کشف راز قدیمی ترین تتوی دنیا ، عکس

به گزارش کنفرانس هکا، اوتسی مرد یخی بیش از 5 هزار سال پیش درگذشت. کوهنوردان، جسد مومیایی شده او را در خندقی در ارتفاعات آلپ ایتالیا در سال 1991 پیدا کردند. اما قدیمی ترین مومیایی طبیعی اروپا، به لطف خالکوبی های متعدد روی بدن چروکیده اش، امروز همچنان به افشای اسرار ادامه می دهد.

کشف راز قدیمی ترین تتوی دنیا ، عکس

به گزارش خبرنگاران ، با وجود اینکه او بین سال های 3350 تا 3150 قبل از میلاد زندگی می کرد، محققان در استان تنسی آمریکا ادعا می نمایند که معمای نحوه نقش بستن این تتوها را کشف نموده اند.

به نقل از روزیاتو، آنها معتقدند که این خالکوبی ها احتمالاً به وسیله خود اوتسی و با استفاده از تکنیک ضربه با دست (Hand poking) اجرا شده است؛ روشی که در آن یک ابزار دستی تیز پیوسته به پوست ضربه می زند تا تتو ایجاد گردد.

یکی از کارشناسان با استفاده از چند تکنیک باستانی خود را تتو کرد تا متوجه گردد کدام یک به خالکوبی مرد یخی شباهت دارد.

آنها در مطالعه نو خود که در مجله اروپایی باستان شناسی منتشر شده اعلام نموده اند که اوتسی بعضی از اولین شواهد مستقیم از خالکوبی بشر در گذشته را ارائه می دهد.

این مرد باستانی در مجموع 61 تتو داشت که شامل 19 گروه از خطوط سیاه به طول کمتر از یک سانتیمتر بود.

با وجود دهه ها مطالعه، تا به امروز به طور دقیق تعیین نشده که خالکوبی های مرد یخی چگونه ایجاد شده و از چه ابزار و روش هایی استفاده شده است.

حدس های پیشین مبنی بر این بود که او با تکنیک برش (incision technique) این خالکوبی ها را ایجاد نموده که شامل بریدن پوست و سپس مالیدن جوهری با رنگدانه های گیاهی بر آن است.

اما محققان باستان شناسی تنسی (TDOA) اکنون این موضوع را زیر سوال برده و به جای آن ادعا می نمایند از تکنیک ضربه با دست استفاده شده است. روشی که در آن یک ابزار نوک نیز در جوهر تتو فرو می رود و سپس نقطه به نقطه به پوست ضربه می زند.

این تیم باستان شناسی با دنی ریدی یک تتوآرتیست از نیوزیلند همکاری کردند تا اطلاعات بیشتری در خصوص نحوه انجام تتوهای اوتسی مرد یخی به دست آورند.

آنها با استفاده از چهار تکنیک مختلف، تتوهای اوتسی را روی پای ریدی، انجام داده و به آنها اجازه بهبودی دادند و بعد آنها را با نمونه های اصلی مقایسه کردند.

دتر وولف گفت: هر بار که یک ابزار خالکوبی پوست را می شکافد، زخم کوچکی ایجاد می گردد. این زخم ها دارای ویژگی های متمایزی هستند که به نحوه ایجاد آنها بستگی دارد.

در حالی که روش برش، لبه های صاف و تمیزی ایجاد می نماید، تکنیک ضربه با دست دایره های کوچک دارای هم پوشانی یا اشکال نامنظم به وجود می آورد.

این تیم متوجه شد که تتوهای روی بدن مرد یخی بسیار شبیه به مورد دوم است و احتمالاً با یک استخوان یا درفش مسی ابزار نوک تیز کوچکی برای این کار ساخته شده بود. این ابزارهای دست ساز در کوه های آلپ و جایی که جسد مومیایی شده او پیدا شد نیز یافت شد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 اسفند 1402 بروزرسانی: 28 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16135

به "کشف راز قدیمی ترین تتوی دنیا ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف راز قدیمی ترین تتوی دنیا ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید