گره گشایی به دست یـاران شهـر

به گزارش کنفرانس هکا، سال ها در یک محله زندگی نموده اند و از ابعاد و زوایا محله شان مطلع هستند. معتمدان محل سنگ شکیبا اهالی اند هستند.

گره گشایی به دست یـاران شهـر

همه معتمدان همسن و سال نیستند، اما یک وجه مشترک دارند و آن احساس مسئولیت نسبت به حل مسائل محله است. معتمدان با حوصله پای حرف ها می نشینند و به دنبال راهکار هستند و چه راهکاری بهتر از اینکه گره مسائل محلی به دست یاران شهر باز گردد. افرادی که ریز و درشت مسائل و مسائل محله را از زبان معتمدان می شنوند و برای حل آن کوشش می نمایند، به واقع یاران شهر هستند. در این گزارش پای صحبت معتمدان محلی نشستیم و درباره اتفاقات خوبی که با همکاری یاران شهر در محله شان افتاده صحبت کردیم.

شوکت محمدی ـ محله زرگنده

  • سپردن کارها به مردم نتیجه خوبی دارد

یاران شهر گوش شنوایی برای شنیدن مسائل مردم محل هستند و با توجه به توان اجرایی و امکاناتی که دارند می توانند برای برطرف مسائل اقدام نمایند. در محله ما به همت شورایاران کارهای خوبی از جمله روکش آسفالت خیابان ها و کوچه های فرعی اجرا شده است. یکی از مطالبات مردم واگذاری باشگاه ورزشی خیابان شهید دلیری برای عموم است. زمین چمنی هم انتهای بلوار آرش در اختیار دانشگاه آزاد است که بی استفاده مانده ، شورایاری پیگیر این موضوع هم بود که به جایی نرسید. سپردن امور محله به مردم کار درستی است و نتیجه خوبی هم دارد که بارها شاهد آن بوده ایم. ولی اگر اختیارات اعضای شورایاری بیشتر باشد به نظر می رسد به نتایج بهتری برای مردم محله برسیم. اعضای شورایاری داوطلبانه سرکار حاضر می شوند تا محله شان را به بهترین شکل ممکن و با همکاری همه ساکنان محله اداره نمایند.

ابوالقاسم بهاری ـ محله آرارات

  • شورایاری نهاد محلی برطرف مسائل است

با وجود اینکه حدود 2 دهه از ایجاد نهاد شورایاری می گذرد، به نظر می رسد این نهاد مردمی هنوز برای همه مردم شناخته شده نیست و مردم از نقش و وظیفه آن، چنان که باید و شاید آگاه نیستند. بعضی فکر می نمایند شورایاری بخشی از شهرداری است در حالی که شورایاری پارلمانی محلی است که برای تسهیل در حل مسائل محله فعالیت می نماید. برای حل مسائل محله باید مراحل نیازسنجی، تأمین بودجه و اجرا طی گردد. مرحله اول که اصلی ترین مرحله است به یاری شورایاران انجام می گردد. یکی از کارهای خوبی که در محله ما اجرا شده، برطرف بن بست یکی از کوچه ها به یاری شورایاران بود. این موضوع شاید مشکل کوچکی باشد اما برای ساکنان خیلی مهم بود، زیرا در حال حاضر دسترسی محلی و تردد آسان تری دارند. رسیدگی به این مسائل محلی و ریز از اهم وظایف شورایاری است.

امیرحسین کشانی ـ محله صدر

  • رساندن مسائل محله به گوش مدیران شهری

اگر خوشبینانه نگاه کنیم، شورایاری در محله ما توانسته بخشی از مسائل شهری را حل و فصل کند. مردم مسائل شهری را به گوش شورایاران می رسانند اما حل مسائل به اختیارات و بودجه ای که در اختیار شورایاری محله است مربوط می گردد. بیشتر این بودجه هم صرف نگهداشت شهر می گردد تا کارهای عمرانی و پروژه های کلان. این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که ما مسائل را به گوش شورایاران می رسانیم، اما آنها قدرت اجرایی ندارند و نمی توانیم از شورایاران انتظار داشته باشیم که آستین همت بالا بزنند و طرحی را در محله اجرا نمایند. آنها فقط پیشنهادهای مردم محله را بی واسطه به گوش مسئولان می رسانند. در محله ما در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیازسنجی شد و شاهد اقدامات خوبی بودیم. به عنوان مثال کوچه های پارسا و شهید غلامرضا کشانی که پله هایشان قدیمی و شکسته بود، سنگفرش شد تا اهالی بتوانند راحت و بی دردسر در این کوچه ها تردد نمایند.

مهدی سعیدی زاده ـ محله اختیاریه

  • چشم انتظار برطرف نیازها

در نگاه کلی به مقوله شورایاری در محله ها می توان گفت که در دوره های اول شاهد حضور مستمر و پررنگ شورایاران در محله ها بودیم. به اعتقاد من اگر اختیارات نهاد شورایاری در محله روز به روز بیشتر گردد، حتماً گره های بزرگ تری از مسائل مردم محله باز می گردد. به عنوان مثال، در محله ما معضل کمبود پارکینگ شدید است و مردم بارها از شورایاران خواسته اند تا از مدیران شهری بخواهند درباره راه اندازی پارکینگ طبقاتی در میدان اختیاریه اقدام نمایند. تعامل با املاک معارض در اجرای طرح ها از سوی شورایاران محله می تواند اجرای طرح را تسهیل کند و سرعت ببخشد. اولویت داشتن نظر شورایاران در اجرای پروژه های شهری بی شک به نفع مردم محله است. شورایاران در انجام کارهای فرهنگی از جمله برپایی مراسم مذهبی و جشن های مناسبتی همیشه حضور پررنگی در محله ها داشته اند. مردمی که اعضای شورایاری را انتخاب می نمایند به آنها اعتماد دارند و چشم امیدشان برای حل مسائل محله و ایجاد رفاه و آسایش در محله به شورایاران است.

محمد امین نجارزاده- محله سید خندان

  • ساخت مسجد محله با همکاری شورایاران

هر چه اثرگذاری شورایاران بیشتر گردد، مردم محله نفع بیشتری می برند. چرا که شورایاران نظر مردم و مسائل محله را بی واسطه به گوش مدیران شهری می رسانند و برای به انتها رسیدن نتیجه، پیگیری می نمایند و کارها به شکل مردمی انجام می گردد. یکی از درخواست های اهالی محله سید خندان ساخت مسجد در محله بود که این درخواست با ساخت مسجد امام علی(ع) در جنب سرای محله به ثمر رسید و رضایت اهالی را در بر داشت. از دیگر اقداماتی که با همکاری اهالی و شورایاران در محله ما در دست اقدام است باید به ساخت دارالقران در خیابان جلفا اشاره نمود. یکی از مهم ترین معضلات اهالی واقع شدن محله در محدوده طرح ترافیک زوج و فرد است. اتفاقی که باعث می شد مردم ساکنان این محدوده حتی برای تردد در همین محله و نه مسیرهای دورتر هم به دردسر بیفتند. مسئله دیگر در محله ما وجود فضای بی دفاع شهری در کنار مدرسه دخترانه شهید مفتح است که به محلی برای کارتن خواب ها تبدیل شده است. این موضوع هم به گوش شورایاران محله رسیده و امیدواریم با کوشش آنها و جدی دریافت بیشتر طرح ها و پیشنهادهای شورایاران از سوی مدیران شهری، شاهد سرو سامان دریافت این آسیب اجتماعی باشیم.

علی اکبر فرهنگ پورـ محله داودیه

  • در قبال محله مان مسئولیم

یکی از وظایف شورایاران می تواند این باشد که دقت مردم را نسبت به آنچه در محله شان می گذرد، بیشتر نمایند. شهروندانی که محله را از آنِ خود بدانند، حتماً در قبال آن احساس مسئولیت می نمایند. به نظر من وظیفه شورایاری فقط این نیست که درخواست های مردم را به انتها برساند. هرچند پیگیری برای برطرف مسائل از اهم وظایف شورایاری است. هر محله پایتخت ویژگی خاص خودش را دارد و شهروندان هم مطالبات خاص خود را دارند. اغلب اهالی محله ما میانسال هستند. در واقع، بیشتر ساکنان این محله پدربزرگ و مادربزرگ هایی هستند که فرزندان شان خارج از کشور زندگی می نمایند. طبیعی است که محله باید برای این قشر از ساکنان مناسب سازی گردد. به عنوان مثال یکی از مسائل محله ما مکانیزه نبودن پل های عابرپیاده است. با پیگیری شورایاران پل عابرپیاده مترو میرداماد مکانیزه شد تا اهالی بتوانند از آن استفاده نمایند. از سویی دیگر این محله با توجه به مراکز تجاری و اداری، جمعیت شناور زیادی در روز دارد.

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

طفره: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4285

به "گره گشایی به دست یـاران شهـر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گره گشایی به دست یـاران شهـر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید