چغازنبیل تعطیل شد

به گزارش کنفرانس هکا، بنابر اعلام اجرا شده از سوی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل، این اقدام به علت بارندگی سنگین و حفاظت پیشگیرانه از ارزش های برجسته میراث جهانی جغازنبیل اجرا شده است.

چغازنبیل تعطیل شد

پایگاه میراث جهانی چغازنبیل بعلاوه اعلام نمود موزه هفت تپه در این دو روز باز خواهد بود و همچنان میزبان بازدیدکنندگان است.

چغازنبیل در 15 کیلومتری شوش در استان خوزستان واقع شده و نخستین میراث تاریخی ایران است که در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

این مجموعه به علت نوع ساختار و معماری که دارد، در روزهای بارندگی و یک روز پس از آن معمولا تعطیل است.

این شهر عیلامی به دستور اونتاش ناپیریشا در چهارده قرن پیش از میلاد ساخته شده، به همین علت نام آن را الاونتاش، یعنی شهر اونتاش نامیده اند. شهر از سه حصار (حصار بیرونی، حصار میانی و حصار درونی) تشکیل و در مرکز درونی ترین حصار، زیگورات شهر بنا شده است. علاوه بر زیگورات، در جای جای مختلف شهر، معابد و ساختمانهای آئینی، مسکونی، مهندسی و آرامگاهی نیز ساخته شده است.

کاوش در چغازنبیل از سال 1935 میلادی به وسیله هیأت فرانسوی مستقر در شوش شروع شد و بیشتر کاوش ها به سرپرستی رومن گیرشمن از سال 1951 تا 1962میلادی انجام شد.

در مرکز شهر، بزرگترین معبد که همان زیگورات است، واقع شده است. زیگورات چغازنبیل در دو مرحله ساخته شده است. در مرحله اول فقط یک حیاط مربع با اتاق هایی در اطراف حیاط بوده است. ورودی این اتاق ها به حیاط مرکزی باز می شدند. در مرحله دوم، ورودی های اتاق ها را مسدود کردند و طبقات دوم، سوم و چهارم را به صورت حجم های تو پر خشتی از کف حیاط مرکزی ساختند. پی هر سه این طبقات بر حیاط مرکزی قرار دارند. راه دسترسی به اتاق هایی که قبلا ورودی آن از حیاط مرکزی بود، نیز از سقف طبقه اول و با یاری پلکان بوده است. روی طبقه چهارم نیز، معبد اعلی را ساختند.

براساس اطلاعات منتشر شده در پایگاه میراث جهانی چغازنبیل، احتمالا زیگورات در زمان رونق شهر، حدود 52 متر ارتفاع داشته که متاسفانه امروز فقط دو طبقه و نیم از آن به ارتفاع 25 متر از سطح زمین به جای مانده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 29 اسفند 1402 بروزرسانی: 29 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16170

به "چغازنبیل تعطیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چغازنبیل تعطیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید