چه موقع باید گیاهان را جا به جا کرد؟

به گزارش کنفرانس هکا، تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی فواید زیادی دارد، یکی از مهم ترین فواید جا به جایی گیاه این است که فضای بیشتری به رشد گیاه می دهد. در غیر این صورت گیاهان ممکن است دچار خفه گی شوند و جذب مواد مغذی و آب مورد احتیاج برای گیاه سخت می گردد. جا به جایی گیاه و تعویض گلدان باعث می گردد گیاه در خاک جدیدی سرشار از مواد معدنی رشد کند. بعلاوه در حین تغییر گلدان می توانید ریشه های گیاهان را را آنالیز کنید و بخش های بیمار را جدا کنید. اگر به طور تصادفی گیاهان را بیش از حد آبیاری نموده باشید و ریشه ها پوسیده شده باشند با این روش از مرگ گیاه جلوگیری می کنید. بنابراین اگر می خواهید باغچه یا گلخانه شما پر از گیاه باشد جا به جایی گیاه مهم است. اما برای برترین نتیجه و کاهش استرس گیاه باید این کار را در زمان درست انجام دهید. این زمان می تواند از گیاه به گیاه دیگر متفاوت باشد.

چه موقع باید گیاهان را جا به جا کرد؟

چه زمانی باید گیاهان را جا به جا کرد؟

توجه داشته باشید که میزان گلدان ها را باید به تدریج افزایش دهید. گلدان های بزرگتر آب بیشتری را در خود نگه می دارند که می تواند منجر به پوسیدگی ریشه گردد. از خاک تازه گلدان برای تامین مواد مغذی تازه و بهبود ساختار خاک بهره ببرید. ریشه ها را با دقت جا به جا کنید تا آسیبی ها به آن ها نرسد. با این کار به گیاه استرس و شوک وارد نمی کنید.

5 علامت که نشان می دهد باید گلدان گیاه را عوض کنید

چند علامت وجود دارد که در صورت مشاهده باید برای جا به جایی گیاهان آپارتمانی اقدام کنید.

  • ریشه های قابل مشاهده: یکی از ساده ترین راه ها برای معین اینکه آیا گیاه شما احتیاج به گلدان تازه دارد یا خیر، آنالیز ریشه ها است. ریشه ها ممکن است به وسیله سوراخ گلدان بیرون بیایند یا در سطح خاک حلقه شوند. این مورد در گیاه فیکوس معمولا اتفاق می افتد.
  • خاک خشک: نشانه دیگر این است که خاک گیاه سریع تر از قبل خشک می گردد. اگر آب مستقیما از گلدان عبور کند، ممکن است به این معنی باشد که ریشه گیاه متراکم است و خاک فشرده شده است.
  • گلدان های شکسته: گیاهان خاصی مانند گیاهانی که دارای ریشه های غده ای یا ساقه های زیرزمینی دارای رشد افقی هستند (مانند سانسوریا یا زاموفیلیا) می توانند چنان فشاری بر روی گلدان ها وارد نمایند که به مرور زمان تغییر شکل داده یا حتی می شنمایند. اگر گلدان شکست یا تغییر شکل نشان داد باید به فکر جا به جایی گیاه باشید.
  • گیاهان سنگین: اگر گیاه برای گلدانش خیلی بزرگ باشد، ممکن است گلدان به راحتی واژگون گردد. گل یشم به مرور زمان به درختچه های کوچکی تبدیل می گردد و سنگین می شوند.
  • توقف رشد: رشد آهسته تر از حد معمول به این معنی است که گیاه شما ممکن است به فضای بیشتری احتیاج داشته باشد.

برترین زمان جا به جایی گیاهان آپارتمانی

برترین زمان برای تغییر گلدان گیاهان در بهار و تابستان است، زمانی که روز ها طولانی تر می شوند و رشد گیاه فعال تر است. تغییر گلدان در ماه های سرد زمستان می تواند به گیاهان شوک وارد کند و به ریشه ها آسیب برساند. تغییر گلدان در اوایل بهار به گیاه اجازه می دهد تا خاک تازه استفاده کند و بهتر رشد کند.

کدام گیاهان به تعویض گلدان احتیاج دارند؟

بعضی از گیاهان گرمسیری مانند فیلودندرون و گیاهان عنکبوتی اگر نور کافی دریافت نمایند به سرعت رشد می نمایند و ریشه های آن ها سریعتر از سایر گیاهان رشد می نمایند. اگر گیاهان نور زیادی دریافت می نمایند، ممکن است جا به جایی گیاه در هر سال ضروری باشد. دیگر گیاهانی مانند برگ انجیری ها و نخل های زینتی دارای رشد سریع هستند. این گیاهان سالانه بیش از 30 سانتی متر افزایش می یابند. این گیاهان را هر 12 تا 18 ماه یکبار به یک گلدان بزرگ تر منتقل کنید. بسیاری از سرخس ها نیز به سرعت رشد می نمایند و احتیاج گلدان بزرگ تر دارند.

کدام گیاهان کمتر به جا به جایی احتیاج دارند؟

کاکتوس ها و ساکولنت ها هر سال احتیاجی به تغییر گلدان ندارند. هر دو تا سه سال می توانید گلدان این گیاهان را عوض کنید. بعضی از انواع گیاه سانسوریا به خاطر انعطاف پذیری زیاد می توان هر دو تا سه سال یکبار گلدان آن را عوض کرد. زاموفیلیا را نیز می توان کمتر از سایر گیاهان جا به جا کرد. این گیاهان تقریبا رشد کندی دارند و می توانند چندین سال در یک گلدان بمانند.

کلام آخر

علاوه بر جا به جایی گیاه مراحل مهم دیگری نیز برای یاری به شکوفایی و رشد آن ها وجود دارد. این مراحل شامل آبیاری درست، محافظت از آن ها در برابر گرما و سرما و آفات گیاهان است. بعلاوه قبل از تعویض گلدان بهتر است ریشه گیاه آنالیز کنید و بخش هایی که از ریشه که آفت زده اند و بیمار هستند را جدا کنید.

منبع: HomesAndGardens

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 بهمن 1402 بروزرسانی: 2 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14450

به "چه موقع باید گیاهان را جا به جا کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه موقع باید گیاهان را جا به جا کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید