هشدار مهم به کوهنوردان

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران:بنا به توصیه سازمان هواشناسی در پی ورود سامانه بارشی به کشور و بارش برف در ارتفاعات استان ها و کاهش دما، کوهنوردان از صعود بپرهیزند.

هشدار مهم به کوهنوردان

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا با توجه به ورود سامانه بارشی نو به کشور درباره شرایط جوی کوهستان ها و ارتفاعات اظهارکرد: سامانه بارشی از اواخر وقت امروز (14 دی) در جنوب غرب فعالیت خود را شروع می نماید. این سامانه برای استان هایی همانند بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، ایلام، کرمانشاه و کردستان بارش های خوبی را به همراه دارد.

وی ادامه داد: در ارتفاعات زاگرس مرکزی بارش برف شدید پیش بینی می گردد که از استان های لرستان، چهارمحال و بختیاری تا شمال استان فارس و ارتفاعاتی که در شمال بوشهر و استان خوزستان وجود دارد، برف بسیار شدیدی را تجربه خواهند کرد بنابراین توصیه می گردد در این منطقه ها از هر گونه فعالیت کوهنوردی پرهیز گردد. به علت بارش برف شدید، کولاک برف و کاهش دما در ارتفاعات خطر جانی وجود دارد.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا طی روز پنجشنبه (15 دی) علاوه بر این استان ها در استان کرمان و ارتفاعات آن و خراسان رضوی نیز برف و کولاک پیش بینی می گردد بنابراین کوهنوردان از صعود به ارتفاعات باید خودداری نمایند. در رشته کوه البرز مرکزی واقع در شمال استان قزوین، البرز و شمال استان تهران بارش های خفیف تری پیش بینی می گردد که کوهنوردان غیرحرفه ای از کوهنوردی باید بپرهیزند.

وی ادامه داد: در استان های خراسان رضوی، اصفهان، کرمان، یزد و ارتفاعات البرز مرکزی به ویژه ارتفاعات بیش از 2000 متر نیز بارش برف و کولاک پیش بینی می گردد.

ضیاییان تاکید نمود: در بعضی از استان های جنوبی همانند استان های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان به علت بارش های شدید سیلاب و آبگرفتگی معابر به صورت گسترده پیش بینی می گردد.

وی بعلاوه گفت: طی روز آدینه (16 دی) برای استان های هرمزگان، فارس، جنوب بوشهر و ارتفاعات رشته کوه البرز مرکزی بارش های خفیف برف و در استان های هرمزگان و بوشهر بارش برف همراه با آبگرفتگی و سیلاب پیش بینی می گردد.

سامانه بارشی نو کیفیت هوای تهران را افزایش می دهد

مازیار غلامی - مدیرکل سازمان هواشناسی استان تهران - در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه امروز (14 دی) شرایط جوی پایدار است و تنها از شب سامانه بارشی شروع به فعالیت می نماید، اظهار کرد: طی روزهای پنجشنبه و آدینه (15 و 16 دی) در منطقه ها کوهستانی استان بارش برف، کولاک و به علت پدیده بارش و افزایش رطوبت محیط، مه گرفتگی پیش بینی می گردد.

وی ادامه داد: در منطقه ها کوهستانی و ارتفاعات بعلاوه کاهش دما وجود دارد بنابراین شرایط برای فعالیت کوهنوردی مناسب نیست و توصیه این است که کوهنوردان از صعود به ارتفاعات بپرهیزند.

غلامی در خاتمه در پاسخ به این سوال که آیا این سامانه بارشی موجب افزایش کیفیت هوای تهران می گردد یا خیر؟ اظهار کرد: این سامانه بارشی تا حدودی غلظت آلاینده های جوی را کاهش خواهد داد و با توجه به اینکه وزش باد شدید نیز پیش بینی می گردد، این سامانه می تواند غلظت آلاینده ها را کاهش و کیفیت هوا را افزایش دهد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 23 دی 1401 بروزرسانی: 23 دی 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14022

به "هشدار مهم به کوهنوردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار مهم به کوهنوردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید