانشیز پرطرفدار حضور داشته و انتخاب کاملا مناسبی برای این نقش به نظر می رسد؛ چراکه قابلیت های عاطفی بیوه سیاه بر قدرت های ماورایی اش می چربد؛ او ماجرای عاشقانه ای با آرچر ـ یکی از ابرقهرمانان مرد انتقام جویان ـ دارد و می تواند در مواقع لزوم با نفوذ کلامش هالک را سر عقل بیاورد.

بیوه سیاه برخلاف سایر ابرقهرمانان که دارای قدرت های فراانسانی هستند، در مبارزه تن به تن و تیراندازی با انواع سلاح مهارت خارق العاده ای دارد و همچنین یک استراتژیست نظامی تراز اول است. قرار است در سال 2020 فیلم مستقل این ابرقهرمان روانه اکران شود.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: برترین ها
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5149

به "5 ابرقهرمان زن در سینمای امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ابرقهرمان زن در سینمای امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید