گیتی آذرپی درگذشت

به گزارش کنفرانس هکا، گیتی آذرپی از ایران شناسان سرشناس در آمریکا درگذشت.

گیتی آذرپی درگذشت

به گزارش خبرنگاران، جامعه باستان شناسی ایران با تأیید درگذشت گیتی آذرپی درباره او نوشت: آذرپی زاده تهران بود، در سال 1953 پس از دوره دبستان با خانواده به آمریکا رفت. در انگلستان به دبیرستان رفت و در بازگشت به آمریکا با ادامه تحصیل در رشته تاریخ هنر به سال 1964 از دانشگاه برکلی کالیفرنیا دکترا گرفت و تا سال 2000 میلادی در همان دانشگاه تدریس کرد و با انجمن باستان شناسی آمریکا همکاری داشت.

آذرپی سال ها در هنر آسیای میانه به ویژه نقاشی سغدی و هنر اورارتویی به پژوهش پرداخت و از خود کتاب ها و مقالات متعددی به یادگار گذاشت.

گیتی آذرپی حدود 20 سال پیش کتابخانهٔ شخصی اش را به کاخ موزهٔ گلستان در تهران اهدا کرد، اما اطلاع دقیقی از سرنوشت آن مجموعهٔ نفیس در دست نیست.

البته، در سال 1393 مسئول وقت کتابخانه کاخ گلستان به ایسنا خبر داد که 38 کارتن شامل کتاب های خانم آذرپی و تعدادی کتاب قدیمی را تحویل گرفته بوده و از حدود سه سال قبل از آن تاریخ، کار تفکیک کتاب ها را شروع نموده و با تقسیم بندی موضوعی براساس قد، مقدار و رنگ، آن ها شماره گذاری شده و در قفسه های کتابخانه با قدری فاصله از دیگر کتاب های چاپی قرار داده شده است. به گفته طاهره ملامحمدی، کتاب های اهدایی خانم آذرپی به زبان های روسی، انگلیسی، هندی، ژاپنی و چینی بوده اند و نام این کتاب ها در دفتر اموال با عنوان اهدایی نوشته شده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 4 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16899

به "گیتی آذرپی درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیتی آذرپی درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید