هشدار؛ پاییز گرم و کم بارشی در راه است

به گزارش کنفرانس هکا، رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با بیان اینکه بارش های تابستانی نسبت به اندازه بارش در بلند مدت دوبرابر شده است، گفت: به علت فعالیت سامانه مانسون، سیستم های بارشی در پاییز دیرتر وارد کشور خواهند شد و پاییزی کم بارش و با دمایی بیش از حد نرمال خواهیم داشت.

هشدار؛ پاییز گرم و کم بارشی در راه است

احد وظیفه در تبادل نظر با ایسنا، درباره میانگین دمای هوا طی تابستان اظهارکرد: دمای میانه کشور از ابتدای تابستان تا به امروز حدود 0.6 درجه سلسیوس از اندازه نرمال بلندمدت بالاتر بوده است. از ابتدای سال زراعی (اول مهرماه 1400) تا کنون نیز دمای میانه کشور 1.2 درجه سلسیوس از بلندمدت گرم تر گزارش شده است.

وی ادامه داد: نقاطی که بیشترین اندازه ناهنجاری دمایی در مقایسه با دمای نرمال را تجربه نموده اند، نیمه غربی کشور بوده است و نیمه شرقی کشورهمانند استان های کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی و خراسان شمالی در شرایط دمایی طبیعی قرار داشته اند و دمای آن ها نزدیک به حد نرمال بوده است.

به گفته رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی، بارندگی هایی که تا به امروز در فصل تابستان جاری داشته ایم، در اواخر تیرماه و 9 روز اول مردادماه دریافت شد. با توجه به حجم این بارش ها، اندازه بارندگی ها به 100 درصد بیشتر از حد نرمال افزایش یافت یعنی اگر در تابستان های گذشته حدود 7.5 میلیمتر بارندگی دریافت می کردیم، در تابستان امسال تقریبا دو برابر آن یعنی به طور میانه بیش از 15 میلیمتر بارندگی در کشور دریافت شده است بنابراین اندازه بارش های تابستانه خوب بوده است.

وی اضافه نمود: عمده بارش ها در عرض های جنوب و جنوب شرقی کشور رخ داد. سهم شمال کشور و نوار ساحلی از بارندگی های تابستانی به عنوان منطقه ای که همواره بارندگی دارد و در تابستان بارش های کمتری را دریافت می نماید، کمتر از حد نرمال بود یعنی در امسال بارش های این منطقه کمتر از سال های قبل بود، اما به طور کلی با توجه به بارش های مانسونی می توان گفت که بارش های خوبی را در تابستان داشته ایم.

وظیفه ادامه داد: از ابتدای سال زراعی تا به امروز، اندازه بارندگی های کشور 176 میلیمتر بوده است که از اندازه نرمال سالانه - که 233 میلیمتر است- به طور میانه 57 میلیمتر یعنی 24.5 درصد در پهنه کشور از میانه بلندمدت کمتر گزارش شده است.

وی تاکید نمود: کمبود بارش در همه نقاط کشور یکسان نیست و در بعضی استان ها بسیار برجسته است. بالاترین اندازه کم بارشی در استان ایلام با حدود 61 درصد، استان های خوزستان و کرمانشاه با حدود 48 درصد و در لرستان 40 درصد ثبت شده است. بسیاری از استان های جنوب غرب و غرب کشور نیز تا به امروز بارندگی های کمتر از نرمالی را دریافت کردند.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با تاکید بر اینکه اندازه بارش ها نسبت به سال گذشته بهتر بوده است، اظهار کرد: کشور تا شهریورماه سال گذشته حدود 133 میلیمتر بارش دریافت کرد و با توجه به 176 میلیمتر بارندگی ثبت شده طی امسال، بارش ها در امسال 42 میلیمتر بیشتر از سال گذشته بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه هم سال گذشته بسیار سال کم بارشی بوده و هم بارندگی های امسال کمتر از نرمال بوده است، ما در حال تجربه دوره خشکسالی 24 ماهه هستیم که زمانی بسیار طولانی است و به طور قطع این بازه زمانی طولانی خشکسالی و بارش های کمتر از نرمال، بر مجموع آب هایی که در اختیار داریم به خصوص آب های سطحی، کشاورزی، ورودی سد ها و اندازه انباشت آب پشت سد ها تاثیر منفی می گذارد.

وظیفه اضافه نمود: همین کمبود ها طی دوسال گذشته موجب شده است که شهر هایی همانند همدان و بسیاری از روستا های خوزستان و شهر های دیگر به خصوص در حوزه غرب و جنوب غرب کشور در تنش شدید آبی قرار گیرند و حتی در تامین آب شرب هم دچار کمبود شوند.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با اشاره به کمبود های آبی در کشور گفت: متاسفانه خروجی پیش بینی فصلی که از طریق مدل های عددی و نقشه های استخراج شده آن محاسبه می گردد، نشان دهنده بارش های کمتر از حد نرمال در فصل پاییز است و ما به بارش های خوب در فصل پاییز امیدوار نیستیم.

وظیفه ادامه داد: انتظار ما پاییز کم بارش و بارش هایی کمتر از نرمال است. علاوه بر کم بودن اندازه بارش ها، زمان آغاز آن ها نیز دیرتر خواهد بود چراکه فعالیت های سامانه مانسون زیاد است و فعالیت این سامانه، ورود سیستم های بارشی به کشور را با تاخیر روبرو می نماید و به همین علت نیز بارندگی ها دیرتر آغاز می شوند و شاید بارش های پاییزی نسبت به سال گذشته که کمتر از نرمال بود هم کمتر گردد.

وی درباره دمای هوا طی پاییز اظهارکرد: قاعدتا کاهش بارندگی ها به علت دریافت بیش از حد انرژی خورشیدی است بنابراین برای پاییز دمایی بیش از حد نرمال و بارش هایی کمتر از حد نرمال پیش بینی می گردد. این افزایش دما می تواند بین یک تا 1.5 درجه سلسیوس و در بعضی استان ها نیز تا 2 درجه سلسیوس بیش از حد نرمال باشد البته اندازه افزایش دما در همه منطقه ها یکسان نیست؛ بعضی از منطقه ها کوهستانی و بعضی منطقه ها نیز در پایین دست هستند بنابراین افزایش دمای متفاوتی را تجربه می نمایند.

وظیفه در خاتمه توضیح داد: هنگامی که بارندگی کمتر از حد نرمال باشد، محدوده دما هم بیش از نرمال می گردد. یک درجه بیش از حد نرمال بودن دما در دنیا نرمال شده و این سرعت افزایش دمای زمین موجب شده است که دمای معقول این روز های زمین حدود یک درجه نسبت به اوایل قرن اخیر بالاتر باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 شهریور 1401 بروزرسانی: 9 شهریور 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13958

به "هشدار؛ پاییز گرم و کم بارشی در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار؛ پاییز گرم و کم بارشی در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید