چین وارد رقابت با نورالینک شد؛ رونمایی از تراشه مغزی برای کنترل اجسام با کمک افکار

به گزارش کنفرانس هکا، محققان چینی به تازگی در انجمن Zhongguancun پکن از اولین مدل هوش مصنوعی تبدیل متن به ویدیو این کشور با نام Vidu در رقابت با Sora از OpenAI رونمایی کردند. در همین کنفرانس همچنین از سیستم رابط مغز و ماشین (BMI) موسوم به NeuCyber Array BMI نیز رونمایی شده است که می توان از آن به عنوان فناوری شبیه به تراشه مغزی شرکت نورالینک یاد کرد.

چین وارد رقابت با نورالینک شد؛ رونمایی از تراشه مغزی برای کنترل اجسام با کمک افکار

براساس گزارش های منتشرشده، ظاهراً چینی ها فناوری تراشه مغزی خود را در این انجمن نمایش داده اند؛ هرچند هنوز هیچ ویدیویی از آن در اینترنت منتشر نشده است. نشریات چینی می گویند در این ویدیو یک میمون که رشته های الکترود در مغز آن کاشته شده بود، توانسته است با افکار خود یک بازوی رباتیک را کنترل کرده و با کمک آن، یک توت فرنگی را از جای خود بلند کند.

تراشه مغزی چین

لو مینمین، مدیر مؤسسه چینی تحقیقات مغز در پکن که این سیستم را با شرکت NeuCyber NeuroTech توسعه داده است، می گوید:

سیستم NeuCyber Array BMI شکاف به وجودآمده درزمینه فناوری رابط تهاجمی مغز و ماشین با عملکرد بالا در چین را پر می کند.

او در ادامه می گوید این سیستم به عنوان یک بزرگراه اطلاعاتی برای مغز عمل می کند و ضمن ساده کردن ارتباط با دستگاه های خارجی، فناوری های پیشرفته را در تعامل میان انسان و ماشین و هوش ترکیبی ارائه می کند. مینمین می گوید:

به طور خلاصه، این فناوری تغییرات ظریف سیگنال های الکتریکی نورون ها را ثبت می کند و پس از رمزگشایی اهداف مغز، می تواند افکار را محقق کند.

سیستم NeuCyber Array BMI از سه جزء اصلی تشکیل شده است. دو جزء اول آرایه میکروالکترودی انعطاف پذیر با توان عملیاتی بالا و یک سیستم اکتساب سیگنال عصبی با سرعت بالا با هزار کانال هستند. جزء سوم نیز یک الگوریتم رمزگشایی عصبی پیشرفته براساس مکانیزم کنترل پیش خورد (فیدفوروارد) است که می تواند یک نقشه دقیق بین فعالیت عصبی مغز و پارامترهای حرکتی تولید کند.

آکادمی مهندسی چین ضمن استقبال از این فناوری می گوید که این رابط مغز و ماشین چشم اندازهای کاربردی گسترده ای دارد و در آینده می تواند به انجام برنامه های مختلفی کمک کند و بهبود کیفیت زندگی مردم را به همراه خواهد داشت.

منبع: دیجیاتو

منبع: انتخاب
انتشار: 9 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17005

به "چین وارد رقابت با نورالینک شد؛ رونمایی از تراشه مغزی برای کنترل اجسام با کمک افکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین وارد رقابت با نورالینک شد؛ رونمایی از تراشه مغزی برای کنترل اجسام با کمک افکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید