کاخ سفید: تحریم های روسیه ربطی به هدف مشترک در مذاکرات وین ندارد

به گزارش کنفرانس هکا، سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری با اشاره به این که مذاکرات وین پیش رفت زیادی داشته است، موضوع تضمین دهی آمریکا به روسیه در زمینه تاثیر تحریم های مسکو بر همکاری اش با ایران را موضوعی بی ربط به مذاکرات وین تلقی کرده و آن را رد کرد.

کاخ سفید: تحریم های روسیه ربطی به هدف مشترک در مذاکرات وین ندارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از وبگاه کاخ سفید، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره شرایط مذاکرات وین گفت: مهم ترین دلیل برای تمرکز ما بر روی این مذاکرات با ایرانی ها و شرکای گروه 1+5 ، جلوگیری از دست یابی ایران به یک سلاح هسته ای بوده است. دلیل حضور ما در این مذاکرات این است. ما نزدیک تر شده ایم. هنوز بخش های مهمی مانده است که باید رویشان کار کنیم. اما مطمئنا مبحث نفت یکی از آن هاست ولی مهم ترین دلیل جلوگیری از دست یابی ایران به یک سلاح هسته ای است.

ساکی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا با توجه به این که وزیر امور خارجه آمریکا گفته است تحریم های اعمال شده بر روسیه ارتباطی با همکاری با مسکو در زمینه توافق هسته ای ایران ندارد، آیا آمریکا طبق درخواست مسکو، ضمانتی کتبی در زمینه عدم اثرگذاری این تحریم ها بر همکاری روسیه با ایران به دولت پوتین خواهد داد تا کار مذاکرات وین به پایان برسد، گفت: من فکر می کنم ما باهم در این زمینه پیش رفت هایی داشته ایم. روسیه عضوی از گروه 1+5 است. من فکر نمی کنم کسی بر این عقیده باشد دستیابی ایران به سلاح هسته ای به نفعشان است. این رویکردی است که ما به این مذاکرات داریم و مطمئنا همان طور که وزیر امور خارجه دیروز گفت، ما بر این عقیده نیستیم که تحریم علیه آن ها ارتباطی با این هدف مشترک داشته باشد.

او در ادامه گفت: ما بر این باور نیستیم که روسیه بخواهد ایران یک سلاح هسته ای داشته باشد.

سخنگوی کاخ سفید با اشاره به پیش رفت حاصل شده در مذاکرات گفت: ما همچنان پیش رفت زیادی داشته ایم. واضح است که چیزهای سخت تر همواره آخر یک فرایند رخ می دهند و این جایی است که فعلا در آن قرار داریم.

به گزارش خبرنگاران، تاکید این سخنگوی کاخ سفید بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای در حالی مطرح شده که مقامات کشورمان همواره تاکید داشته و دارند که سلاح هسته ای در دکترین دفاعی ایران هیچ جایگاهی نداشته و نخواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13637

به "کاخ سفید: تحریم های روسیه ربطی به هدف مشترک در مذاکرات وین ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ سفید: تحریم های روسیه ربطی به هدف مشترک در مذاکرات وین ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید