10 دلیل سرد نکردن یخچال

به گزارش کنفرانس هکا، اگر داخل یخچال تان شیر ترش یا آب نه چندان خنک پیدا کردید، احتمالا یخچال تان دیگر مثل سابق خنک نمی کند و باید در پی پیدا کردن دلیل سرد نکردن یخچال و در عین حال چاره کار باشید.

10 دلیل سرد نکردن یخچال

در بسیاری از موارد، احتیاجی به عجله و خرید یک یخچال نو نیست. هرچند ممکن است در نهایت احتیاج به تماس با یک تکنسین تعمیر یخچال برای انجام بعضی از تعمیرات داشته باشید، بد نیست بدانید که بعضی علل سرد نکردن یخچال ساده هستند و برطرف کردن آنها به ابزار یا دانش خاصی احتیاج ندارد. در این نوشتار 10 علت شایع بروز این مشکل را خواهیم دید.

1. تنظیمات نادرست دما

تنظیم مجدد کنترل دما در غالب موارد اولین و ساده ترین راهکار برای یخچالی است که به اندازه کافی خنک نمی نماید. اگر فرزند دارید، ممکن است گاهی او مقصر تغییرات کنترل دما باشد، به خصوص اگر کنترل در قسمت بیرونی یخچال باشد.

اما هر چیزی می تواند به طور ناخواسته دما را تغییر دهد، از جمله لمس اتفاقی کنترل یا حتی مواد غذایی که داخل یخچال یا فریزر قرار می گیرند. مشکل کنترل دما نیز ممکن است علت این باشد که صدای کمپرسور یخچال را در حال کار می شنوید اما دستگاه مواد غذایی را خنک نمی نماید.

دمای مطلوب یخچال چیست؟

FDA توصیه می نماید که یخچال ها در دمای 4 درجه سانتی گراد یا کمتر و فریزرها روی منفی 17 درجه سانتی گراد یا کمتر تنظیم شوند. برای آنالیز دما به جای اتکا به گیج های داخلی، از یک دماسنج جداگانه بهره ببرید.

2. کثیف بودن کویل های کندانسور، علت سرد نکردن یخچال

هنگامی که کویل های کندانسور در پشت یخچال کثیف یا پوشیده از گرد و خاک هستند، دستگاه نمی تواند به درستی خنک کند. یکی از ساده ترین مواردی که می توانید برای نگهداری و مراقبت از یخچال انجام دهید این است که دست کم هر شش ماه یک بار آن را بیرون بکشید و سیم پیچ های کندانسور را خوب تمیز کنید.

در صورتی که حیوان خانگی دارید، توصیه می گردد در بازه های زمانی کوتاه تری یخچال را بیرون بکشید و کویل ها را تمیز کنید.

3. کثیفی لاستیک دور درب یخچال

با گذشت زمان، درزگیرهای انعطاف پذیر درب (واشر یا لاستیک دور درب) می توانند در اثر برخورد مواد غذایی یا اثر انگشت کثیف شوند و از مهر و موم شدن درست درب جلوگیری نمایند. برای برطرف کردن این علت سرد نکردن یخچال لاستیک دور درب را با یک اسفنج و ترکیب آب گرم و صابون پاک کنید. قسمت هایی از یخچال که لاستیک ها با هم تماس دارند را با دقت بیشتری تمیز کنید.

دقت کنید که اصلا نباید از پاک نماینده های ساینده، برس ها، پدهای شستشو، مایعات قابل اشتعال یا اسپری های تمیز نماینده پنجره بهره ببرید.

4. فرسودگی لاستیک دور درب، علت خنک نکردن یخچال

اگر لاستیک دور درب را تمیز نموده اید اما هنوز به درستی کیپ نمی گردد، وقتش رسیده است که آن را به طور کامل تعویض کنید. ممکن است خیلی کهنه و آسیب دیده باشند. برای اطمینان از خراب شدن لاستیک دور درب یک اسکناس لای درب بگذارید، سپس اسکناس را بکشید تا ببینید به راحتی بیرون می آید یا خیر.

اگر مجبورید آن را کمی بکشید تا خارج گردد، لاستیک دور درب مسئله ای ندارد. اگر اسکناس خیلی راحت خارج شد، واشرها (لاستیک دور درب) احتیاج به تعویض دارند. توصیه می گردد برای تعویض لاستیک دور درب از یک مرکز تعمیر یخچال سامسونگ، ال جی یا هر برند یخچال دیگری که دارید یاری بگیرید.

5. انسداد دریچه های هوا

بیشتر یخچال ها بدون توجه به موقعیت فریزر، هوای خنک را از دریچه های قسمت فریزر دریافت می نمایند. این موضوع در خصوص یخچال های ساید بای ساید نیز صدق می نماید. در صورتی که مواد غذایی را در مقابل دریچه های ورود هوا قرار بدهید، هوای سرد به درستی وارد فضای یخچال نمی گردد.

برای برطرف این مشکل آنالیز کنید و ببینید که جعبه یا کیسه های بزرگ را به طور ناخواسته جلوی دریچه ها قرار نداده باشید. اگر چیزی جلوی دریچه ها بود، آن اقلام را بردارید یا در قفسه دیگری قرار بدهید.

بعلاوه ممکن است لایه ای از یخ دریچه را مسدود نموده باشد. اگر لایه یخ را دیدید، آن را با یک وسیله که تیز نباشد، آرام بتراشید.

6. خالی بودن بیش از حد یخچال

وجود اندازه کافی از مواد غذایی داخل یخچال به حفظ خنکی یاری می نماید. یخچال های خالی معمولا دچار این مشکل می شوند و برای حفظ دمای خنک باید سخت تر کار نمایند. یخچال های پر (اما نه بیش از حد پر) دارای تراکم کافی برای حفظ سرمای داخل یخچال هستند.

برای برطرف این علت سرد نکردن یخچال، در حدود سه چهارم فضای آن مواد غذایی و نوشیدنی قرار بدهید تا هوا به خوبی گردش کند. چند پارچ آب را در گوشه های خالی یخچال قرار دهید تا به خنک ماندن دستگاه یاری نمایند. البته این نکته را هم مد نظر داشته باشید که نباید یخچال را بیش از حد پر کنید زیرا مواد غذایی به گردش هوا احتیاج دارند تا به خوبی خنک شوند.

7. تراز نبودن یخچال، علت سرد نبودن یخچال

یخچال باید خوب تراز باشد تا بتواند به درستی کار کند. اگر یخچال شما تراز نباشد، ممکن است درب آن به درستی بسته نگردد و در نتیجه فضای داخلی به درستی خنک نمی گردد. اگر علت سرد نکردن یخچال همین باشد، بعد از تراز کردن آن مشکل برطرف می گردد.

8. خالی نبودن دور یخچال

یخچال باید در طرفین و به خصوص در قسمت پشتی فضای کافی داشته باشد تا گردش هوا به خوبی انجام گردد. به طور کلی، توصیه می گردد که یخچال دست کم ده سانت در طرفین خود فضای خالی داشته باشد.

9. قرار گرفتن یخچال در محل نامناسب، علت خنک نبودن آن

اگر یخچال در یک محیط گرم یا سرد، مانند فضای باز یا گاراژ قرار گیرد، ظرفیت خنک نمایندگی آن تحت تاثیر قرار می گیرد. گاراژی که خیلی سرد باشد یخچال را گیج می نماید و فضای داخلی آن خنک نمی گردد. اگر گاراژ گرم باشد، یخچال سخت تر کار می نماید تا فضای داخلی خنک گردد. حتی زمانی که یخچال در یک محیط معتدل واقع شده است، وسایل گرم مانند ماشین ظرفشویی یا اجاق گاز در کنار آن می توانند بر سرمایش فضای داخلی تأثیر بگذارند.

برای محافظت از یخچال در برابر حرارت اجاق گاز، یک عایق حرارت را به دیواره یخچال وصل کنید. هنگام آشپزی از پنکه آشپزخانه بهره ببرید تا حرارت آشپزخانه کاهش یابد. در صورتی که این موارد رعایت نشوند، امکان خراب شدن دستگاه وجود دارد. بسیاری از افرادی که به مراکز تعمیر یخچال ال جی یا سامسونگ و برندهای دیگر مراجعه می نمایند، متوجه می شوند که عدم رعایت موارد این چنینی عامل اصلی خراب شدن دستگاه شان بوده است.

10. معیوب بودن منبع برق، علت گرم بودن داخل یخچال

گاهی اوقات علت سرد نکردن یخچال یک چیز بسیار ساده است: دوشاخه. شاید یخچال به برق وصل نباشد یا دوشاخه شل باشد! اگر چراغ یخچال روشن نمی گردد و داخل آن سرد نیست، ممکن است مشکل همین باشد. اگر داخل یخچال سرد است اما نوری وجود ندارد، احتمالاً لامپ سوخته است.

مطمئن شوید که دوشاخه برق یخچال در پریز محکم قرار گرفته باشد. نوع پریز را آنالیز کنید. یخچال ها را نباید به پریزهای GFCI وصل کرد زیرا ممکن است GCFI برق یخچال را قطع کند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 شهریور 1402 بروزرسانی: 19 شهریور 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14118

به "10 دلیل سرد نکردن یخچال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 دلیل سرد نکردن یخچال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید