پارچه های پنبه ای با فناوری نانو ضد چروک شدند

به گزارش کنفرانس هکا، مینا شاکری نماینده در مرکز صنعتی سازی فناوریهای کاربردی ستاد توسعه فناوری نانو (آیکن) در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: عدم ثبات ابعادی و چروک پذیری منسوجات پنبه ای، یکی از مسائل و معایب این الیاف است که همواره مصرف کنندگان با آن روبرو هستند.

پارچه های پنبه ای با فناوری نانو ضد چروک شدند

وی با بیان اینکه استفاده از رزین های فرمالدهید و پلی کربوکسیلیک اسیدها روش هایی هستند که در این زمینه استفاده می شود، خاطر نشان کرد: چالش اصلی این روش ها، رها سازی ترکیبات سمی و مضر و همچنین کاهش استحکام پارچه های پنبه ای است. از طرفی ماندگاری این روش ها کوتاه مدت بوده و بعد از چند سیکل شست و شو از بین می رود.

شاکری با بیان اینکه محققان پیروز شدند که در یک شرکت دانش بنیان پارچه های پنبه ای را تحت پردازش پلاسما قرار دهند، مطرح نمود: در این پارچه ها بعد از اعمال نانومواد تحت پردازش پلاسما قرار می گیرند تا این خاصیت ضد چروکی ماندگار باشد.

وی با بیان اینکه این پارچه ها علاوه بر اینکه خاصیت ضد چروکی دارند دارای نانوموادی هستند که ویژگی آنتی باکتریالی به آنها می دهد، گفت: ماندگاری طولانی مدت خاصیت ضد چروکی پارچه های پنبه ای، استفاده از مواد زیست سازگار، افزایش خواص آنتی باکتریالی پارچه های پنبه ای و پایداری خاصیت ایجاد شده بعد از 10 چرخه شست و شو طبق استاندارد ملی 7664 از ویژگی های این پارچه ها هستند.

شاکری با تاکید بر اینکه این روش برای ضد چروک کردن سایر پارچه ها نیز قابل استفاده است، یادآور شد: ولی از آنجایی که چروک پذیری پارچه پنبه ای بیشتر است، ما از این روش برای ضد چروک کردن این نوع پارچه ها استفاده کردیم.

آموزشگاه ما: آموزش باید برای همه در دسترس باشد

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6711

به "پارچه های پنبه ای با فناوری نانو ضد چروک شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارچه های پنبه ای با فناوری نانو ضد چروک شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید