4 دلیل دود ابی هنگام سرد بودن موتور

به گزارش کنفرانس هکا، آیا می دانید دلیل دود ابی هنگام سرد بودن موتور چیست؟ آیا تا الان با این مشکل روبه رو شده اید؟ اگر با وجود سرد بودن موتور ماشین، دود آبی از اگزوز خارج می گردد، باید هر چه زودتر دلیل را پیدا کنید.

4 دلیل دود ابی هنگام سرد بودن موتور

دود آبی که از اگزوز ماشین خارج می گردد علامت هشداردهنده ای است که نباید آن را نادیده بگیرید. دود آبی نشان می دهد مسئله ای در موتور خودروی شما وجود دارد؛ اما جای نگرانی نیست. با تشخیص زودهنگام می توانید مشکل را سریعا برطرف کنید.

شما می توانید برای عیب یابی، برطرف مشکل و دریافت خدمات خودرو در محل درخواست خود را در وبسایت خبرنگاران ثبت کنید

نکات کلیدی

  • دود اگزوز در حالت معمولی، نیمه شفاف و به رنگ خاکستری روشن است.
  • دود آبی خارج شده از اگزوز به دلیل مخلوط شدن روغن در چرخه احتراق است.
  • دود آبی معمولاً نشانه این است که ماشین شما در جایی از موتور نشتی روغن دارد.
  • فرسودگی قطعات موتور مانند رینگ های پیستون، درزگیر سوپاپ ها، یا دریچه PCV (تهویه مثبت میل لنگ) به خروج دود آبی از اگزوز منجر می گردد.

دود اگزوز ماشین باید چه رنگی باشد؟

قبل از این که به آنالیز دلیل دود آبی هنگام استارت اول صبح بپردازیم ببینیم در حالت نرمال، دود اگزوز چه رنگی است.

دود اگزوز در حالت معمولی، نیمه شفاف و به رنگ خاکستری روشن است. تغییر رنگ دود اگزوز در هر شرایطی نشان می دهد مسئله ای در خودروی شما وجود دارد.

دلیل دود ابی هنگام سرد بودن موتور

دود آبی که از اگزوز بیرون می آید به این معنی است که روغن در موتور ماشین شما در حال سوختن است. به عبارت دیگر، آلاینده دیگری وارد محفظه احتراق داخلی یا سیستم اگزوز خودرو شده است.

علاوه بر این ممکن است مسئله ای در مهر و موم سوپاپ ها وجود داشته باشد. در این شرایط، روغن در چرخه احتراق موتور، با گاز ترکیب می گردد. در نتیجه، این روغن همراه با بنزین سوخته، می سوزد و از اگزوز ماشین خارج می گردد.

وقتی روغن به داخل محفظه احتراق جریان پیدا می نماید، همراه با بنزین، سوزانده می گردد و دود آبی ایجاد می نماید. این دود، بوی بدی دارد و تنفس آن برای سلامتی شما مضر است.

همه این اتفاقات نشان دهنده عملکرد نادرست موتور خودروی شما هستند و باید در سریع ترین زمان، عیب یابی شوند. در ادامه به آنالیز دلیل دود آبی هنگام سرد بودن موتور می پردازیم.

آنالیز دلایل خروج دود آبی از اگزوز

اگزوز خودرو چیزهای زیادی در خصوص شرایط وسیله نقلیه به شما می گوید. وقتی همه چیز به خوبی کار کند، دود اگزوز شبیه ابر سفید یا ترکیبی سبک از بخار آب است. اگر متوجه دود آبی از اگزوز شدید، نشانه این است که مسئله ای وجود دارد.

البته در مواقع خاصی مانند دود کردن ماشین بعد از برداشتن کاتالیزور هم مشاهده می گردد؛ اما در حالت عادی خروج دود ابی هنگام سرد بودن موتور را باید آنالیز کرد.

دلایل زیادی برای خروج دود آبی از اگزوز وجود دارد. این دلایل به 2 گروه تقسیم بندی می شوند: دود آبی اگزوز هنگام استارت و دود آبی اگزوز هنگام شتاب گیری. همانطور که گفتیم در این مقاله روی دلیل دود ابی هنگام سرد بودن موتور تمرکز می کنیم.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو !

1. نشت روغن به محفظه احتراق

بالا رفتن عمر موتور، به فرسودگی رینگ های پیستون، مهر و موم سوپاپ ها و اجزای مهم دیگر موتور منجر می گردد. اگر روغن موتور به موقع تعویض نگردد، سایش قطعات سریع تر اتفاق می افتد. روغن کثیف به کاهش اصطکاک کمکی نمی نماید.

دود آبی خارج شده از اگزوز در بیشتر موارد، نشان دهنده وجود روغن داخل محفظه احتراق است. برخی مواقع دلیل این نشتی، فرسودگی رینگ های پیستون است. همه این ها به راننده هشدار می دهند که روغن موتور باید هر چه زودتر تعویض گردد.

2. خرابی درزگیرهای سوپاپ ها

زمانی که درزگیر سوپاپ ها خراب گردد، روغن به همراه هوا و سوخت وارد محفظه احتراق می گردد. ترک خوردگی و شکستن درزگیرهای سوپاپ، باعث ترکیب شدن مایعات با هم می گردد.

در نتیجه، روغن با سوخت در محفظه احتراق خودرو مخلوط می شوند. سپس می سوزد و دود آبی ایجاد می نماید که به وسیله لوله اگزوز خودرو خارج می گردد. این مشکل، با گاز دادن و افزایش دور موتور، برطرف خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر راهنمای دلیل کج شدن سوپاپ خودرو را مطالعه کنید.

3. فرسودگی رینگ پیستون

فرسودگی رینگ های پیستون یکی دیگر از دلایل رایج دود آبی است که از اگزوز ماشین خارج می گردد. گاهی اوقات فرسودگی این رینگ ها همزمان با خرابی درزگیر سوپاپ ها اتفاق می افتد و هر دو باید به طور همزمان تعمیر شوند.

رینگ های پیستون نقش مهمی در جذب گرما از پیستون داغ به دیواره های سیلندر دارند. اگر این رینگ ها فرسوده شوند، گازهای حاصل از احتراق وارد پیستون می شوند. وجود سوخت و محصولات جانبی احتراق در روغن، به خروج دود آبی منجر می گردد.

بیشتر بخوانید: 8 دلیل خروج دود سیاه از اگزوز + روش های برطرف آن

4. گیر کردن سوپاپ تهویه مثبت میل لنگ (PCV)

گیر کردن سوپاپ PCV یکی دیگر از دلایل احتمالی و دلیل دود ابی هنگام سرد بودن موتور است. این سوپاپ، فشار ایجاد شده در ظرف روغن را آزاد می نماید. این فشار به منیفولد ورودی منتقل شده و ممکن است دود، دوباره سوزانده گردد.

اگر سوپاپ PCV گیر کند روغن موجود با هوا و گازهای دیگر ترکیب می گردد. منیفولد ورودی به فیلتر هوا وصل است و باعث خروج دود آبی از اگزوز می گردد.

بنابراین سوپاپ PCV باعث می گردد روغن به طور مداوم با هوا و سوخت مخلوط گردد. این اتفاق باعث خروج دود آبی از اگزوز و مسائل مکانیکی دیگر و آسیب جدی به موتور ماشین می گردد.

فرسودگی کاسه نمدهای سوپاپ و بالا بودن سطح روغن از اندازه استاندارد از دیگر دلایل خروج دود آبی از اگزوز خودرو هستند.

چگونه مشکل دود آبی از اگزوز را حل کنیم؟

دلایل زیادی برای خروج دود آبی از اگزوز وجود دارد؛ بنابراین بهتر است با مکانیک ماهر و باتجربه مشورت کنید. برای برطرف دلیل دود ابی هنگام سرد بودن موتور، مراحل زیر را انجام دهید.

1. نشتی روغن موتور را آنالیز کنید

برای آنالیز سطح روغن موتور، زیر خودرو را برای نشت روغن آنالیز کنید. اگر نشتی وجود دارد، بهتر است برای تعمیرات بیشتر به مکانیک مراجعه کنید.

2. درزگیر سوپاپ و رینگ پیستون را چک کنید

خرابی درزگیرهای سوپاپ و فرسودگی رینگ های پیستون ممکن است باعث نشت روغن در محفظه احتراق شوند. اگر دود آبی برای مدت کوتاهی بعد از روشن شدن موتور خارج می گردد، درزگیر سوپاپ ها دلیل آن است.

تعمیرات تخصصی خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو با تیم حرفه ای خبرنگاران

3. سوپاپ PCV را آنالیز کنید

یکی دیگر از راهکارهای برطرف دود ابی هنگام سرد بودن موتور، آنالیز سوپاپ PCV است. برای آنالیز سوپاپ PCV باید آن را از درپوش دریچه ای که به لوله یا شیلنگ متصل است جدا کنید. البته این کار، تخصصی است و باید به وسیله تعمیرکار انجام گردد.

جمع بندی

در این مقاله با دلیل خروج دود آبی از اگزوز و راهکار های برطرف این مشکل آشنا شدیم. اگر هر زمان متوجه دود آبی از اگزوز شدید باید برای عیب یابی آن اقدام کنید.

تعمیر قطعات خودرو، کاری تخصصی است که به مهارت و تجربه احتیاج دارد. بنابراین آنالیز دلیل دود ابی هنگام سرد بودن موتور و برطرف مسائل احتمالی را به تعمیرکار خودرو بسپارید.

سوالات متداول

آیا خروج دود آبی از اگزوز خطرناک است؟

خروج دود آبی از اگزوز ماشین معمولاً نشانه مشکل جدی است و باید رانندگی را متوقف کنید.

دلیل خروج دود آبی از اگزوز در زمان استارت چیست؟

خرابی سوپاپ PCV، فرسودگی رینگ های پیستون، خرابی سوپاپ ها و گیر کردن دریچه PCV شایع ترین دلایل خروج دود آبی از اگزوز در زمان استارت هستند.

آیا استفاده از روغن غلیظ تر دود آبی را متوقف می نماید؟

روغن غلیظ تر مانع خروج دود آبی از اگزوز در زمان استارت نمی گردد.

منبع: آچاره
انتشار: 28 اسفند 1402 بروزرسانی: 28 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16137

به "4 دلیل دود ابی هنگام سرد بودن موتور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 دلیل دود ابی هنگام سرد بودن موتور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید