هوش مصنوعی چگونه زندگی انسان را متحول خواهد نمود؟

به گزارش کنفرانس هکا، هوش مصنوعی مولد، یک فناوری کاملا متحول کننده است که همین حالا هم برنحوه کار سازمان ها و افراد تاثیرش را نشان داده.

هوش مصنوعی چگونه زندگی انسان را متحول خواهد نمود؟

غزال زیاری: ولی چه آینده ای برای این فناوری حیرت انگیز در انتظار است؟ در این مقاله به پیش بینی آینده هوش مصنوعی مولد خواهیم پرداخت:

هوش مصنوعی مولد چند وجهی

در حال حاضر ما ابزارهای هوش مصنوعی مولدی داریم که می توانند ببینند، بشنوند، صحبت نمایند، بخوانند، بنویسند یا آثاری خلق نمایند. در آینده ای نزدیک، هوش های مصنوعی مولد قادر خواهند بود تا بسیاری از این کارها را به صورت همزمان انجام دهند؛ مثلا توانایی ایجاد متن و تصویر با هم.

به عنوان مثال، شنیده می شود که سومین نسخه ابزار تبدیل متن به تصویر Dall-E می تواند متن باکیفیتی را که در تصاویر تعبیه شده، فراوری نموده و این کار را از رقبایش که ابزارهای فراوری نماینده تصویر هستند، بهتر انجام می دهد. در سال 2023 اعلام شد که ChatGPT حالا می تواند ببیند، بشنود، حرف بزند و بنویسد.

در نتیجه یکی از پیش بینی ها در خصوص هوش مصنوعی مولد، ادامه دادن همین مسیر به سمت هوش های مصنوعی چند وجهی است که می توانند به روش های مختلف و در زمان واقعی دقیقا مثل مغز انسان شوند.

هوش مصنوعی تعاملی

طبق گفته مصطفی سلیمان، یکی از بنیان گذاران DeepMind، گام بعدی فراتر از هوش مصنوعی مولد، هوش مصنوعی تعاملی خواهد بود. این به معنی ربات هایی است که دیگر فقط چت نمی نمایند و می توانند انواع و اقسام وظایف را با واگذاری به نرم افزارهای دیگر و حتی افراد انجام دهندتا کار شما را راه بیندازند.

مثلا توسعه نرم افزار را مدنظر داشته باشید. هوش مصنوعی مولد می تواند کدهای کامپیوتری بنویسد و آنها را آزمایش کند. این بدان معناست که می توانید از آن برای ساختن یک برنامه دستور غذای تازه که برای تغذیه سالم طراحی شده بهره ببرید.

با تعاملی تر شدن هوش مصنوعی، از نظر تئوریک می توانید یک هوش مصنوعی را با کل پروژه فراوری برنامه (از نوشتن و آزمایش کد گرفته تا استخدام متخصصان تغذیه، عکاسان غذا و توسعه دهندگان دستور غذا که حتی می توانند ربات باشند) و برقراری ارتباط با آزمایش نمایندگان بتا، کارشناسان ساخت اپلیکیشن و سازماندهی کمپین بازاریابی به کار بگیرید. در یک مثال ساده تر، می توانید از یک ربات مثل ChatGPT بخواهید تا برای یک شب برای سفر شما و همسرتان برنامه ریزی کند (از پیدا کردن و رزرو یک هتل گرفته تا انتخاب یک رستوران برای شما و رزرو کردن یک میز و اطلاع دادن به رستوران در خصوص اینکه به تخم مرغ آلرژی دارید گرفته تا حتی رزرو تور پیاده روی در شهر...) شما می توانید همه این کارها را برعهده یک ربات قرار دهید.

ربات های مولد مجهز به هوش مصنوعی

در آینده ای نه چندان دور، شاهد تجهیز ربات ها به قابلیت های مولد هوش مصنوعی خواهیم بود؛ بدین ترتیب دامنه وظایفی که ربات ها و هوش مصنوعی برایمان انجام می دهند، افزایش خواهد یافت.

تا اینجا، هوش مصنوعی مولد این امکان را برای ما فراهم می نماید تا وظایف شناختی و خلاقانه ای مثل بعضی از کارهایی که به وسیله پزشکان، طراحان، موزیسین ها، فروشندگان و سایرین انجام می شود را به صورت اتوماتیک انجام دهیم. شغل های فیزیکی مثل ساخت و ساز، خط مونتاژ، نظافت و غیره، هنوز تحت تاثیر موج تحول هوش مصنوعی مولد قرار نگرفته اند. اما ترکیب هوش مصنوعی مولد با ربات ها، ممکن است این رویه را تغییر دهد. ما می توانیم اقدامات هوش مصنوعی را در همه بخش ها ببینیم. به عنوان مثال در طبقات کارخانه یا ساخت سایت ها یا فروشگاه های خرده فروشی و هتل ها، هوش مصنوعی مولد برای جهانی بهتر در خدمت انسان ها قرار گرفته است.

  • یازده اختراع بزرگ که جهان را تغییر داد
  • عکس | فراری دادن جاسوس آمریکایی با جنگنده های سوئدی

هوش مصنوعی مولد به عنوان یکی از تحول پذیرترین فناوری هایی که تا به امروز دیده ایم، ممکن است به نیرویی پرسود و پرفایده در جهان تبدیل شود. می توان از ابزاری مثل ChatGPT برای نوشتن یک سخنرانی خنده دار برای مراسم ازدواج دوستتان یا ایده ای برای پخت شام استفاده کرد و از سوی دیگر می توان از آن برای آنالیز مسائلی مثل تغییرات آب و هوایی، نابرابری های گسترده، گرسنگی، دسترسی به مراقبت های بهداشتی و دیگر موارد بهره برد.

هوش مصنوعی می تواند به ما درباره نحوه پیشرفت بیماری های عفونی پیش بینی هایی را ارائه کند و حتی امنیت غذایی انسان را به وسیله بهینه سازی عملکرد محصولات ایجاد نماید. شاید بیشتر شبیه به این است که به انسانها قدرت فوق العاده ای بدهید.

مقررات و نظارت بر آینده هوش مصنوعی مولد

طبیعتا، ما نمی توانیم این را انکار کنیم که می توان از هوش مصنوعی مولد برای انتشار اطلاعات نادرست، ایجاد سلاح های بیولوژیکی تازه و یا حتی ساخت سلاح های مستقلی که می توانند تهدیدها را بدون نظارت انسانی شناسایی و خنثی نمایند استفاده کرد. به همین علت است که انسان ها باید برای محافظت از خود و اطمینان از استفاده از هوش مصنوعی مولد در مسیر تحولات مثبت و نه ایجاد قطبی سازی بیشتر، مقرراتی را برای آن لحاظ نمایند. باید درباره نحوه استفاده از این سیستم ها شفاف سازی شود.

از همین رو به دستورالعمل ها و چارچوب های اخلاقی احتیاج است. بدین ترتیب هوش مصنوعی مولد باید به اولویت اصلی قانون گذاران تبدیل شود.

تا حدودی نظارت هایی در حال اجرا است؛ مثلا شرکت متا اعلام نموده که در صورتی که تبلیغات سیاسی که در فیس بوک و اینستاگرام منتشر می شوند، حاوی محتوا و تصاویر فراوری شده با هوش مصنوعی هستند، باید در این زمینه اطلاع رسانی شود و سایر شرکت های فناوری نیز از این روند پیروی می نمایند. اما در حال در این رابطه باید قوانین رسمی نیز تنظیم شود.

تفویض اختیار به هوش مصنوعی و بهبود کارها

تبدیل جهان به مکانی بهتر یک بحث است؛ اما پیش بینی فروتنانه تر این است که هوش مصنوعی مولد کار را بهتر انجام خواهد داد. بله طبیعتا بعضی از شغل ها از بین می روند و جایشان را به اتوماسیون هوش مصنوعی خواهند داد؛ اما با بهره گیری از هوش مصنوعی مولد، مشاغل بیشتری ایجاد خواهند شد.

چرا که هوش مصنوعی مولد به ما این امکان را خواهد داد تا کارهای روزمره و تکراری تر را به ماشین ها بسپاریم، در نتیجه کارگران انسانی، زمان بیشتری برای انجام کارهای ارزش افزا مانند حل مسائل، به کارگیری خلاقیت و ایجاد ارتباطات خواهند داشت. اما دستیابی به این تعادل بین تخصص انسانی و هوش ماشینی نکته بسیار مهمی خواهد بود. انتظار می رود که تفویض اختیارات به هوش مصنوعی یا هنر تشخیص اینکه کدام وظایف به برترین وجه به ماشین ها سپرده شود و چه کارهایی باید به وسیله انسان ها انجام شود، به یک مهارت حیاتی در آینده احتیاج دارد.

منبع: forbes

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 فروردین 1403 بروزرسانی: 5 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16253

به "هوش مصنوعی چگونه زندگی انسان را متحول خواهد نمود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی چگونه زندگی انسان را متحول خواهد نمود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید