ویژگی های خاک روف گاردن مناسب و مشخصات و قیمت تهیه آن

به گزارش کنفرانس هکا، روف گاردن یا بام سبز که در پشت بام خانه و مجتمع ها ایجاد می گردد، کاربردهای مختلفی دارد و در برخی ساختمان ها به عنوان کافه و رستوران هم کاربری دارد؛ ازاین رو باید در انتخاب عناصر آن ازجمله خاک روف گاردن که بستر اصلی ساخت روف گاردن است توجه ویژه داشت.

ویژگی های خاک روف گاردن مناسب و مشخصات و قیمت تهیه آن

ضروری است پیش از خرید این مورد، درباره نکاتی مثل وزن، نوع و مشخصات دیگر خاک روف گاردن اطلاعات داشته باشید. در این مطلب می خواهیم درباره انواع خاک روف گاردن و ویژگی های آن صحبت کنیم.

شما می توانید برای طراحی، ساخت، رفع نواقص و بازسازی روف گاردن ساختمان خود با متخصصان ممتاز سرویس اجرای روف گاردن خبرنگاران مشورت نمایید.

نکات کلیدی

  • خاک روف گاردن باید سبک باشد تا به سطح فشار نیاورد.
  • برترین نوع خاک روف گاردن، خاک سبک است.
  • جذب آب و مواد معدنی در انتخاب خاک اهمیت دارد.

مشخصات خاک روف گاردن

در هنگام انتخاب خاک روف گاردن، باید به شرایط جوی منطقه موردنظر و میزان بارندگی توجه داشته باشید. آگاه بودن از این مورد، می تواند به شما در پیدا کردن ترکیب مناسب برای خاک و گیاهان یاری کند.

برای مثال، در جاهایی که باران زیاد می بارد به خاکی احتیاج دارید که با سرعت بیشتر خشک گردد و از طرفی، در منطقه ها گرمسیر احتیاجمند خاک با قدرت جذب رطوبت بالاتری هستید.

به طور کلی، مخلوط خاک روف گاردن باید سبک باشد تا به سقف ساختمان یا همان زمین زیر خودش هم فشاری وارد نکند. مهم نیست که حجم خاک چقدر کم است، در این مورد خاص باید چگالی و جرم آن را در نظر داشته باشید.

ممکن است حجم بسیار کمی از یک نوع خاک، سنگین تر از خاک دیگری در میزان بیشتر باشد. مخلوط خاک روف گاردن شبیه خاک گلدان است؛ چرا که برای گیاهان گلدانی اما در وزنی سبک تر طراحی شده است.

خاکی که برای گیاهان معمولی و باغچه و گلدان استفاده می گردد معمولاً خیلی سنگین است و برای قرار دادن در پشت بام مناسب نیست. ذرات ریزتری که بهخوبی روی زمین کار می نمایند، شرایط مناسبی را برای گیاهان روف گاردن فراهم نمی نمایند.

مخلوط خاک روف گاردن بهصورتی طراحی شده است که خاکی با چگالی ظاهری کمتر باشد؛ اما همچنان به رشد گیاه هم یاری کند. این خاک فرسایش محدودی دارد؛ به طوری که حتی در هنگام بارندگی های شدید هم از فضای خودش بیرون نمی ریزد.

استعلام هزینه طراحی و اجرای روف گاردن و فضای سبز

خاک استاندارد روف گاردن چگونه است؟

همان طور که گفتیم، خاک مناسب روف گاردن با توجه به محیط و نوع گیاهان انتخابی شما فرق دارد. بااین حال، یک ترکیب معمولی از خاک رس فشرده می تواند مشکل شما را تا حد زیادی رفع کند.

در کنار خاک، توصیه می کنیم از سنگ های سبک هم روی آن بهره ببرید. این سنگ ها باعث هوارسانی بهتر به خاک و ریشه گیاه خواهند شد.

در ترکیب خاک روف گاردن، بهتر است ph خاک طوری بهینه سازی گردد که کمی ترکیبات قلیایی یا اسیدی هم داشته باشد. این ماده می تواند مواد مغذی خوبی را به خاک برساند. در هر صورت، ترکیبات نهایی خاک با توجه به گیاه شما متغیر خواهد بود.

5 ویژگی مهم خاک روف گاردن

خاکی که برای روف گاردن استفاده می گردد باید ویژگی های خاصی داشته باشد. این خاک به علت این که در موقعیت خاصی استفاده می گردد، ضروری است مشخصات خاصی داشته باشد تا نه به پشت بام آسیب برسد و نه گیاهان در معرض نابودی قرار بگیرند.

به طورکلی، خاک روف گاردن باید این ویژگی ها را داشته باشد:

  1. خاک روف گاردن باید سبک باشد تا به پشت بام فشار وارد نکند.
  2. خاک باید بتواند تمامی مواد معدنی مورداحتیاج گیاه را تامین کند.
  3. بتواند آب را به خوبی جذب کند تا از گلدان و محیط خودش بیرون نریزد.
  4. باعث ایجاد جریان هوا در ریشه گیاه گردد.
  5. به راحتی تجزیه نگردد.

بیشتر بخوانید: فهرست گیاهان مناسب روف گاردن + شرایط نگهداری

معرفی 3 نوع خاک روف گاردن

انواع خاک روف گاردن با توجه به نوع گیاهانی انتخاب می گردد که قصد کاشت آن ها را دارید. انواع خاک روف گاردن با توجه به ویژگی هایی که دارند به چندین نوع تقسیم می گردد.

1. خاک معمولی (کود)

کود برای استفاده در روف گاردن زیاد توصیه نمی گردد. چرا که کود ذره های ریزی دارد و باعث می گردد جلوی فضای رشد ریشه گیاه را بگیرد.

بااین حال، در برخی از محیط ها می گردد استفاده خیلی خوبی از کود به عنوان خاک روف گاردن انجام داد. با توجه به قیمت خاک و قیمت اجرای روف گاردن، اگر می خواهید در هزینه هایتان صرفه جویی کنید بد نیست که به سراغ استفاده از کود بروید.

بعلاوه نباید فراموش کنید که درصد اسیدی بودن کود هم بسیار بالاتر از خاک های دیگر است.

2. خاک کوکوپیت

این خاک به عنوان خاک گلخانه ای هم شناخته می گردد. قیمت خاک کوکوپیت بالا است؛ اما یکی از برترین انواع خاک برای روف گاردن است که می توانید تهیه کنید.

خاک کوکوپیت وزن خیلی سبکی دارد و سریع خشک می گردد. به همین علت استفاده از آن را توصیه می کنیم تا در محیط های مرطوب بهره ببرید تا بتواند آب را در خودش نگه دارد و گیاه را خشک نکند.

3. خاک سبک روف گاردن

این نوع خاک برترین خاک روف گاردن است. وزن آن سبک است و رطوبت را هم به خوبی در خودش حفظ می نماید. می توانید این خاک را با کود یا کوکوپیت هم مخلوط کنید تا به ترکیبی مناسب برای روف گاردن و با قیمتی مناسب برسید.

ثبت سفارش طراحی و اجرای روف گاردن و انواع بام سبز

عوامل موثر در قیمت خاک روف گاردن

قیمت خاک روف گاردن به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از موارد تاثیرگذار در این مورد، نوع خاک است. همان طور که گفتیم، خاک سبک جزء گران ترین خاک های روف گاردن است.

البته این نوع خاک، بسیار مرغوب است. بااین حال می توانید با قیمتی مناسب و با ترکیبی از این چند نوع خاک، با قیمتی مناسب به خاک خوبی برای روف گاردن دسترسی داشته باشید.

جمع بندی

خاک روف گاردن و خرید آن یکی از عناصر مهمی است که باید در هنگام ساخت و اجرای روف گاردن به آن توجه داشته باشید. خاک اگر سنگین باشد ممکن است به زمین زیر روف گاردن و خود گیاهان کاشته شده آسیب برساند.

چندین نوع خاک به عنوان خاک روف گاردن فروخته می شوند که برترین و گران ترین آن ها، خاک سبک است. قیمت اجرای روف گاردن به مواردی مثل همین خاک بستگی دارد. توصیه می کنیم برای این کار به سراغ متخصصان حرفه ای بروید و از آن ها مشورت بگیرید.

سوالات متداول

آیا خاک روف گاردن را می گردد آبدهی کرد؟

بله، خاک روف گاردن قابل آبدهی است و باید به آن به طور مرتب آب رسانی کرد.

خاک روف گاردن چه ویژگی ای باید داشته باشد؟

مهم ترین ویژگی خاک روف گاردن سبک بودن آن است.

آیا می توان از کود برای خاک روف گاردن استفاده کرد؟

بله، از کود هم می گردد برای روف گاردن استفاده کرد؛ اما این نوع خاک خاصیت اسیدی زیادی دارد و وزن آن هم سنگین است.

چطور خاک مناسب روف گاردن انتخاب کنیم؟

برای انتخاب خاک مناسب روف گاردن ضروری است علاوه بر توجه به شرایط آب وهوایی منطقه به نوع گیاهانی که قصد کاشت آن ها را دارید هم توجه داشته باشید.

منبع: آچاره
انتشار: 21 فروردین 1403 بروزرسانی: 21 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16636

به "ویژگی های خاک روف گاردن مناسب و مشخصات و قیمت تهیه آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویژگی های خاک روف گاردن مناسب و مشخصات و قیمت تهیه آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید