یک بام و دو هوای بودجه دانشگاه ها، انتظار پرداخت بدهی از صندوق توسعه ملی

به گزارش کنفرانس هکا، سال 97، به طور میانگین دانشگاه های سطح یک، 20 درصد بودجه خود را دریافت نکردند و دانشگاه های دیگر کشور نیز با همین مشکل روبرو شدند.

یک بام و دو هوای بودجه دانشگاه ها، انتظار پرداخت بدهی از صندوق توسعه ملی

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، دانشگاه که به عنوان مهد فرهنگ و علم جامعه محسوب می شود، علاوه بر تعلیم و آموزش دانشجویان، دغدغه های دیگری نیز دارد. دغدغه هایی از جنس تأمین منابع مالی موردنیاز برای انجام فعالیت های علمی و فرهنگی دانشجویان و تعالی آنان در حوزه های مختلف!

سال 97 برای دانشگاه ها سالی پر فراز و نشیب بود. سالی که رایزنی و حتی چانه زنی های وزیر علوم با سازمان برنامه و بودجه و هیئت دولت را طلبید تا برای بودجه سال 98، چاره اندیشی کنند که البته نتیجه تمام تلاش ها در پرداخت بودجه امسال مشخص می شود.

اما در روزهای پایانی سال، گفته های وزیر علوم حاکی از این موضوع بود که اسفندماه 97 با اسفند سال های گذشته، تفاوت عمده ای دارد. تفاوتی که در میزان پرداخت بودجه رخ نشان داد.

در حالی که طبق سنت سال های گذشته، روزهای پایانی اسفندماه، میزان باقی مانده از بودجه دانشگاه ها به حساب آنان واریز می شد؛ سال 97، به طور میانگین دانشگاه های سطح یک، 20 درصد بودجه خود را دریافت نکردند و دانشگاه های سراسر کشور نیز با مشکل روبرو شدند.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با فارس این خبر را تأیید کرد و گفت: به طور معمول دانشگاه ها در ماه پایانی سال، میزان باقی مانده از بودجه خود را دریافت می کنند البته مقدار بودجه برای هر دانشگاه ، متفاوت و متناسب با رتبه بندی آنها اختصاص پیدا می کند. میزان تخصیص و پرداخت بودجه به دانشگاه ها متفاوت است و دانشگاه ها به طور متوسط نزدیک به 83 یا 85 درصد از بودجه خود را توسط سازمان برنامه وبودجه دریافت کرده اند.

کمبود بودجه، مسئله ای فراگیر

دانشگاه های مختلف از دانشگاه های صنعتی تا دانشگاه های تخصصی علوم انسانی با این مشکل روبرو شدند. سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه امیرکبیر در گفت وگو با فارس گفت: باوجود آنکه بیش از 15 روز از شروع سال جدید می گذرد اما بودجه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال 97 به طور کامل پرداخت نشده است.

وی افزود: 80 درصد بودجه 97 به دانشگاه پرداخت شده که عدم تخصیص آن، دانشگاه را با مسائل عمده ای روبرو می کند، البته سازمان برنامه و بودجه و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قول همکاری دادند تا پس از تعطیلات، میزان باقی مانده بودجه پرداخت شود ولی تاکنون محقق نشده است.

حسن صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی نیز از عدم پرداخت کامل بودجه این دانشگاه به فارس خبر داد و گفت: در آخرین مرحله پرداخت بودجه به دانشگاه ها، اولویت های دیگری برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد شد که به همین دلیل پرداخت کامل بودجه اتفاق نیفتاد. تقریباً 80 درصد بودجه دانشگاه در سال 97 پرداخت شده و هنوز 20 درصد آن باقی مانده است.

انتظار تزریق بودجه از صندوق توسعه ملی

جبارعلی ذاکری رئیس دانشگاه علم وصنعت نیز با اشاره به معوقات1800 میلیارد تومانی دانشگاه ها گفت: یک هزار و 800 میلیارد تومان معوقات کل دانشگاه ها از سال 97 است و مشکل عدم پرداخت کامل بودجه برای همه دانشگاه ها است.

وی افزود: متأسفانه دانشگاه علم و صنعت نیز مانند سایر دانشگاه ها نتوانسته بودجه سال گذشته را به طور کامل دریافت کند. بر این اساس 20 درصد از اعتباری که به دانشگاه اختصاص داده شده بود، هنوز از خزانه به حساب دانشگاه واریز نشده است.

ذاکری درباره دلیل عدم پرداخت کامل بودجه به دانشگاه ها توضیح داد: عدم تحقق درآمدهای دولت و عدم تأمین نقدینگی از مواردی است که این مشکل را ایجاد کرده که طبیعتا سازمان برنامه و بودجه به دنبال حل این مشکل است. بنا شده تا معوقات دانشگاه ها از صندوق توسعه ملی پرداخت شود و طی آخرین اخبار، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دنبال اخذ مجوزهای لازم برای برداشت از این صندوق هستند تا ظرف همین هفته پرداخت انجام شود.

وی ادامه داد: همچنین علت اینکه معوقات بودجه دانشگاه ها از صندوق توسعه ملی پرداخت می شود، این است که طبق قانون، این مجوز وجود ندارد که مبلغی در سال 98 برای معوقات سال 97 از خزانه برداشت شود.

با وجود آنکه به اتمام فروردین ماه نزدیک می شویم نه تنها هنوز معوقات دانشگاه ها به آنها پرداخت نشده بلکه سخنی از بودجه 98 و زمان پرداخت آن نیز به میان نیامده است که این مشکل می تواند گریبان فعالیت های علمی و تحقیقاتی دانشگاه ها را نیز بگیرد.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

tafreh.ir: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 2635

به "یک بام و دو هوای بودجه دانشگاه ها، انتظار پرداخت بدهی از صندوق توسعه ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک بام و دو هوای بودجه دانشگاه ها، انتظار پرداخت بدهی از صندوق توسعه ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید