گیلان؛ پرچمدار صنایع ام دی اف و سلولزی کشور

به گزارش کنفرانس هکا، فرشته رضایی-رشت-خبرنگار: رشد و توسعه صنایع تبدیلی که با محیط زیست گیلان سازگاری داشته باشد، یکی از اهداف سازمان صمت در استان است.

گیلان؛ پرچمدار صنایع ام دی اف و سلولزی کشور

از چند دهه پیش با توجه به ضرورت ایجاد واحدهای صنعتی سلولزی در گیلان، برنامه هایی برای تحقق این هدف تدوین شد، اما امروز برای رونق فعالیت این واحدهای صنعتی، افزایش فراوری کارخانه ها و واحدهای وابسته به اجرای طرح زراعت چوب احتیاج است. در حال حاضر با مصوبه مجلس طرح تنفس جنگل در حال اجراست، به همین دلیل برداشتی از جنگل ها انجام نمی گردد. بنابراین باید در بخش های جلگه ای استان زراعت چوب جدی گرفته گردد تا صنایع سلولزی با تکیه به فراوریات در بخش زراعت چوب پا بگیرند.

حاشیه رودخانه ها، جاده ها و دیگر نقاطی که در اختیار منابع طبیعی یا دستگاه های اجرایی هستند، می توانند مکان مناسبی برای زراعت چوب در گیلان باشند. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می گردد که در نظر داشته باشیم با توسعه صنایع سلولزی، زراعت چوب دارای ارزش اضافه کرده خواهد شد. کشت صنعتی چوب در کنار این که زمینه نجات جنگل را فراهم می نماید، قادر است بستری برای رونق و پیشرفت هر چه بیشتر صنایع سلولزی گیلان ایجاد کند. به همین علت باید از اراضی موجود برای افزایش ارزش اضافه کرده استفاده گردد. با کشت صنعتی چوب و استفاده از گونه های درختی مناسب که رشد سریع تری داشته باشند و حجم چوب بیشتری در زمان مناسب فراوری نمایند، میزان ارزش اضافه کرده فراوری و مصرف چوب در گیلان افزایش می یابد. همچنین با تقویت صنایع وابسته، فرصت های شغلی زیادی برای بومیان ایجاد می گردد.

طبق آمار سازمان صمت گیلان، 516 واحد سلولزی در استان فعالیت می نمایند. همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از رشد سرمایه گذاری در حوزه صنایع سلولزی در استان خبر می دهد. طبیعتا همه این واحدها برای رونق فعالیت به چوب احتیاج دارند و در شرایط کنونی که برداشت از جنگل ها متوقف شده، در کنار واردات چوب که البته باعث خروج ارز از کشور می گردد، زراعت چوب بهترین و سودآورترین گزینه برای تامین چوب مورد احتیاج این واحدهاست؛ موضوعی که مورد تاکید مسئولان نیز قرار گرفته است و تسهیلاتی نیز برای حمایت از آن در نظر گرفته شده است.

  • فعالیت 101 واحد صنعتی در فراوری انواع پالت چوبی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از سرمایه گذاری 33 هزار میلیارد ریالی در صنعت سلولزی و اشتغال حدود 2 هزار نفر از محل این سرمایه گذاری در استان اطلاع داد. فرهاد دلق پوش درباره آنالیز راهکارهایی برای تامین منابع و مواد اولیه این صنعت گفت: از 33 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری صورت گرفته، 18 هزار میلیارد ریال در بخش اوراق فشرده چوبی و بقیه در بخش پالت سازی و صنایع چوبی سرمایه گذاری شده است. این مسئول اضافه کرد: به زودی شاهد اشتغال بیش از 700 نفر دیگر در آینده نزدیک خواهیم بود.

وی با اشاره به این که هم اکنون 6 واحد بزرگ فراورینماینده انواع اوراق فشرده چوبی با تکنولوژی مدرن و همچنین 101 واحد صنعتی در زمینه فراوری انواع پالت چوبی در گیلان فعالیت دارند، گفت: با توجه به سازگاری اقلیم و ظرفیتی که گیلان دارد می تواند به عنوان قطب صنعت سلولزی کشور مطرح گردد.

به گفته این مسئول، ضرورت دارد برای تامین مواد اولیه مصرفی و حفظ و نگهداری منابع طبیعی و حل موانع واردات چوب به ویژه از کشور روسیه اقدامات لازم را انجام دهیم.

دلق پوش همکاری و تعامل سازمان صمت و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان را مورد تاکید قرار داد و توضیح داد: با استفاده از روش های علمی برای فراوری مواد اولیه در این صنعت می توانیم در زمینه توسعه اشتغال و اقتصاد استان گام های مثبتی برداریم. این مقام مسئول گفت: طرح هایی همچون ساماندهی جنگل نشینان و تنفس جنگل یاری چندانی به احیای جنگل ها نکرده اند، بنابراین باید طرح های دیگری در نظر گرفته و اجرایی شوند.

  • گیلان؛ پیشتاز فراوری چوب فشرده

رئیس اداره صنایع غیرفلزی سازمان صمت گیلان هم در گفت وگو با خبرنگاران از اشتغال زایی بالای این صنعت در استان اطلاع داد. سعید اخلاقی بیان نمود: اکنون صنایع سلولزی جزو صنایع مدرن به حساب می آیند و اقلامی همچون نئوپان، کاغذ، ام دی اف و... فراوری می نمایند. وی اضافه کرد: از دهه 70 به بعد با ورود چوب فشرده یا همان ام دی اف و نئوپان، باز هم گیلان پیشتاز فراوری این محصول در کشور شد و رتبه اول کشور را به خود اختصاص داد. در محصولات دیگر همچون کاغذ، پالت، محفظه های چوبی و اقلام بسته بندی هم جزو اولین های کشور هستیم.

به گفته این مسئول، اجرای طرح تنفس جنگل باعث شده وزارت صمت با دقت بیشتری مجوز به این صنایع بدهد، زیرا فعالیت این صنایع وابسته به اجرای صحیح طرح زراعت چوب است. برای این کار حتی اقدام به افزایش واردات چوب از روسیه و آسیای میانه هم شده است. رئیس اداره صنایع غیرفلزی سازمان صمت گیلان ادامه داد: برای تامین چوب به همکاری منابع طبیعی برای شناسایی مناطق جلگه ای احتیاج داریم. اگر این همکاری وجود داشته باشد، شاهد توسعه بیشتر این صنایع در آینده خواهیم بود. وی ادامه داد: به طور کلی میزان اشتغال زایی در این بخش به بیش از 4500 نفر رسیده است. قطعا با بهره برداری از واحدهای جدید و سرمایه گذاری بیشتر این میزان تا سال آینده به 6 هزار نفر می رسد.

  • ضرورت صنوبرکاری در گیلان

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان این که زراعت چوب باید به معنای واقعی در گیلان توسعه یابد و اراضی موقت به صنعتگران داده گردد، گفت: صنوبرکاری در گیلان اگر به صورت منسجم توسط صاحبان صنعت انجام گردد، قطعا مفیدتر خواهد بود. محسن یوسف پور اضافه کرد: معتقدم با توجه به 564 هزار مترمربع اراضی جنگلی می توانیم با صنوبرکاری و زراعت چوب، جنگل ها را حفظ و نگهداری و به تقویت صنایع یاری کنیم. وی ادامه داد: بیش از 65 هزار هکتار زمین در گیلان زیر کشت صنوبر است که می توان مساحت آن را به یک میلیون هکتار افزایش داد. باید بین صنایع و منابع طبیعی پیوندی برقرار گردد تا نتایج مطلوبی به دست آوریم.

پارمیس: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای پارمیس

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4086

به "گیلان؛ پرچمدار صنایع ام دی اف و سلولزی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیلان؛ پرچمدار صنایع ام دی اف و سلولزی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید