چه عواملی، ترامپ را مجبور به خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاورمیانه نموده است ؟

به گزارش کنفرانس هکا، یک کارشناس مسائل آمریکا اظهار کرد: آمریکا به دلیل مسائل مالی و فرسایش اعتبار سیاسی اش در عرصه جهانی چاره ای ندارد که یک بازبینی اساسی در رویکرد خود نسبت به مسائل جهانی و منطقه خاورمیانه داشته باشد تا از میزان بار سنگینی که اکنون حمل می نماید، بکاهد.

چه عواملی، ترامپ را مجبور به خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاورمیانه نموده است ؟

امیرعلی ابوالفتح در گفت وگو با خبرنگاراندر خصوص تصمیم اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج نیروهای نظامی این کشور از شمال سوریه و دیگر سیاست های رئیس جمهور این کشور در خصوص مسائل خاورمیانه اعلام کرد: به نظر می رسد که باید بین تفکرات ترامپ که بخشی از جامعه فکری آمریکا معروف به ملی گراها را نمایندگی می نماید با دیگر نخبگان آمریکایی که در اکثریت هستند و به ادامه سیاست های آمریکا در عرصه دنیای مبتنی بر دنیا شمولی و نقش آفرینی در عرصه بین المللی دلبستگی دارند، تفکیک قائل شد.

وی با بیان اینکه گروهی که ترامپ نمایندگی افکار عمومی آنها را بر عهده دارد در آمریکا در اقلیت هستند ولی عالیترین مقام تصمیم گیری یعنی ریاست جمهوری در دست آنها است ، ادامه داد: ترامپ از مدت ها پیش بحث خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه را مطرح نموده بود چرا که او معتقد است که باید تعهدات آمریکا در برابر موضوعات کم اهمیت در عرصه دنیای کاهش پیدا کند و دولت واشنگتن در برابر تامین منافع دیگران هزینه ای پرداخت نکند، تصمیم اخیر ترامپ در خصوص سوریه نیز متاثر از همین رویکردی است که به آن اشاره شد، گرچه مخالفت ها با این رویکرد در آمریکا گسترده است.

این کارشناس مسائل آمریکا با اعتقاد بر اینکه دولت واشنگتن به دلیل مسائل مالی و فرسایش اعتبار سیاسی اش طی سال های اخیر، چاره ای جز این ندارد که یک بازبینی اساسی در رویکرد خود نسبت به مسائل دنیای و منطقه ای داشته باشد ، توضیح داد: اگر هزینه هایی که اکنون آمریکا برای دخالت در امور دنیای صرف می نماید متوقف نگردد و این هزینه ها به انجام جراحی مالی در آمریکا اختصاص داده نگردد این کشور طی سال های آینده از رقبای خود عقب می ماند. گرچه باید به این موضوع توجه کرد که سیاست در آمریکا به جنگ ، مداخله نظامی و پرداخت هزینه در ارتباط با این موضوعات عادت نموده، چرا که تامین منافع بخشی از جامعه آمریکا از این طریق حاصل می گردد و آنها در برابر تغییر این سیاست مقاومت خواهند کرد.

ابوالفتح با اعتقاد بر اینکه اگر جریان ملی گرا به ریاست ترامپ در آمریکا مجبور به عقب نشینی از سیاست مورد اشاره گردد، این عقب نشینی کوتاه مدت خواهد بود، اظهار کرد: آمریکایی ها چاره ای ندارند که سیاست خود در خاورمیانه را تغییر دهند و مسئولیت ها را به کشورهای متحد خود واگذار نمایند و از سیاست حضور فیزیکی در منطقه دست بردارند.

این کارشناس مسائل آمریکا در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه در تحلیل ها باید به این موضوع توجه داشت که ترامپ دارای شخصیتی نمایشی است، گفت: طبق اخبار منتشر شده آمریکایی ها قرار است تعداد محدودی از نیروهای خود را از سوریه خارج نمایند ولی ترامپ با بزرگنمایی کوشش دارد که این موضوع را به یک موفقیت بزرگ برای خود تبدیل کند. در حالیکه میزان نیروهایی که قرار است خارج شوند عدد بزرگی نیست و خروج این میزان از نیروها از این منطقه تغییری در سرنوشت خاورمیانه ایجاد نمی نماید.

وی در خاتمه اظهارات خود تاکید نمود: اگرچه ممکن است ترامپ نتواند سیاست خاورمیانه ای آمریکا را که سال ها است از سوی دولتمردان این کشور دنبال می گردد، تغییر دهد و در برابر مخالفت ها مجبور به عقب نشینی گردد ولی در نهایت جامعه نخبگان آمریکا ، این کشور را به سمت تغییر سیاست های خاورمیانه آمریکا سوق خواهند داد چرا که چاره ای جز این ندارند.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6379

به "چه عواملی، ترامپ را مجبور به خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاورمیانه نموده است ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه عواملی، ترامپ را مجبور به خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاورمیانه نموده است ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید