4 نشانه مهمی که خبر از مرگ یک گیاه می دهند و روش هایی برای احیای آن

به گزارش کنفرانس هکا، پوسیدگی گیاه معمولا با برگ ها آغاز می گردد. زمانی که برگ ها زرد یا قهوه ای می شوند یا کاملا میریزند ممکن است گیاه در حال پوسیدگی و مرگ باشد. در این مقاله آنالیز می کنیم که چه علائمی به ما می گوید که یک گیاه در حال مرگ است و راه ها جلوگیری از آن را شرح می دهیم.

4 نشانه مهمی که خبر از مرگ یک گیاه می دهند و روش هایی برای احیای آن

4 نشانه ای که می گوید گیاه در حال مبازره با مرگ است

اگر فکر می کنید گیاه در حال مبارزه است، نترسید. زیرا بسیاری از این آسیب ها قابل کنترل است و فقط باید در اولین فرصت اقدام کنید.

1. زرد شدن برگ ها

زرد شدن برگ ها یکی از اولین نشانه های پوسیدگی گیاه است. برگ های زرد می تواند به این معنی باشد که گیاه خیلی کم یا زیاد آب دریافت می نماید. اما گاهی اوقات زردی برگ ها می تواند به این معنی باشد که عمر آن برگ تمام شده و آماده قطع شدن است.

2. برگ های قهوه ای یا لوله شده

یکی دیگر از نشانه های رایج پوسیدگی گیاه قهوه ای شدن و پیچ خوردگی برگ ها است. این نشانه شبیه زرد شدن برگ ها می تواند معانی مختلفی داشته باشد. برگ های قهوه ای اغلب می تواند نشانه ای از آبیاری بیش از حد باشد. لوله شدن برگ ها نیز می تواند نتیجه آسیب آفات باشد. بسیاری از آفات را می توان کنترل کرد، ولی مراقب کنه های عنکبوتی باشید که کنترل آن ها دشوارتر است و به راحتی به گیاهان دیگر منتقل می شوند، بنابراین بهتر است به طور کامل از شر این گیاه خلاص شوید.

3. ریشه های شکسته یا آسیب دیده

در مواردی مشکل می تواند ریشه باشد. همواره سعی کنید نگاهی به زیر سطح گیاه داشته باشید. اگر چیزی شکسته، آسیب دیده، پوسیده یا خشک شده باشد، یک تراش ساده می تواند یاری کند.

4. برگ های نرم

اگر متوجه شدید که برگ های گیاه شفاف یا نرم است ممکن است به علت دما باشد. کاهش دما می تواند به بعضی از گیاهان آپارتمانی آسیب برساند. یک گیاه سالم باید برگ های تنومندی داشته باشد.

چند علت که چرا گیاه در حال مرگ است

هنگامی که گیاه را آنالیز کردید و نشانه های پوسیدگی را دیدید در ادامه به شما دلایل این آسیب ها را می گوییم.

آب زیاد یا خیلی کم

اگر متوجه شدید گیاه شما شل یا افتاده به نظر می رسد، می تواند علت آن آبیاری کم باشد. از طرف دیگر اگر برگ های گیاه زرد است، ممکن است علت پوسیدگی گیاه آبیاری بیش از حد باشد. در بیشتر گلدان ها به علت کمبود حجم خاک ممکن است این مشکل اتفاق بیفتد، اما گیاهان چند ساله در زمین نیز می توانند از آبیاری نامناسب آسیب ببینند.

نور نامناسب

بیشتر افراد می دانند که گیاهان برای رشد و شکوفایی به دو چیز احتیاج دارند آب و نور خورشید. اما مشکل اینجا است که گیاهان متفاوت هستند و نور متفاوتی برای رشد احتیاج دارند و ممکن است نور زیاد و کم باعث پوسیدگی گیاه گردد. هنگام خرید گیاهان در خصوص آن ها تحقیق کنید و گیاهان را در مکان مناسب برای دریافت نور قرار دهید. همانطور که نور کم می تواند یک گیاه آپارتمانی را از بین ببرد، آفتاب زیاد و مستقیم می تواند به گیاهان بیرون از خانه نیز آسیب برساند.

کود دهی بیش از حد

کود دهی بخش مهمی از باغبانی خانگی است، اما کود دهی زیاد نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

آفات

متاسفانه گاهی اوقات پوسیدگی گیاه می تواند به علت آفات باشد. در این مورد مهم است که گیاه را همواره چک کنید تا بتوانید آفات را کنترل کنید.

4 راه برای احیای گیاه

  • منبع مشکل را پیدا کنید: برای یافتن راه چاره، باید مشکل را پیدا کنیم. این تنها راهی است می توانید از گیاه را دوباره احیا کنید.
  • برنامه آبیاری را آنالیز کنید. اگر متوجه یک مشکل همیشگی در برگ های گیاه شدید، برنامه آبیاری آنالیز کنید و تغییرات لازم را اعمال کنید. فقط زمانی که خاک خشک است، آبیاری کنید.
  • نور مناسب را چک کنید. اگر گیاه آسیب دیده است، گاهی می توان با تغییر مکان گیاه آن را احیا کرد. هر گیاه مقدار نور متفاوتی احتیاج دارد.
  • ریشه را آنالیز کنید. خاک گیاه را به آرامی حفر کنید و نگاهی به ریشه بیندازید. هر بخشی که آسیب دیده است را از ریشه جدا کنید. فقط بعد از این کار گیاه را در سایه قرار دهید.

آیا گیاه مرده است یا خوابیده است؟

در بعضی موارد یک گیاه مرده ممکن است در حالت خواب باشد. خواب گیاه را آنالیز کنید و بر اساس آن مشکل را پیدا کنید. برای مثال کاکتوس هایی که چروکیده و مرده به نظر می رسند، در واقع در خواب هستند و آب درون خود را حفظ می نمایند و برای محافظت از سلول های خود در ماه های سردتر کوچک و چروکیده می شوند.

نکاتی برای جلوگیری از پوسیدگی گیاه

کل گیاه را آنالیز کنید

اگر متوجه یک برگ زرد یا یک ناحیه قهوه ای در گیاه شدید، اقدامی انجام ندهید و کل گیاه را آنالیز کنید. اگر بقیه گیاه سالم باشد، اما هر از چند گاهی یک برگ زرد می گردد، احتمالا چرخه عمر برگ تمام شده و باید حذف گردد. برای آنالیز سلامت یک گیاه برگ های محکم و قوی گیاه را پیدا کنید.

آنالیز کنید که آیا گیاه آفت دارد

اگر گیاه نشانه های مشخصی از هجوم آفت را نشان می دهد، نکته کلیدی این است که بفهمید دقیقا با چه چیزی روبرو هستید. سپس یک برنامه برای از بین بردن آفات اجرا کنید.

از پوسیدگی ریشه جلوگیری کنید

ممکن است آبیاری بیش از حد بتواند یک گیاه خشک را زنده کند، اما جلوگیری از پوسیدگی ریشه نیز مهم است. اگر به آبیاری بیش از حد مشکوک هستید آبیاری را قطع کنید و ریشه را برای پوسیدگی گیاه آنالیز کنید.

کلام آخر

گیاهان نیز مانند ما انسان ها موجود زنده ای هستند و به مراقبت احتیاج دارند. برای جلوگیری از پوسیدگی گیاه باید نشانه هایی مانند زرد یا لوله شدن برگ ها و ریشه را آنالیز کنید و منبع مشکل را پیدا کنید. مشکل می تواند از آبیاری، نور، آفات و خاک باشد.

منبع: thespruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 اسفند 1402 بروزرسانی: 18 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15802

به "4 نشانه مهمی که خبر از مرگ یک گیاه می دهند و روش هایی برای احیای آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 نشانه مهمی که خبر از مرگ یک گیاه می دهند و روش هایی برای احیای آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید