کشف مجسمه بزرگ فرعون

به گزارش کنفرانس هکا، وزارت گردشگری و آثار تاریخی مصر بیان کرد که یک پروژه باستان شناسی مشترک بین مصر و ایالات متحده آمریکا در منیا، شهری در مصر، به کشف بخش بالایی یک مجسمه بزرگ تصویرگر رامسس دوم منجر شده است.

کشف مجسمه بزرگ فرعون

رویترز نوشت این مجسمه سنگی که 3.8 متر ارتفاع دارد، رامسس دوم را در حال نشسته و با تاجی مزین به مار کبرای سلطنتی نشان می دهد.

در بخش بالایی و پشت این مجسمه عبارات هیروگلیفی حک شده که در وصف شکوه رامسس دوم، یکی از قدرتمندترین فرعون های مصر باستان نوشته شده است.

قسمت پایینی این مجسمه بزرگ دهه ها قبل کشف شده بود و ارتفاع بخش بالا و پایین این مجسمه در مجموع به 7 متر می رسد.

به گفته مصطفی وزیری، دبیر شورای عالی آثار باستانی مصر، آنالیز ها تصدیق می نماید که بخشی از مجسمه که اخیرا کشف شده است با بخشی از مجسمه که در سال 1930 میلادی به وسیله یک باستان شناس آلمانی کشف شده بود، مطابقت دارد.

رامسس دوم که با نام رامسس کبیر نیز شناخته می گردد، سومین فرعون از نهمین دودمان مصر بود که در فاصله 1279 تا 1213 پیش از میلاد حکومت کرد. مورخان معتقدند در آن دوره تاریخ، میانگین طول عمر 32 سال بوده است. او ثروت و قلمرو کشورش را توسعه داد، بناهای تاریخی متعددی مانند ابوسمبل ساخت و پرتره های بی شماری از خود فراوری کرد تا تصویر سلطنتی قدرتمندی را به نمایش بگذارد.

پس از درگذشت رامسس دوم، جسد او در مقبره ای در دره پادشاهان دفن شد و بعدها به مخزن سلطنتی منتقل شد که در سال 1881 میلادی کشف شد. در سال 1976 پزشکی که بقایای این فرعون را آنالیز می کرد بیان کرد که جسد فرعون برای جلوگیری از پوسیدگی ناشی از رشد قارچ احتیاج به درمان فوری دارد. به همین منظور رامسس دوم باید به فرانسه می رفت. بر اساس مقررات فرانسه برای ورود و انتقال به این کشور باید پاسپورت معتبر ارائه گردد و در نتیجه مقام های مصر برای این فرعون پاسپورت صادر کردند.

منبع: گردشبان
انتشار: 15 اسفند 1402 بروزرسانی: 15 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15706

به "کشف مجسمه بزرگ فرعون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مجسمه بزرگ فرعون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید