کوچک ترین ربات دنیا به میزان یک مورچه

به گزارش کنفرانس هکا، دانشمندان در دانشگاه واشنگتن دو ربات کوچک ساخته اند. این ربات ها کوچک ترین، سبک ترین و سریع ترین ربات های کاملاً کاربردی هستند که تا به امروز ساخته شده اند.

کوچک ترین ربات دنیا به میزان یک مورچه

تینا مزدکی: واتر استرایدر (WaterStrider) و مینی باگ ربات های مینیاتوری هستند که از طریق دانشمندان ساخته شده اند. این ربات ها می توانند روزی برای کارهایی مانند گرده افشانی مصنوعی، جستجو و نجات، نظارت بر محیط زیست و بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرند. ربات مینی باگ که در کنفرانس بین المللی ربات ها و سیستم های هوشمند انجمن رباتیک و اتوماسیون IEEE گزارشی از کار خود ارائه می دهد، هشت میلی گرم وزن دارد، این در حالی است که وزن ربات واتر استرایدر 55 میلی گرم است. با این حال هر دو می توانند در حدود شش میلی متر در ثانیه حرکت کنند.

این ربات ها، اگرچه هنوز هم از بستگان بیولوژیکی خود عقب تر هستند اما در مقایسه با سایر میکروربات ها در این مقیاس سریع هستند. یک مورچه معمولاً تا پنج میلی گرم وزن دارد و می تواند تقریباً یک متر در ثانیه حرکت کند. کلید پیشرفت ربات های کوچک، محرک های کوچک آنهاست که باعث حرکت ربات ها می گردد. ظاهرا در ساخت این ربات ها از یک تکنیک ساخت تازه برای کوچک کردن محرک تا کمتر از یک میلی گرم استفاده شده و این محرک ها کوچکترین و سریعترین محرک هایی هستند که تا به امروز برای میکرو ربات ها ساخته شده اند.

فناوری محرک پیشرفته

محرک از ماده ای به نام آلیاژ حافظه دار استفاده می کند که می تواند هنگام گرم شدن، شکل را تغییر دهد. به آن حافظه دار می گویند زیرا به خاطر می آورد و سپس به شکل اولیه خود باز می گردد. برخلاف موتورهای معمولی که یک ربات را به حرکت در می آورد، این آلیاژها هیچ قسمت متحرک یا اجزای چرخان ندارند. توسعه محرک بسیار سبک وزن، قلمروهای تازهی را در دنیای میکرو ربات ها باز می کند.

آلیاژهای حافظه دار معمولاً برای حرکات رباتیک در مقیاس بزرگ استفاده نمی شوند زیرا بسیار کند هستند. با این حال، در مورد ربات های WSU، محرک ها از دو سیم آلیاژ حافظه دار کوچک با قطر 1/1000 اینچ ساخته شده اند. با اندازه کمی جریان، سیم ها را می توان به راحتی گرم و خنک کرد و به ربات ها اجازه می دهد تا باله های خود را تکان دهند یا پاهای خود را تا 40 بار در ثانیه حرکت دهند. در آزمایشات اولیه، محرک همچنین قادر بود بیش از 150 برابر وزن خود را بلند کند.

در مقایسه با سایر فناوری هایی که برای حرکت ربات ها استفاده می گردد، فناوری SMA نیز به اندازه بسیار کمی برق یا گرما برای حرکت دادن آنها نیاز دارد. سیستم SMA به اندازهی سیستم های پیچیده تر برای تامین انرژی نیاز دارد. برای مثال در حالی که ربات واتر استرایدر WSU برای حرکت خود با استفاده از 4 پای صفحه مانند، کشش سطحی را حفظ و از غرق شدن اجتناب می کند، یک حشره واقعی برای حرکت روی آب با پاهای خود حرکت پارویی کارآمدتری انجام می دهد و این یکی از دلایلی است که حشره واقعی می تواند بسیار سریعتر از نوع ربات گونه حرکت کند.

محققان مایلند از یک حشره دیگر کپی کنند و یک ربات از نوع راه رونده بر روی آب بسازند که می تواند در بالای سطح آب و همچنین درست زیر آن حرکت کند. آنها همچنین در حال کار بر روی استفاده از باتری های کوچک یا احتراق کاتالیزوری هستند تا ربات های خود را کاملاً مستقل و جدا از منبع تغذیه کنند.

منبع: scitechdaily

58323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 اسفند 1402 بروزرسانی: 10 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15539

به "کوچک ترین ربات دنیا به میزان یک مورچه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچک ترین ربات دنیا به میزان یک مورچه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید