پایان فاز دوم مرمت خانه تاریخی صادقی لاهیجان

به گزارش کنفرانس هکا، مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان گفت: مرمت خانه صادقی لاهیجان به عنوان یکی از خانه های تاریخی شاخص استان توسط اداره کل گیلان به اتمام رسید.

پایان فاز دوم مرمت خانه تاریخی صادقی لاهیجان

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان شهرود امیر انتخابی ضمن اعلام این خبر گفت: خانه تاریخی محمدصادقی یکی از بناهای ساخته شده در دورهٔ قاجار است که در بافت قدیمی شهر لاهیجان واقع شده است و در تاریخ 24 آذر 1354 با شماره ثبت 1498 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خوشبختانه هم اکنون این بنای تاریخی در اختیار اداره میراث فرهنگی شهرستان لاهیجان واقع شده است.

او ادامه داد: فاز اول عملیات مرمت دیوارهای حیاط پیرامون بنا در سال 96 بااعتبار 450 میلیون ریال انجام شد. فاز دوم عملیات مرمت برای تکمیل مرمت دیوارهای حیاط پیرامون بنا، احیای سر در ورودی قدیمی و مرمت سرویس بهداشتی نیز بااعتبار 175 میلیارد ریال از ابتدای تابستان 98 آغاز شد و ظرف مدت سه ماه به پایان رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان در ادامه با اشاره به تزئینات گچ بری و ویژگی های معماری و تزئینات این بنا گفت: ساختمان این بنای تاریخی از یک تالار و یک شاه نشین با طاق گنبدی و سقف مقرنس کاری شده وارسی های مشبک با شیشه های رنگی تشکیل شده است. اتاق های جنبی آن نیز تزئینات نقاشی و گچ بری دارد. تزئینات این بنا بسیار ظریف و استادانه اجراشده است و به طور کامل مشخصات معماری مسکونی دوره قاجار را در گیلان به تصویر می کشد. دو در ورودی آن به شاه نشین بنا مرتبط شده و بالای درها، پنجره های مشبک نصب شده اند. یک نوار مقرنس نیز ایوان را که دو ستون چوبی دارد، احاطه کرده است. طاقچه ها و دیوارهای داخل تالار و اتاق ها همه دارای نقش های تزئینی بارنگ روغن است.

طرفداران رونالدو: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: میراث آریا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5918

به "پایان فاز دوم مرمت خانه تاریخی صادقی لاهیجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایان فاز دوم مرمت خانه تاریخی صادقی لاهیجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید