پیش بینی اینشتین به حقیقت پیوست؛ معرفی نخستین موتور پروتونی برای خودروها

به گزارش کنفرانس هکا، فرایند همجوشی هسته ای از مدت ها پیش شناخته شده است، بااین حال یافتن راهی برای استفاده از آن برای نیروبخشی به خودروها موردبحث دانشمندان بوده است. اکنون یک استارتاپ با معرفی موتور پروتونی، این رؤیا را به حقیقت تبدیل کرده است.

پیش بینی اینشتین به حقیقت پیوست؛ معرفی نخستین موتور پروتونی برای خودروها

چرا تولید موتور هسته ای این قدر طول کشید؟

رؤیای ساخت موتوری کوچک که با استفاده از همجوشی هسته ای عمل کند، نخستین بار از طریق فیزیکدان برجسته، آلبرت اینشتین معرفی گشت. در اوایل سال 1929، اینشتین در مورد امکان ایجاد یک موتور پروتونی مبتنی بر همجوشی هسته ای نظریه پردازی کرد. این پیشرانه می توانست فضاپیما را با سرعتی نزدیک به سرعت نور به حرکت درآورد. ایده این بود که از دمای همجوشی بالا برای بیرون راندن جریانی از پروتون ها و ایجاد نیروی رانش استفاده شود.

تلاش های قبلی برای تولید یک موتور مبتنی بر همجوشی هسته ای به دلیل محدودیت های تکنولوژیک شکست خورده بود. بااین حال پیشرفت های علمی دهه های اخیر، این موضوع را به واقعیت نزدیک کرده است. یکی از اصلی ترین پیشرفت ها درزمینه مواد نوی است که قادر به تحمل دمای فوق العاده بالا در یک رآکتور همجوشی هسته ای هستند. آلیاژهای ویژه و سرامیک های پیشرفته برای تحمل پلاسمای فوق داغ لازم برای همجوشی ساخته شده اند.

هم زمان با پیشرفت های علمی در ساخت آلیاژها و سرامیک های نو، دانشمندان امروزه مدل های محاسباتی بسیار دقیق تری برای شبیه سازی و کنترل واکنش های همجوشی دارند. این مزیت ظرفیت بیشتری برای تثبیت و حفظ واکنش های لازم ایجاد می کند.

علاوه بر موارد یادشده، تکنیک های نوی برای محصورکردن مغناطیسی و میدان های الکتریکی برای مهار پلاسمای داغ به دست آمده اند. این تکنیک ها از تماس پلاسما با دیواره های رآکتور جلوگیری می کند که باعث خنک شدن آن و توقف واکنش می شود. آهنرباهای ابررسانای نو کلید این مزیت هستند.

نگاهی به ایده موتور پروتونی

ساخت موتور پروتونی را استارتاپ راکی استار (RocketStar) بر عهده گرفته است. این استارتاپ فعالیت خود را در سال 2021 آغاز کرد. پیشرانه همجوشی هسته ای این استارتاپ، اکنون درحال توسعه است. این موتور از همجوشی هسته های هیدروژن برای تولید تکانه های بسیار قدرتمند استفاده می کند.

طراحی RocketStar براساس همجوشی پروتون از طریق یک میدان مغناطیسی قیفی شکل است. پروتون ها به خاتمهی پهن قیف تزریق می شوند، سپس با نزدیک شدن به خاتمهی باریک قیف فشرده شده و به دما و چگالی بسیار بالایی می رسند.

همجوشی مقادیر زیادی انرژی آزاد می کند که با سرعت بالا به جت پلاسما تبدیل می شود. این امر نیروی رانش را بدون نیاز به پیشرانه های شیمیایی فراهم می کند. سوخت همجوشی (هیدروژن) عملاً خاتمه ناپذیر است. ازاین رو در بلندمدت می تواند وسایل نقلیه را بدون محدودیت به حرکت درآورد. البته تا زمان عملی شدن این موتور، زمان بسیاری به جای مانده است.

منبع: دیجیاتو

منبع: انتخاب
انتشار: 2 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16864

به "پیش بینی اینشتین به حقیقت پیوست؛ معرفی نخستین موتور پروتونی برای خودروها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی اینشتین به حقیقت پیوست؛ معرفی نخستین موتور پروتونی برای خودروها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید