کشف مقبره های خانواده اسکندر مقدونی

به گزارش کنفرانس هکا، نتایج یک تحقیق تازه نشان می دهد سه نفر از اعضای خانواده اسکندر مقدونی در مقبره های سلطنتی واقع در یونان دفن شده اند.

کشف مقبره های خانواده اسکندر مقدونی

به گزارش خبرنگاران، باستان شناسان احتمال می دهند پایان بقایای پدر، برادر ناتنی و پسر اسکندر مقدونی را در سه مقبره واقع در یک گورستان یونانی کشف نموده اند.

لایوساینس نوشت باستان شناسان مدت ها بر سر این موضوع با یکدیگر مباحثه می کردند که هر یک از اعضای خانواده اسکندر مقدونی در کدام یک از این سه مقبره دفن شده اند. اکنون نتیجه یک تحقیق بحث برانگیز ادعا می نماید که هویت اجساد دفن شده در هر یک از مقبره ها را شناسایی نموده است.

براساس نتایج مقاله ای که در دسامبر سال 2023 در ژورنال گزارش های علوم باستان شناسی منتشر شده است، این محوطه خاکسپاری که با نام گورپشته بزرگ شناخته می گردد در ورجینا، شهری در شمال یونان واقع شده و سه مقبره ای را دربرگرفته است که در طول قرن چهارم پیش از میلاد ساخته شده اند.

محققان در ابتدا این مجموعه مقبره ها را در دهه 70 میلادی کشف و پیشنهاد کردند دخمه هایی که به عنوان مقبره های ll ،l و III شناخته می شوند، در حقیقت محل دفن بقایای چند فرد سلطنتی هستند، که با اسکندر مقدونی، رهبر مقدونیه که از 336 قبل از میلاد تا زمان مرگش در سال 323 پیش از میلاد فرمانروایی می کرد، ارتباط نزدیکی داشته اند. این افراد، پدر اسکندر مقدونی، پادشاه فیلیپ دوم، پسرش الکساندر چهارم و برادر ناتنی بزرگترش، شاه فیلیپ سوم مقدونی هستند.

با این حال، همان طور که پیش تر اشاره شد همیشه بحث هایی درباره اینکه کدام خانواده سلطنتی در هر مقبره دفن شده است، وجود داشته است.

باستان شناسانی که در تحقیقات اخیر فعالیت داشتند برای مشخص هویت اسکلت ها به نوشته های باستانی موجود درباره هر فرد و هر گونه آسیب یا ناهنجاری اسکلتی که می تواند به شناسایی آن ها یاری کند، توجه کردند و آن ها را با نتیجه اشعه ایکس هر یک از اسکلت ها مقایسه کردند.

آنتونیو بارسیوکاس (Antonios Bartsiokas) محقق ارشد تحقیقات اخیر و استاد بازنشسته انسان شناسی در دانشگاه دموکریتوس تراکی در یونان، در ایمیلی به لایوساینس گفت: این تحقیق شبیه یک داستان باستانی کارآگاهی و مجذوب کننده بود.

بارسیوکاس و همکارانش، پادشاه فیلیپ دوم را به عنوان ساکن مقبره I بر اساس مفصل زانوی ذوب شده اسکلت مرد شناسایی کردند. این جراحت با شواهد تاریخی درباره لنگ زدن پادشاه فیلیپ دوم مطابقت دارد. به گفته محققان، او در کنار یکی از همسرانش، یعنی ملکه کلئوپاترا و فرزند تازه متولدشده شان به خاک سپرده شده است.

بارسیوکاس شرح داد: این نوزاد تنها فرد در سلسله مقدونیه بود که مدت کوتاهی پس از تولدش جان خود را از دست داد. بعلاوه سن اسکلت زن در زمان مرگ بر اساس خطوط صفحات رشد، 18 سالگی مشخص شده است. این عدد با سن کلئوپاترا در منابع باستانی مطابقت دارد.

با این حال، کارشناسان مدت ها استدلال نموده اند که بر خلاف نتیجه تحقیقات اخیر، پادشاه فیلیپ دوم نه در مقبره I ، بلکه در مقبره II دفن شده است.

از آنجایی که هیچ آسیب فیزیکی روی اسکلت مرد دفن شده در مقبره II یافت نشد، بر اساس تحقیقات نو این طور نتیجه گیری شد که پادشاه فیلیپ سوم مقدونی که پس از مرگ اسکندر بر مقدونیه حکومت کرد، در این مقبره دفن شده است. به گفته بارسیوکاس، او به همراه همسرش به خاک سپرده شده است.

بارسیوکاس اظهار کرد: شواهد اسکلتی فردی که در مقبره شماره دوم دفن شده است و الگوی استخوان های سوزانده شده او با شرایط مرگ شاه فیلیپ سوم مقدونی و همسرش مطابقت دارد.

علاوه بر این، اسکلتی که در مقبره دوم دفن شده است، سرنخ مرتبط با فیلیپ دوم را که یک جراحت چشم داشت، نشان نمی دهد. آنالیز های قبلی تایید نموده بود جمجمه مردی که در مقبره II دفن شده است، شامل یک جراحت در سمت راست است، اما این ادعاها پس از چندین آنالیز دیگر رد شدند.

در نهایت نیز محققان، فردی را که در مقبره III دفن شده است به عنوان اسکندر چهارم ، پسر نوجوان اسکندر مقدونی شناسایی کردند که در جریان کشمش بر سر قدرت پس از مرگ پدرش کشته شد.

ایان ورثینگتون (Ian Worthington)، استاد رشته تاریخ باستانی در دانشگاه مک کواری سیدنی که در تحقیقات اخیر نقشی نداشته است، در ایمیلی به لایوساینس شرح داد که تحقیق حیرت آور شامل تحلیل های غنی از آنالیز های پزشکی قانونی، بعضی از متن های باستانی و ذکر دیدگاه های مخالف است، اما او همچنان فکر می نماید فیلیپ دوم در مقبره II دفن شده است.

ورثینگتون شرح داد: از جمله نکات بسیار مهم، این است که دو اتاق مقبره دوم در زمان های مختلف ساخته شده اند، این درحالی است که محل خاکسپاری فیلیپ سوم و همسرش به عنوان محل خاکسپاری دوگانه برنامه ریزی شده بود و این یعنی ساخت هر دو مقبره باید همزمان باشد. بعلاوه نکته مهمی درباره جراحت اطراف چشم راست جمجمه مقبره II وجود دارد که با زخمی که فیلیپ در سال 354 قبل از میلاد در شهر متون متحمل شد، مطابقت دارد. حتی دیوارهای تزیین نشده این مقبره (برخلاف مقبره I) بیشتر با شرایط فیلیپ دوم همخوانی دارد؛ چراکه می دانیم پسر و جانشین او باید پدرش را به سرعت دفن می کرد تا با شورش یونانیان مقابله کند.

با این حال بارسیوکاس با این تفاسیر مخالف و معتقد است با وجود اینکه مقبره II دارای دیوارهای تزئین نشده است، دارای نمای پرنقش و نگاری در دیوار جلویی و پیش اتاقی چشمگیر است که تکمیل همه آنها مدتی طول می کشد و آن را به گزینه مناسبی برای دفن برادر ناتنی اسکندر و همسرش تبدیل می نماید.

ورثینگتون اضافه کرد: در نهایت، با توجه به شواهد و تحلیل های موجود و استدلال های تاریخی، هیچ کدام از کوشش ها برای شناسایی فرد دفن شده در مقبره II هرگز نمی تواند 100درصد قانع کننده باشد، اما به طور کلی، این مقبره به احتمال زیاد متعلق به بزرگترین پادشاه مقدونیه، فیلیپ دوم است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 2 اسفند 1402 بروزرسانی: 2 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15291

به "کشف مقبره های خانواده اسکندر مقدونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مقبره های خانواده اسکندر مقدونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید