کشف آب برای اولین بار در دو سیارک!

به گزارش کنفرانس هکا، پژوهشی که در موسسه تحقیقات جنوب غربی اجرا شده، برای اولین بار مولکول های آب را روی دو سیارک شناسایی نموده است.

کشف آب برای اولین بار در دو سیارک!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، دانشمندان موسسه تحقیقات جنوب غربی (SwRI) با استفاده از داده های رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ یا سوفیا (SOFIA) که پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی آلمان (DLR) است، برای اولین بار مولکول های آب را روی سطح یک سیارک کشف کردند.

بر اساس گزارش ایسنا، دانشمندان چهار سیارک غنی از سیلیکات را با استفاده از دستگاه FORCAST برای تفکیک نشانه های طیفی فروسرخ میانی آنالیز کردند که نشان دهنده وجود مولکول های آب در دو مورد از آنهاست.

دکتر آنیسیا آردوندو (Anicia Arredondo) دانشمند موسسه تحقیقات جنوب غربی و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: سیارک ها بقایای فرآیند تشکیل شدن سیاره هستند. بنابراین، ترکیبات آن ها با توجه به جایی که در سحابی خورشیدی تشکیل شده اند، فرق دارد. توزیع آب روی سیارک ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا می تواند نحوه انتقال یافتن آب به زمین را آشکار کند.

سیارک های بدون آب یا خشک سیلیکات، نزدیک به خورشید تشکیل می شوند، اما مواد یخی در فاصله دورتری از خورشید به هم می پیوندند. درک کردن مکان سیارک ها و ترکیبات آن ها به ما می گوید که چگونه مواد در سحابی خورشیدی از زمان شکل گیری توزیع شده و تکامل یافته اند. توزیع آب در منظومه شمسی ما، اطلاعاتی را پیرامون نحوه توزیع آب در سایر منظومه های خورشیدی ارائه می دهد و از آنجا که آب برای حیات روی زمین لازم است، نشان می دهد که در کدام قسمت از منظومه شمسی و فراتر از آن باید در پی حیات باشیم.

آردوندو گفت: ما یک ویژگی را شناسایی کردیم که به طور واضح به مولکول های آب در سیارک های آیریس (Iris) و ماسالیا (Massalia) نسبت داده می گردد. ما تحقیقات خود را براساس موفقیت گروهی انجام دادیم که مولکول های آب را روی سطح ماه مقابل نور خورشید پیدا کردند. ما معتقد بودیم که می توانیم از رصدخانه سوفیا برای یافتن این نشانه طیفی در اجرام دیگر استفاده کنیم.

رصدخانه سوفیا، مولکول های آب را در یکی از بزرگترین دهانه ها واقع در نیم کره جنوبی ماه شناسایی کرد. مشاهدات پیشین، نوعی هیدروژن را هم روی ماه و هم روی سیارک ها شناسایی نموده بودند، اما نمی توانستند بین آب و هیدروکسیل تمایز قائل شوند. دانشمندان تقریبا معادل یک بطری آب 12 اونسی را کشف کردند که در یک متر مکعب خاک روی سطح ماه به دام افتاده و از نظر شیمیایی به مواد معدنی پیوند خورده بود.

آردوندو گفت: براساس قدرت ویژگی های طیفی، فراوانی آب در سیارک با قسمت روشن ماه مطابقت دارد. به طور مشابه، آب در سیارک ها می تواند با مواد معدنی پیوند داشته باشد، به سیلیکات جذب گردد و در آن به دام بیفتد یا حل گردد.

داده های دو سیارک کم نورتر موسوم به پارتنوپ (Parthenope) و ملپومنه (Melpomene) آن قدر پر از نویز بودند که نمی توان به نتیجه گیری قطعی رسید. دستگاه FORCAST ظاهرا آن قدر حساس نیست که در صورت وجود ویژگی طیفی، آب را تشخیص دهد. در هر حال، گروه پژوهشی موسسه تحقیقات جنوب غربی با در اختیار داشتن این یافته ها، از تلسکوپ فضایی جیمز وب استفاده کردند تا اپتیک دقیق و نسبت سیگنال به نویز برتر آن را برای آنالیز اهداف بیشتری به کار بگیرند.

آردوندو گفت: ما مقدار گیری های اولیه را برای دو سیارک دیگر با جیمز وب طی مرحله دوم انجام داده ایم. ما پیشنهاد دیگری را برای مرحله بعدی داریم تا 30 هدف دیگر را آنالیز کنیم. این مطالعات، درک ما را از توزیع آب در منظومه شمسی افزایش خواهند داد.

این پژوهش در Planetary Science Journal به چاپ رسید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 بهمن 1402 بروزرسانی: 24 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15054

به "کشف آب برای اولین بار در دو سیارک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آب برای اولین بار در دو سیارک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید